Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Zein

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Εδώ και 3 χρόνια έχω ηλεκτροδοτήσει το πάρκινγκ μου από το σπίτι μου, που βρίσκεται σε μία απόσταση 15 μέτρων.

 

Λόγω μεγάλης κινητικότητας τα βράδια από περίεργες φάτσες έχω τοποθετήσει 2 προβολείς LeD με ανιχνευτή κίνησης, 2 σκαφάκια φθορισμού IP 65 κάτω από το σκέπαστρο μου και μια πρίζα iIP65 για να  βάζω και καμία σκούπα στο αυτοκίνητο.

 

Η εγκατάσταση έγινε λαμβάνοντας όλα τα μέτρα ασφαλείας. Τοποθετήθηκε υποπίνακας έξω από το σπίτι μου IP66 όπως και στο πάρκινγκ με τις σωστές ασφάλειες, διακόπτες, ΔΔΕ, τα σωστά καλώδια (διατομές κλπ) για εξωτερικό χώρο και τα καλώδια όλα μέσα σε μεταλλική σωλήνα.

 

Η διαδρομή των καλωδίων ακολουθεί μια πορεία κατά μήκος της μάντρας/σύνορου (πάνω στην μάντρα) μεταξύ εμένα και του γείτονα και έχει ύψος περίπου 1.80μ .

 

Η εγκατάσταση έγινε με την άδεια του γείτονα φυσικά γιατί έπρεπε να έχω πρόσβαση και στην αυλή του.

 

Καθώς η σωλήνα ξεκινάει λίγο μετά από τον εξωτερικό υποπίνακα του σπιτιού μου υπάρχει μια απόσταση περίπου 2 μέτρων που το καλώδιο αναγκαστικά ειναι εναέριο (γιατί ο υποπίνακας ειναι σε ύψωμα) μέχρι να φτάσει τον σωλήνα άλλα ειναι σε δική μου αυλή/οικόπεδο και σε σημείο που δεν εχει πρόσβαση άνθρωπος.

 

Πρόσφατα για άσχετους λόγους έχουμε τσακωθεί και με απειλεί ότι έχει κάνει καταγγελία στην ΔΕΗ και θα μου επιβάλουν πρόστιμο και να μου κόψουν την παροχή/καλώδιο. Μάλιστα είπε ότι θα πάει και δικαστικώς. (Για άσχετους λόγους αλλά θα αναφέρει αυτό σαν πρόβλημα).

 

Εγώ θα ήθελα να μάθω, τι πρόστιμο να περιμένω;

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω; 

Υπάρχει περίπτωση να μην έχει πρόβλημα η ΔΕΗ με την εγκατάσταση μου;

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Link to comment
Share on other sites

 Zein   "εδώ και 3 χρόνια έχω ηλεκτροδοτήσει το πάρκινγκ μου από το σπίτι μου, που βρίσκεται σε μία απόσταση 15 μέτρων."

 

τι "παρκιν" ειναι αυτο?

 

Ακαλυπτο οικοπεδο ή θεση σταθμευσης σε αλλη οικοδομη?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

 

Είναι οικόπεδο δικό μου νόμιμο, πληρώνω την εφορία μου κλπ. στρωμένο με Α3 και εκεί που ειναι οι θέσεις πάρκινγκ έχω στρώσει 200mm τσιμέντο και έχω φτιάξει μια κατασκευή με κοιλοδοκους για ίσκιο τροχήλατη.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό που σου είπε νομίζω. Το ίδιο πράγμα είχα αντιμετωπίσει και εγώ (όχι επαγγελματικά αλλά σε προσωπικό επίπεδο). Είναι ανεξάρτητη από την κατοικία σου ιδιοκτησία, επομένως θα έπρεπε να έχεις ξεχωριστή παροχή. Τώρα είναι σαν να μοιραζεις από την ίδια παροχή, ρεύμα σε δύο ιδιοκτησίες (έστω και αν το οικόπεδο χρησιμοποιείται περιστασιακά, για στάθμευση και μόνο). Την ΔΕΗ δεν την απασχολεί σε ποιον ανήκει, αλλά ότι δεν έχεις τοποθετήσει ξεχωριστή παροχή (ρολόι).

 

Θα πρότεινα να τα μαζέψεις όλα, να πεις πχ ότι είχες μπαλαντέζα αλλά αυτό έγινε μια φορά γιατί ήθελες να σκουπίσεις το αυτοκίνητο και τελος, να κάνεις τον σταυρό σου τρεις φορές να μην πάρει χειρότερη τροπή η κατάσταση.

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

Θα τα μάζευα ευχαρίστως απλά τώρα έβαλε και κάγκελα πριν λίγο με λόγχες και μου είπε να μην επιχειρήσω να μπω στην αυλή του και χωρίς να μπω στην αυλή του ειναι λίγο δύσκολο να αφαιρέσω τα καλώδια. Οπότε;

 

Σενάριο 2:

 

Επειδή υπάρχει υποπίνακας στο σπίτι μου και μπορώ να ελέγχω αν θα έχει ρεύμα η γραμμή, μπορώ να επικαλεστώ ότι την χρησιμοποιώ σαν "μπαλαντέζα" μονο ;  Που ισχύει δηλαδή, η δεν θα γίνω κατανοητός;

Link to comment
Share on other sites

Ε θα έλεγα ότι σε πιθανή αυτοψία της ΔΕΗ, δεν θα σταθεί και πολύ ως επιχείρημα.

 

Στη χειρότερη, θα έβγαζα φωτιστικά σώματα και υποπίνακα, θα έκοβα και το παροχικό καλώδιο από τη δική μου πλευρά και θα τον άφηνα με την ανακόντα πάνω στις λόγχες. Αν ερχόταν δε η ΔΕΗ, θα έλεγα ότι όντως είχα κάνει μια πρόχειρη εγκατάσταση για το πάρκινγκ, πλην όμως κατάλαβα έγκαιρα ότι αυτό απαγορεύεται και έσπευσα να την αποξηλώσω.

Edited by Directionless
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ε θα έλεγα ότι σε πιθανή αυτοψία της ΔΕΗ, δεν θα σταθεί και πολύ ως επιχείρημα.

 

Στη χειρότερη, θα έβγαζα φωτιστικά σώματα και υποπίνακα, θα έκοβα και το παροχικό καλώδιο από τη δική μου πλευρά και θα τον άφηνα με την ανακόντα πάνω στις λόγχες. Αν ερχόταν δε η ΔΕΗ, θα έλεγα ότι όντως είχα κάνει μια πρόχειρη εγκατάσταση για το πάρκινγκ, πλην όμως κατάλαβα έγκαιρα ότι αυτό απαγορεύεται και έσπευσα να την αποξηλώσω.

 

Ναι, σκέφτομαι να το κάνω αυτό να ησυχάσω. Την ανακόντα όμως πως θα την μαζέψω άραγε; Μην πάει τόσο καλώδιο χαμένο.

 

 

η θέση στάθμευσης σου είχε ξεχωριστά χιλιοστά ιδιοκτησίας από το διαμέρισμα ή οικία σου?

 

Το οικόπεδο ( και η θέσεις στάθμευσης) ανήκει στην μητέρα μου. Είναι τελείως ανεξάρτητο με την οικία μου.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό έχεις ένα δίκιο, τι παροχικό καλώδιο είχες ρίξει; Θυμάσαι διατομή και μέτρα ;

 

Δεν σύρεται με τίποτα προς τα πίσω;

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό έχεις ένα δίκιο, τι παροχικό καλώδιο είχες ρίξει; Θυμάσαι διατομή και μέτρα ;

 

Δεν σύρεται με τίποτα προς τα πίσω;

Όντως αν κόψεις το ρεύμα απο τον πίνακα οικίας ,  μετα κάνεις τα απαραίτητα , δεν τραβιέται το καλώδιο? Ή τοσο πολύ ενοχλεί η πρόσβαση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.