Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπόβαθρο για construction project management


Recommended Posts

Καλησπέρα είμαι νέο μέλος και θα ήθελα ορισμένες πληροφορίες για το επάγγελμα του  project manager. Αυτό που με ενδιαφέρει πρωτίστως είναι αν απαιτείται το βασικό πτυχίο να είναι αυτό του Πολιτικού Μηχανικού, δηλαδή αν είναι απαραίτητες οι γνώσεις που αφορούν τα τεχνικά έργα. Ως απόφοιτος του τμήματος Μηχανικών Χωροταξίας, Πολεοδομίας και Περιφερειακής ανάπτυξης οι γνώσεις στα τεχνικά έργα είναι μηδαμινές, καθώς το πρόγραμμα σπουδών δεν αφορά τον τομέα της κατασκευής.Είναι επίσης προφανές οτι η σημαντικότερη ίσως παράμετρος για την ενασχόληση με αυτήν την ειδικότητητα είναι η εμπειρία, επομένως αυτό που με ενδιαφέρει είναι τι θα μπορούσα να κάνω ώστε να μπώ σιγά σιγά προς αυτήν την κατεύθυνση. Σε μεταπτυχιακά τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό από όσο έχω ψάξει τουλάχιστον σε Ολλανδία, Γερμανία, Αγγλία δεν είναι απαραίτητο να είσαι πολιτικός μηχανικός, καθώς γίνονται δεκτοί και άλλες ειδικότητες μηχανικών όπως και η  δικιά μου (urban planner). Πιστεύεται οτι είναι δυνατόν Πολεοδόμος Μηχανικός να ασχοληθεί με τον κλάδο του project management ή στερείται τεχνικής κατάρτησης που αφορά τις κατασκευές; Επίσης έχετε να προτείνεται κάποιο  μεταπτυχιακό για αυτήν την κατεύθυνση; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Edited by giannisbrak
Link to comment
Share on other sites

Το project management είναι μια πολύ γενική και ευρύτερη έννοια και δεν περιορίζεται στους πολιτικούς μηχανικούς ή στα construction projects σε καμία περίπτωση. Μπορεί να γίνει project manager ο οποιοσδήποτε στον τομέα του με την εμπειρία και την κατάλληλη εξειδίκευση.

Τώρα, αν εσύ θέλεις να γίνεις project manager σε construction projects υπάρχουν δύο περιπτώσεις:

- project manager σε έργα που αφορούν την ειδικότητά σου, πχ πολεοδομικές μελέτες, GIS, ή και έργα "urban development". Σε αυτή την περίπτωση νομίζω ότι το πτυχίο είναι καταλληλότατο, απαιτείται φυσικά επιπλέον εξειδίκευση και εμπειρία. Ένα μεταπτυχιακό στο project management σίγουρα θα βοηθούσε πολύ

- project manager σε έργα πολιτικού μηχανικού (κατασκευές κτιρίων, έργα οδοποιίας, γέφυρες βιομηχανίες κλπ κλπ). Νομίζω ότι αναλόγως το αντικείμενο τα πράγματα δυσκολεύουν πολύ αλλά τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο αν μιλάμε για project manager. Απαιτείται ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ εξειδίκευση και πιο συγκεκριμένη εμπειρία στο αντικείμενο που θα επιλέξεις. Να ξέρεις όμως ότι περίπτωση χωροτάκτη μηχανικού project manager σε έργο πχ γεφυροποιίας σπανίζει (εγώ τουλάχιστον δεν έχω ακούσει)...

Link to comment
Share on other sites

Το οργανωμένο Project Management στην Ελλάδα υφίσταται μόνο σε μεγάλες εταιρείες.

Στον ιδιωτικό τομέα, κατά 99% το project management γίνεται στο μυαλό του εργολάβου. Αν είναι έμπειρος πάνε όλα καλά, αν είναι άπειρος και τυχερός πάλι πάνε όλα καλά, αν είναι άπειρος και άτυχος... πάει το project εκτός προγράμματος.

 

Δεν το λέω για να σε απογοητεύσω, το λέω για να σε προετοιμάσω για το τι μπορεί να σου τύχει. Έχω κοντραριστεί πολλές φορές με εργολάβους. Κλασικό πρόβλημα είναι ότι συχνά δεν κοιτάγανε τα σχέδια, ιδιαίτερα προ του ΚΕΝΑΚ που απαιτείται ΠΕΑ και προ ελεγκτών δόμησης. Μου έχει τύχει μάλιστα να μην υπάρχουν καν σχέδια στο εργοτάξιο, είχε γίνει η χάραξη της θεμελίωσης με βάση τον ξυλότυπο και από εκεί και πέρα συνεχίζανε εμπειρικά τα πάντα, εσωτερικές διαρυθμίσεις, Η/Μ, ανοίγματα, κτλ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι έρευνες δείχνουν ότι παγκοσμίως υπάρχουν περίπου 51.000.000 τα οποία ασκούν το επάγγελμα του project management (Διοίκηση Έργων). Οι κύριοι τομείς που το project management είναι:

  • Construction
  • Shipping
  • Information Technology and Telecommunications (ICT)
  • Banking
  • Pharmaceuticals
  • κ.λ.π.

Επίσης παγκοσμίως υπάρχουν οργανισμοί που δίδουν επαγγελματικές πιστοποιήσεις σε project management. Τα πιστοποιημένα άτομα παγκοσμίως εκτιμώνται στα 2.000.000.

 

Οι πιο γνωστές πιστοποιήσεις παγκοσμίως είναι:

  • Project Management Professional (PMP) από το Project Management Institute (PMI)
  • PRINCE2 Foundation and PRINCE2 Practitioner από την AXELOS
  • IPMA (Levels A,B,C,D) από την IPMA
  • RICS
  • APM

Επίσης δεν θα πρέπει να συνχέουμε τις τεχνικές γνώσεις σε ένα τομέα (κατασκευές, πληροφορική, φαρμακοβιομηχανία) με το project management. Το Project Management ενός έργου έχει να κάνει με Management και καλύπτει τομείς όπως (περίπου 7 μεταπτυχιακά...):

  • Project Integration Management
  • Project Scope Management
  • Project Time Management
  • Project Cost Management
  • Project Quality Management
  • Project Human Resources Management
  • Project Communications Management
  • Project Risk Management
  • Project Procurement Management
  • Project Stakeholders Management
  • Project Safety Management
  • Project Environmental Management
  • Project Financial Management
  • Project Claim Management
  • Soft Skills
  • Leadership
  • etc

Η πιο παλιά εταιρεία στην Ελλάδα που ασχολείται με επαγγελματικές πιστοποιήσεις σε Project Management από την δεκαετία του 1990 είναι η ITEC Consulting (www.12pm.gr)

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ο βασικός Project Manager (PM) του τμήματός μας δεν είναι μηχανικός. Η δουλειά του έχει αποπληκτικά αποκλειστικά να κάνει με παρακολούθηση των budget αρκετών projects ταυτόχρονα. Δηλαδή, τον χρόνο που χρεώνει κάθε υπάλληλος καθημερινά σε κάθε έργο (τεχνικές μελέτες), ως προς τον προϋπολογισμό που έχει ως μέλος και ως προς τον συνολικό προϋπολογισμο. Επίσης, τακτική επικοινωνία με τους αντίστοιχους PM των εταιριών που συνεργαζόμαστε.

 

Ο PM είναι υψηλή θέση, σαν να λέμε Senior / Principal Engineer. Για να γίνει κάποιος όπως είπα δεν χρειάζεται αποκλειστικά πτυχίο μηχανικού. Οικονομικά ή κάποιο συναφές μεταπτυχιακό. PM στη Βρετανία γίνεσαι έπειτα από εμπειρία. Αρχικά από χαμηλές θέσεις ως assistant project coordinator => project coordinator => senior => assistant PM => PM => senior PM.

 

Όμως, PM κάνουν και οι μηχανικοί. Πέρα από τους υπολογισμούς μου, είμαι υπεύθυνος να συντονίζω τα υπόλοιπα μέλη της ομάδας μου, να παρακολουθώ το budget του έργου μου και τι χρεώνει ο καθένας, να ενημερώνω τον βασικό PM για θέματα που μπορεί να υπάρχουν ως προς τον προϋπολογισμό, ή ως προς απαιτήσεις από μέρους του πελάτη πέρα από τα συμφωνηθέντα. Πχ ζητάει ο πελάτης / άλλη εταιρεία κάτι extra, επικοινωνούν οι PM μεταξύ τους, βγάζω προϋπολογισμό, αναλαμβάνει ο PM τη χαρτούρα. 

 

Για Βρετανία τουλάχιστον, όλοι οι μηχανικοί θα πρέπει να έχουν γνώση του project management / team management. Έπειτα ακολουθεί το team leading για τους περισσότερο φιλόδοξους... :)

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.