Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόβλημα με βόθρο/όρια οικοπέδου γείτονα


Zein

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Πριν από 30 χρόνια περίπου όταν χτιζόταν η τριώροφη κατοικία μας, η γιαγιά μου, ως φιλάνθρωπος, παραχώρησε δια λόγου ένα μέρος από το οικόπεδο μας ( από την  μεριά που είχε φτιαχτεί ο βόθρος μας) στην καλή γειτόνισσα που παρακαλούσε να της το δώσει για να μπορέσει να φτιάξει τσιμεντένια σκάλα για να μπορεί να μπαίνει στον πάνω όροφο της.

 

 Πέρασαν τα χρόνια, έφτιαξε και αποθηκάκι κάτω από την σκάλα και με τον καιρό, ο βόθρος μας που είχε να αδειάσει 20 χρόνια άρχισε να βγάζει λύματα στο μέρος που είχε φτιάξει το αποθηκάκι.

 

  • Να σημειωθεί ότι το αποθηκάκι και η σκάλα είναι σε χαμηλότερο επίπεδο από την υπερχείλιση του βόθρου μας κατά 1 μέτρο περίπου.

 

Πρόσφατα λοιπόν, (Φεβρουάριος 2017) παρατηρήσαμε το πρώτο κρούσμα και όπως ήταν φυσικό επειδή νιώσαμε υπεύθυνοι και κατηγορούμενοι φωνάξαμε βυτίο να αδειάσει ένα μέρος του βόθρου.

 

Ύστερα από το άδειασμα έγινε αυτοψία του σημείου που βρίσκεται το αποθηκάκι μαζί με μάστορα, και ο γείτονας συμφώνησε πώς πρέπει να επισκευάσει την κακοτεχνία του.

 

Πέρασαν οι μήνες λοιπόν και ακολούθησαν απειλητικά τηλεφωνήματα και μηνύματα πως αν δεν συνδεθούμε με το δίκτυο (  τουτέστιν πλήρωσε 3000€ ) θα σου κόψω την σωλήνα του νερού που περνάει πάνω από την μάντρα/σύνορο και ποτίζεις 4 δέντρα. Όπως επίσης και το καλώδιο που φωτίζεις το πάρκινγκ ( αν μπερδεύτηκες, διάβασε εδώ ).

 Μετά από 4 μήνες ακολούθησαν κι άλλα τηλεφωνήματα άλλα λόγω διάφορων οικογενειακών θεμάτων και φόρτου εργασίας δεν δώσαμε σημασία. Άλλωστε μόλις είχαμε αδειάσει τον βόθρο.

 

Την περασμένη εβδομάδα παρέλαβα ένα ωραιότατο εξώδικο που έγραφε τον λόγο διαμαρτυρίας , ανέλυε το πόσο δραματική έχει γίνει η κατάσταση με τον βόθρο και παρουσίαζε πάμπολλα ψευδή στοιχεία. Παράλληλα ανέφερε πόσο επικίνδυνη ειναι η γραμμή του ρεύματος που έχω εγκαταστήσει και ότι συμβουλεύτηκε και την Δ.Ε.Η που της το επιβεβαίωσε.

 

Αύριο έχω ραντεβού με την δικηγόρο μου να δούμε τι θα κάνουμε με την κατάσταση αυτή.

 

Το ερώτημα μου, στο θέμα με τον βόθρο, ποιος φταίει κατά την γνώμη σας; (εκτός από την γιαγιά μου)

 

Τι λύσεις θα προτείνατε εσείς;

 

Αν ειναι πρόβλημα που "φταίμε" και οι δύο θα μπορούσαμε να μοιραστούμε τα έξοδα της σύνδεσης με το δίκτυο;

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

"αυριο" θα δεις τον δικηγορο σου..

 

επομενως θα παρεις ολες τις απαντησεις..

ακομα και σε ερωτηματα που δεν εθεσες...

 

πχ.  τι ευθυνη μπορει να εχει και "αυτος" που δεχθηκε να περασει απο την μαντρα του το καλωδιο...

ή αν μπορει να "κοψει" την σωληνα υδρευσης ....μετα απο 30 χρονια δουλειας διελευσης ....

κλπκλπ

 

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

"αυριο" θα δεις τον δικηγορο σου..

 

επομενως θα παρεις ολες τις απαντησεις..

ακομα και σε ερωτηματα που δεν εθεσες...

 

πχ.  τι ευθυνη μπορει να εχει και "αυτος" που δεχθηκε να περασει απο την μαντρα του το καλωδιο...

ή αν μπορει να "κοψει" την σωληνα υδρευσης ....μετα απο 30 χρονια δουλειας διελευσης ....

κλπκλπ

 

καλη συνεχεια

 

 

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου Δημήτρη,

 

Ελπίζω να λυθούν όλες οι απορίες μου αύριο.

 

Σκοπός αυτού του νήματος ήταν να δώ και την γνώμη των μηχανικών από εδώ μέσα που ίσως θα έχουν κάποια εμπειρία σε παρόμοια θέματα.

 

Ωφελεί ας πούμε να διεκδικήσω το πόσο της σύνδεσης με το δίκτυο δια του δύο; Η πρέπει να το υποστώ όλο μόνος μου λόγω δικής μου ευθύνης; 

 

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη,

 

Σας ευχαριστώ και πάλι

Edited by Zein
Link to comment
Share on other sites

 Παράλληλα ανέφερε πόσο επικίνδυνη ειναι η γραμμή του ρεύματος που έχω εγκαταστήσει και ότι συμβουλεύτηκε και την Δ.Ε.Η που της το επιβεβαίωσε.

 

Η ΔΕΗ δεν ασχολείται με "τέτοια..."

Ωστόσο είναι παράνομο και επικίνδυνο και πρέπει να ξυλωθεί άμεσα...

 

 

Ωφελεί ας πούμε να διεκδικήσω το πόσο της σύνδεσης με το δίκτυο δια του δύο; Η πρέπει να το υποστώ όλο μόνος μου λόγω δικής μου ευθύνης; 

 

Αυτό είναι δική σου υποχρέωση και "κακώς" δεν έχεις συνδεθεί...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Zein όντως η δεη και να συμβουλεύτηκε ( ας μην πω τώρα τίποτα ή δικο του ηλεκτρολόγο συμβουλεύτηκε ή καποιον υπάλληλο) , δεν θα ασχοληθεί με αυτό εκτός αν η διαδικασία προχωρήσει νομικά με μηνύσεις.. Εδω άλλα γίνονται και δεν..

Πιο πολυ φοβέρισμα θέλει να κάνει για το συγκεκριμένο απλά καλού κακού ρύθμισε το.  παρόλα αυτά οπως γράφουμε και στο άλλο θέμα δεν καταλαβα ποιο το προβλημα στο εναέριο κομμάτι? Λογω στηριγμάτων ( συγχώρεσε με αν το εξηγείς και δεν κατάλαβα εγώ )?

Edited by JimakosR
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές σας.

 

 

Zein όντως η δεη και να συμβουλεύτηκε ( ας μην πω τώρα τίποτα ή δικο του ηλεκτρολόγο συμβουλεύτηκε ή καποιον υπάλληλο) , δεν θα ασχοληθεί με αυτό εκτός αν η διαδικασία προχωρήσει νομικά με μηνύσεις.. Εδω άλλα γίνονται και δεν..

Πιο πολυ φοβέρισμα θέλει να κάνει για το συγκεκριμένο απλά καλού κακού ρύθμισε το.  παρόλα αυτά οπως γράφουμε και στο άλλο θέμα δεν καταλαβα ποιο το προβλημα στο εναέριο κομμάτι? Λογω στηριγμάτων ( συγχώρεσε με αν το εξηγείς και δεν κατάλαβα εγώ )?

 

Προφανώς.. απ ότι λένε.. το εναέριο κομμάτι χρήζει σημαντικής ανησυχίας από μόνο του.. επειδή ειναι.. εναέριο.. έστω κι αυτό το μικρο κομμάτι. Άλλα η εγκατάσταση του αποτελεί 0 κίνδυνο πραγματικά. Δεν μπορεί να γίνει κάτι, άλλα και στην σπάνια περίπτωση που γινόταν όλη η γραμμή ειναι ασφαλισμένη με μικροαυτόματο και ΔΔΕ.

 

Η πλάκα ειναι ότι ο καλός μας γείτονας δεν βλέπει την καμπούρα του και υπάρχουν μάλιστα άπλα καλώδια (όχι για εξωτερική χρήση) εναέρια στην αυλή του.

 

Πολύ φοβάμαι ότι αυτό με την ΔΕΗ ειναι μια μεγάλη μπλόφα και τσάμπα θα ξηλώνω την ωραία μου δουλίτσα..

 

Για το αποχετευτικό; Υπάρχει κάποια γνώμη; Θα έπρεπε ίσως να είχε προβλεφθεί για την σκάλα και το αποθηκάκι ότι κατασκευάζονται στα καταπατημένα όρια του γειτονικού οικοπέδου και συνεπώς και του βόθρου; 

 

Η άπλα ειναι 100% δικό μου θέμα άσχετα με το παρελθόν, την μελέτη και τις ιδιοκατασκευές του γείτονα και θα έπρεπε να είχα συνδεθεί με το δίκτυο; 

 

Θυμάμαι, στο παρελθόν κάποιος μου είχε πει ότι δεν μπορεί να σε αναγκάσει κάποιος να συνδεθείς στο δίκτυο. Άραγε ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχάς μπράβο που ασχολείσαι και χειρωνακτικά με την δουλειά.  Ναι μπλοφίτσα δείχνει απλα λόγω του ότι ειναι εναέριο πρέπει να χεις το κεφάλι σου ήσυχο ..Για τα άλλα θα σ πουν οι συνάδερφοι!

Καλημερα

Link to comment
Share on other sites

@Zein, Πάντως η σύνδεση με το δίκτυο αποχέτευσης ομβρίων και ακαθάρτων είναι υποχρεωτική βάσει του κτιριοδομικού και φαντάζομαι βάσει του κανονισμού ύδρευσης - αποχέτευσης του δήμου σου. Επιπλέον, επειδή ο βόθρος σου κατά πάσα πιθανότητα είναι απορροφητικός και παλιός και κατά πάσα πιθανότητα έχει χάσει την απορροφητικότητά του, θα πρέπει να σφραγιστεί. Ανεξάρτητα με το τι έχετε συμφωνήσει με τον γείτονα, τα έξοδα βαρύνουν αποκλειστικά εσάς και έχει κάθε δικαίωμα να αρνηθεί οποιαδήποτε συνεισφορά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις βεβαίως ότι, ο "καλός" γείτονας έχει στο ακίνητό του, αρκετές αυθαιρεσίες, έτσι δεν είναι;

Αυτά που σου λέει για να σε φοβίσει είναι τίποτα μπροστά σε αυτά που μπορείς εσύ να χρησιμοποιήσεις για να τον τρομάξεις.....

Για ψάξτο λίγο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.