Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σε δύο δόσεις η καταβολή του τέλους για τη πλαστική σακούλα


Engineer

Recommended Posts

αφού επιμένεις να σου πω ένα απλό μέτρο

άμεση απαγόρευση της διάθεσης πλαστικών σακκουλών από τα Σ/Μ (να δω και τι θα κάνουν αυτές που έχουν)

όποιο Σ/Μ θέλει να διαθέτει διαφημιστικές σακκούλες να πληρώνει τέλος ανά τεμάχιο

(ξέρω θα μου πεις ότι θα μετακυλίει το κόστος στον καταναλωτή, αλλά αυτό δεν με ενδιαφέρει, είναι η λογική της ΚΥΑ ανεστραμένη)

 

στα ερωτήματά σου θεωρώ ότι έχω απαντήσει δεν θα επανέλθω

 

υγ το 6. δεν ήταν για σένα πήγαινε αλλού

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια ζητάς ένα πιο παρεμβατικό μέτρο, που θα έχει ακριβώς το ίδιο κόστος για τον καταναλωτή, δεν θα περιέχει καμία καλλιέργεια/εκπαίδευση και δεν αφήνει αυτούς που ζημειώνονται (τις εταιρίες παραγωγής πλαστικού) κανένα περιθώριο αντίδρασης.
Ευχαριστώ, με κάλυψες :)

Link to comment
Share on other sites

μην επανέρχεσαι στο θέμα της εκπαίδευσης μέσω τιμωρίας, είναι άτοπο

πες μου όμως

δεν έχεις καταλάβει ότι και σήμερα αυτό που συμβαίνει είναι ότι την σακκούλα την πληρώνει έτσι κι αλλιώς ο καταναλωτής 

("δωρεάν" δεν υπάρχει)

και ότι το μόνο που στοχεύει η ΚΥΑ είναι να την διπλο- και τριπλοπληρώνει??

(άρα δεν μιλάμε για το ίδιο κόστος χωρίς να βάλω τα κερατιάτικα λειτουργίας του ΕΟΑΝ που θα πάνε από άλλους φόρους)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια χαρά το καταλαβαίνω. 
Εσύ καταλαβαίνεις ότι με την ΚΥΑ δεν χρειάζεται να πληρώσει κανείς για σακούλα;

Απλά θα αγοράσουμε όλοι 3-4 πάνινες και δεν θα ξαναπληρώσουμε ποτέ για σακούλα.
Τόσο απλά. 
Αυτό που λες θα γίνει ΜΟΝΟ αν οι καταναλωτές επιλέξουν να συνεχίσουν να χρησιμοποιούν καινούρια σακούλα κάθε φορά που ψωνίζουν. Πράγμα που δεν με χαλάει καθόλου και καλα να πάθουν αν δεν τους κόφτει.
Τόσο απλά.
Ακόμη δεν καταλαβαίνω γιατί έχει γίνει τόσο θέμα για ένα νόμο που με μια κίνηση δεν μας ακουμπάει καθόλου και εν τέλει μπορεί να μειώσει δραματικά την χρήση πλαστικού.

Edit: Ο ΕΟΑΝ υπάρχει εδώ και 15 τουλαχιστον χρόνια. Δεν ΘΑ δημιουργηθεί, καλό είναι να γνωρίζουμε για τι πράγματα μιλάμε.

Edited by Ήρωνας
Link to comment
Share on other sites

 

Edit: Ο ΕΟΑΝ υπάρχει εδώ και 15 τουλαχιστον χρόνια. Δεν ΘΑ δημιουργηθεί, καλό είναι να γνωρίζουμε για τι πράγματα μιλάμε.

δίκιο έχεις σ' αυτό

εδώ το τεράστιο έργο του την τελευταία οκταετία

https://diavgeia.gov.gr/f/eoedsap

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πριν λίγες ώρες δεν ήξερες ότι υπάρχει.
Τώρα είσαι σίγουρος για το φτωχό έργο του.

Να μαζευτείτε ρε παιδιά όλοι εσείς που τα μαθαίνεται όλα τόσο γρήγορα να κάνετε ένα κόμμα και να σας ψηφίσουμε. Εμάς μας πήρε χρόνια σπουδών να μάθουμε τόσα πράγματα και ακόμη δεν είμαστε σίγουροι για κάποια.

Και μη με παρεξηγήσετε, ο ΕΟΑΝ είναι πολύ πονεμένη ιστορία με διάφορες καταγγελίες κατα καιρούς. Το πιο χαρακτηριστικό είναι ότι χρειάστηκαν 10 σχεδόν χρόνια απο την στιγμή της ίδρυσης του για να αρχίσει να λειτουργεί. 

Αυτό που παρατηρώ είναι με πόση ευκολία συνάδελφοι εκφέρουν απόλυτη άποψη και καταδικάζουν ή ειρωνεύονται δράσεις και πολιτικές, χώρις να γνωρίζουν βασικές λεπτομέρειες ή να έχουν ολοκληρωμένη άποψη. Και 100 χρονών να είναι κάποιος, δεν μπορεί να τα ξέρει όλα. Άσε που ό,τι και να αποφασιστεί πάντα θα ψάξουμε να βρούμε κάτι να γκρινιάξουμε. 
Τελοσπάντων, χάνεται η μπάλα, οπότε σταματάω εδω :)

 

Edited by Ήρωνας
Link to comment
Share on other sites

Πάντως απάντηση στα δύο απλά ερωτήματα που έθεσα, δεν έλαβα. Από τους έχοντες σπουδάσει το αντικείμενο. Το είπαμε εκατό φορές. Για να πετάμε τα (υπόλοιπα) σκουπίδια κατά βάση τις χρησιμοποιούμε τις πλαστικές και τις λεγόμενες βιοδιασπώμενες.

Αλλιώς, για να ψωνίζουμε, φυσικά και ξέρουμε και πολλοί από εμάς μεγαλώσαμε με διχτάκια, πάνινες τσάντες και καρότσια λαϊκής. Δεν θα τα μάθουμε τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για σένα Πανο, αλλά στο σπίτι των γονιών μου, με 3 άτομα πετάμε τα βιοαποικοδομήσιμα 2 φορές την εβδομάδα. Με σακούλες αντίστοιχες του σουπερ (μιλάω για χωρητικότητα). Αν κάνεις καλή ανακύκλωση και δεν πετάς φαγητό, δεν σου μένει τίποτα.

Επομένως δεν μπορώ να σου απαντήσω. Εσύ υπολογίζεις ένα νούμερο 750 και εγώ με το ζόρι 100 σακούλες τον χρόνο.

Στο εξωτερικό, είχα βιοαποικοδομήσιμες (πραγματικές, όχι σαν τις δικές μας) σακούλες που μου έδωσε μια φορά ο δήμος και μετά χρησιμοποιούσα σακούλες απο συσκευασίες τροφίμων και φρούτων. Τα ανακυκλώσιμα ήταν δεκαπλάσια σε όγκο απο τα οργανικά και στην ουσία επαναχρησιμοποιούσα τις συσκευασίες (απο το ψωμί του τοστ ή απο τα ψάρια ή τα κατεψυγμένα) ως σακούλα απορριμάτων.
Επίσης ήξερα πως τα σκουπίδια μου θα καταλήξουν εκεί που πρέπει, τα οργανικά στην αποτέφρωση και τα υπόλοιπα ανακυκλωμένα. Δεν γίνεται στην Ελλάδα να λέμε πως χρησιμοποιούμε τις σακούλες για δοχείο σκουπιδιών και άρα δεν καταλήγουν στο περιβάλλον και εν τέλει οι θάλασσες να είναι γεμάτες απο αυτές.

 

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα δεν καταλήγουν εκεί που πρέπει, και το γνωρίζεις.

Λερωμένες πλαστικές συσκευασίες, στην Ελλάδα τουλάχιστον, είναι άχρηστες για την ανακύκλωση. Για αλλού, δεν γνωρίζω.

Κυρίως ξαναρωτάω αυτό:

 

 

ΟΚ, να πετάμε χύδην τα σκουπίδια στους κάδους. Οι κάδοι θα πλένονται καθημερινά; Θα μαζεύουν-σκουπίζουν οι σκουπιδιάριδες ό,τι πέφτει κάτω κατά το άδειασμα του κάδου, ώστε το πρωί οι δρόμοι να λάμπουν; Οι αποχετεύσεις στην Ελλάδα δεν είναι φτιαγμένες έτσι ώστε να δέχονται και χαρτιά. Οπότε;

Και τέλος, μια και έθεσα και ένα προσωπικό -πρόσφατα εμφανισθέν- πρόβλημα, είναι η ζωή που τα φέρνει έτσι...

Τα υπόλοιπα οργανικά υπολείμματα που πετώ είναι και ήταν ελάχιστα.

Link to comment
Share on other sites

Τα οργανικά δεν πετούνται πουθενά χύδην, μόνο σε κομποστοποιητές. Οπότε θα πρέπει να βρίσκονται σε κάποιου είδους σακούλα, ακόμα και αν δεν έχουμε απο το σούπερ υπάρχουν αρκετές εναλλακτικές.
Τα ανακυκλώσιμα δεν χρειάζονται σακούλα και πρέπει να είναι καθαρά.

Τα υπόλοιπα είναι καθαρά θέμα τοπικής αυτοδιοίκησης και την απάντηση την ξέρεις.
Γι' αυτό είπα προηγουμένως και σε προηγούμενο θέμα (αν και τα σχόλια διαγράφηκαν) πως το μέτρο δεν είναι κακό αλλά υπάρχουν προβλήματα λόγω του ότι θα εφαρμοστεί στην Ελλάδα με όλες τις δυσλειτουργίες της.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.