Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

τι κανει πια ενας μηχανολογος;


AntonisZar

Recommended Posts

Γεια σε ολους. Σπουδαζω στο τμημα μηχανολογων μηχανικων ΑΠΘ, και απο Οκτωβρη μπαινω στο 5ο ετος των σπουδων μου. Κατα το χειμερινο εξαμηνο θα αποχωρισω για Γερμανια, ωστε να κανω τον μισο χρονο του 5ου ετους εκει. αργοτερα θελω να γυρισω, να κανω καπου πρακτικη (ισως γερμανια), να ορκιστω και να βρω δουλεια. Εχω διαλεξει τον ενεργειακο τομεα και συγκεκριμενα την παραγωγη και χρηση ενεργειας.

απο κει και περα, η αιωνια απορια μου σε αυτην την τοσο ευρεια σε επιλογες σχολη ειναι η εξης:

τι δουλεια μπορει να κανει καποιος μηχανολογος μηχανικος που εχει εξειδικευτει στον τομεα αυτο;

στο πανεπιστημιο υπαρχει μηδαμινη ενημερωση και δεν εχω ιδεα τι μπορω να κανω.

Σκεφτομαι να παω γερμανια να δουλεψω μιας και ξερω και τη γλωσσα, αλλα μετα ερχεται η ερωτηση: ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΙΑΣΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΤΣΑΒΙΔΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ? και νιωθω οτι πραγματικα δεν ξερω τι μπορει να κανω.

μπορει καποιος να με κατατοπισει για το τι μπορω να κανω; ποιες ειναι οι επιλογες μου ρε αδερφε! ωστε να δω τι μου αρεσει πιο πολυ, να κανω και ενα μεταπτυχιακο πανω σε αυτο που θα μου αρεσει και να προχωρησω! ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

αφου έχεις σκοπό να πας γερμανια να δουλεψεις, μαλλον θα καταληξεις σε καποια βιομηχανια οποτε κατευθυνσου προς τα εκει.

Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε.. Δεν πιανει κατσαβίδια μηχανολόγος αν αυτό είναι απορία σου

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

...Δεν πιανει κατσαβίδια μηχανολόγος ....

 

απλά πρέπει να μπορεί να κατευθύνει αυτούς που το πιάνουν …. (λέμε τώρα … )

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Σωστοί και οι δύο προηγούμενοι συνάδελφοι περί κατσαβιδιών (και λοιπών εργαλείων).

 

Η μακρόχρονη εμπειρία μου όμως στα εργοτάξια μου έχει δείξει, ότι όταν έχεις να συνεννοηθείς με ένα συνήθως ηλικιωμένο τεχνίτη, που συνήθως "τα ξέρει όλα", το πρώτο πράγμα που θα σου απαντήσει σε κάποια υπόδειξή σου είναι "αυτά δεν γίνονται".

 

Επειδή αποτελώ ίσως εξαίρεση του κανόνα, και τα εργαλεία που "πιάνω" και έχω στο σπίτι, είναι ίσως περισσότερα από ένα καλό συνεργείο, μου ήταν πολύ χρήσιμο σε όλη την επαγγελματική μου καριέρα στα εργοτάξια, όταν είχα απαντήσεις του ανωτέρω τύπου, να δείχνω στο "μάστορα" πώς "αυτά γίνονται".

 

Και φυσικά οι υποδείξεις μου στα συνεργεία να είναι εφικτές, αφού πριν υποδείξω κάτι, να είμαι σίγουρος ότι γίνεται. 

 

Μετά από κάποιο παρόμοιο συμβάν, που γίνεται σχεδόν πάντα σε κάθε εργοτάξιο, ο τρόπος αντιμετώπισής σου από τα συνεργεία, αλλάζει .....ριζικά!

Edited by antloukidis
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Ένας μηχανολόγος στην Ελλάδα πλέον παίζει το πουλί του.

Οπότε κοίτα να αρπάξεις την ευκαιρία που σου δίνεται και να φύγεις από το μπουρδέλο που λέγετε Ελλάδα.

Όλα τα υπόλοιπα θα τα μάθεις με τον καιρό.

Η δουλειά του μηχανικού δεν είναι απαραίτητα εργοτάξιο. Μπορεί να είσαι μελετητής. Ή τεσπα να κάνεις περισσότερο δουλειά γραφείου παρά εργοταξίου.

  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

"τι κάνει πια ένας μηχανολόγος;"

 

  • Κάνει έρευνα στο πανεπιστήμιο (διατριβή, μεταδιδακτορικό, ερευνητικό) και δεν βλέπει ποτέ του κατσαβίδι.
  • Προσλαμβάνεται σε θέση ελεγκτή, και βλέπει μόνο μελέτες, τιμολόγια και σφραγίδες. Το παίζει και βαρύ πεπόνι άμα λάχει...
  • Προσλαμβάνεται στην βιομηχανία σε διοικητικό πόστο (δεν νομίζω ότι υπάρχουν πια στην Ελλάδα) και βλέπει γραβάτες και οικονομικά διαγράμματα.
  • Προσλαμβάνεται στην βιομηχανία σε μη παραγωγικό τεχνικό πόστο (πχ: τεχνικός ασφαλείας), και βλέπει μόνο κουμπιά, πίνακες προσωπικού και τηλέφωνα...
  • Προσλαμβάνεται στην βιομηχανία σε παραγωγικό τεχνικό πόστο ( δύσκολο στην Ελλάδα ), και βλέπει μεν κατσαβίδια, αλλά δεν τα πιάνει ο ίδιος...
  • Προσλαμβάνεται σε μικρή βιομηχανία/βιοτεχνία, και κάνει τα πάντα, από την επισκευή του πίνακα της γερανογέφυρας μέχρι το φόρτωμα της νταλίκας όταν έχει άδεια ο χειριστής κλαρκ, από τις παραγγελίες υλικών μέχρι το τρέξιμο σε Υπηρεσίες κλπ.
  • Ανοίγει ιδιωτικό γραφείο και ασχολείται με άδειες τρέιλερ ή άδειες λειτουργίας και διαγράμματα ροής, χωρίς ποτέ να προβληματιστεί γιατί μία παραγωγική μονάδα δουλεύει με έναν συγκεκριμένο τρόπο.
  • Και πολλά άλλα...

Είναι προφανές ότι υπάρχουν πολλές και ποικίλες δυνατότητες επαγγελματικής απασχόλησης για έναν μηχανολόγο.

Είναι επίσης προφανές ότι καμία από αυτές δεν έχει μεγάλη ζήτηση στην Ελλάδα.

 

Για εσένα, που θέλεις να πας στην Γερμανία, το εύρος των επιλογών θα είναι (αρχικά τουλάχιστον) πιο περιορισμένο, πλην όμως εκεί υπάρχει ζήτηση. Και σίγουρα θα βρεις μία θέση που να σου ταιριάζει, με κατσαβία ή χωρίς...

Edited by AlexisPap
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Τι κάνει ένας μηχανολόγος?

 

Τα πάντα , με ενα ευρύ φάσμα επιλογών τις οποίες ο αλέξης ανέφερε.

Η μηχανολογία είναι μια εκ των βασικών επιστημών φίλε Αντώνη..  Με άπειρες δυνατότητες..

Επίσης όπως ειπε ο loukidis , αμα λάχει πιάνεις και κανα κατσαβίδι :P

Link to comment
Share on other sites

Η μηχανολογία σαν επιστήμη έχει πολύ μεγάλο φάσμα ΑΛΛΑ αφού έχεις την δυνατότητα να πάς Γερμανία θα σου πρότεινα να πας και να μείνεις εκεί...

Εγώ και οι περισσότεροι απο τους μηχανολόγους που ξέρω έχουμε γίνει μηχανικοί πωλήσεων...

Δεν λέω ότι είναι άσχημα αλλά θα προτιμούσα να έκανα και καμμία μελέτη...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.