Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στο διαχωρισμό ανάμεσα στην ασφάλιση και στην ιδιότητα Μηχανικού, προωθεί το υπουργείο Εργασίας.


Didonis

Recommended Posts

Μην κολλάμε σε τεχνικά ζητήματα

Μια γραμμή κώδικα στη database είναι

if ενεργός στον εφκα then πρόσβαση στο αρχείο επιθεωρήσεων

κλπ κλπ

 

Πες τα άνθρωπε μου ν' αγιάσει το στόμα σου !

 

Edit : Μόλις είδα ότι ο συνοπαδός Ikaros13 απάντησε (μαζί γράφαμε μάλλον).

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1) Το ένα σύστημα για τις συντάξεις είναι το ανταποδοτικό (αυτό που καταλαβαίνω ότι αναφέρει ο Ίκαρος).

Δηλαδή, πρακτικά πληρώνω εισφορές τώρα (κάτι σαν αποταμίευση) για να πάρω αυτά τα χρήματα της αποταμίευσης ως σύνταξη στο μέλλον, ως συνταξιούχος, ανάλογα με τις πληρωμές-αποταμιεύσεις που θα έχω κάνει. Η αποταμίευση αυτή δυνητικά-μπορεί να είναι υποχρεωτική όσο έχεις κέρδη (ως κάποιο ποσοστό των κερδών) και προαιρετική όσο δεν έχεις (να εισφέρεις στον κουμπαρά σου) για να πάρεις από τον κουμπαρά σου περισσότερα.

 

2) Το άλλο σύστημα είναι το ανταποδοτικό αναδιανεμητικό  (αυτό που ισχύει σήμερα).

Δηλαδή, πρακτικά τώρα πληρώνεις εισφορές για να πάρουν χρήματα ως σύνταξη στο παρόν, τώρα δηλαδή, οι τωρινοί συνταξιούχοι. Δηλαδή όταν έρθει ο καιρός να πάρω εγώ σύνταξη θα πληρώνουν εισφορές οι τότε εργαζόμενοι για την δική μου σύνταξη. Αυτό το σύστημα δεν μπορεί να είναι προαιρετικό γιατί δεν θα υπάρχουν χρήματα να δίνονται οι τωρινές οι συντάξεις.

 

3) Μέχρι να περάσουμε ομαλά από το τωρινό-αναδιανεμητικό σύστημα στο μελλοντικό-ανταποδοτικό σύστημα θέλει, πιστεύω, πολλά χρόνια. Αρχικά ίσως, ως συνδυασμός ποσοστών αναδιανεμητικού-ανταποδοτικού και σταδιακά με μείωση του αναδιανεμητικού ποσοστού ώστε πλέον να καταλήξει σε καθαρά ανταποδοτικό.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι εύκολο να έχεις ανταποδοτικό σύστημα ασφάλισης χωρίς ιδιωτική ασφάλιση. Ελπίζω να ζήσουμε να δούμε να σπάει και αυτό το ηλίθιο ταμπού.

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

George νομιζω ότι στο 2 ήθελες να γράψεις αναδιανεμητικό

anyway

αναδιανεμητική είναι η λογική της κοινωνικής ασφάλισης (και καλά κάνει /έκανε)

ανταποδοτική είναι η λογική της ιδιωτικής (στην οποία εξωθούμεθα καταφανώς με άδεια ταμεία)

και βέβαια ανταποδοτικό είναι το μέρος της σημερινής ασφάλισης που αφορά στον κλάδο υγείας (και μόνο) και που απαραδέκτως (κατ' εμέ) συνεχίζει να είναι δεμένη με το συνταξιοδοτικό

με ανεργία στα κόκκινα προφανώς το αναδιανεμητικό (από το οποίο προσδοκώ να λάβω οσονούπω ως σύνταξη το τρίτο) θα τερματίσει

οι προσπάθειες κατρούγκαλου και σια για διατήρηση του αναδιανεμητικού καταλήγουν ένας εργαζόμενος να πληρώνει τη σύνταξη 3 συνταξιούχων (πρόορων, χαριστικών βουλευτικών, δικαστικών, δημοσιοϋπαλληλικών και κανονικών) και βάλε

δεδομένων των ημερομισθίων (και των αντιστοίχων εισφορών) της σήμερον χρειάζονται όμως 10 τουλάχιστον εργαζόμενοι για να καλύψουν τη σύνταξη ενός

όπερ καλαβρέζικα ή μάντολες

 

και γράμματα γνωρίζω και ξέρω ότι τα λεγόμενά μου δεν προωθούν την επιστήμη

 

υ.γ. προς αποφυγή παρεξηγήσεων και για να μην υπάρξουν απορίες, σε επίπεδο εφκα είμαι στο άνω πλαφόν (=1-2 συνταξιούχους τους καλύπτω)

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω. Απλα η ολη αναφορα μου αφορουσε στο κομμάτι της εισφοράς ως προς την σύνταξη, εφάπαξ και το επικουρικό. Λάθος μου που δεν το ξεκαθαρισα.

Και ναι, σωστά, αναδιανεμητικό ήθελα να γράψω, οπότε και το διορθώνω..

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.