Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μηχανικοί: το ψηφισθέν κείμενο για την αποσύνδεση ασφάλισης από ιδιότητα


Engineer

Recommended Posts

Ναι αλλά τι ειδικότητα θα τον δηλώνουν; θα μπορεί να δουλέψει και αλλού, σαν ανειδίκευτος εργάτης ή μόνο ως μηχανικός; οι εισφορές θα είναι ίδιες με των υπολοίπων ή θα υπάρχουν τίποτα επικουρικά κλπ που θα σε καθιστούν ακριβότερο από το μέσο εργαζόμενο;

 

αυτά νομίζω εννοεί ο συνάδελφος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει πουθενά σε κανένα νόμο, υποχρεωτική εργασία σαν μηχανικός....

 

Αν κάποιος ξέρει κάτι, ας ενημερώσει...

Link to comment
Share on other sites

μέχρι τώρα πρακτικά αυτό συνέβαινε.

 

είναι σημαντικό πάντως, να μπορείς να αντιμετωπίζεσαι ως κοινός εργαζόμενος όταν δε θες να κάνεις χρήση της ιδιότητας του μηχανικού κι αυτό να είναι ευέλικτο, ώστε να μπορείς πχ να κάνεις μια δουλειά ως μηχανικός και μια συμπληρωματική σε άλλο αντικείμενο.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

antloukidis δες εγκύκλιο αρ. 6 ΕΦΚΑ 14/2/2017

 

Για τους μηχανικούς οι συνολικές εισφορές ασφαλισμένου είναι 20,00% και οι συνολικές εισφορές εργοδότη 25,06%. Αυτά τα ποσοστά είναι κατά τι μεγαλύτερα από αυτά των μισθωτών μη-μελών ΤΕΕ.

 

Προσωπικά, εάν μου έλεγε εργοδότης ότι με προσλαμβάνει εάν έχω εισφορές (απλού) μισθωτού αλλά όχι αν έχω εισφορές μισθωτού μηχανικού, θα έψαχνα για άλλον εργοδότη... Εάν ο άνθρωπος είναι 'τσίπης', θα το βρεις μπροστά σου αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε stat

 

Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον εργοδότη μου, και άλλωστε σε 1 μήνα καταθέτω χαρτιά για σύνταξη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια να κανω μια ερωτηση.

Εγω ειμαι στο ΤΣΙΜΕΔΕ, αλλα εργαζομαι και πληρωνομαι ως διδακτορικος απο Ευρωπαικο προγραμμα για το οποιο η ιδιοτητα μου ως μηχανικος ειναι αχρηστη.

Πλεον με το νεο νομο θεωρητικα μπορω να διαγραφτω απο τοΤΣΙΜΕΔΕ για να γλυτωσω το εξτρα ποσο επικουρικης κτλ και να παω στον ΟΑΕΕ??

 

Βtw επειδή δε το χω παρακολουθήσει τελευταία έχει αλλάξει τίποτα σχετικά με τη συσχέτιση της δήλωσης ως μισθωτός φορολογικα΄με το μισθωτός ασφαλιστικά?? Δλδ εγώ για να μη μπλεκω με ΕΛΚΕ κ ασφαλιστικες εισφορες τα πληρωνω μονος μου ως εε (μιας και αυτοί θα μου τα αφαιρούσαν απο τα συνολοικό μου ποσο) ενω φορολογικά είμαι μισθωτός. Εχει υπάρξει καμια νεα "συνδεση" των δυο?? 

Ευχαριστώ πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά ναι. Βασικά θα πρέπει να γίνει αυτόματα βάσει ΚΑΔ, αλλά δεν υπάρχει πουθενά σχετική νομοθεσία.

 

Για το άλλο ερώτημα, όχι δεν έχει αλλάξει κάτι, άλλο το ασφαλιστικό άλλο το φορολογικό και ορθώς έπραξες με τον ΕΛΚΕ διότι αν διαχειρίζονται αυτοί τις εισφορές σου μπορεί να επανεξετάσουν και το συνολικό ποσό...

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλιζεται σαν μισθωτος με ΕΦΚΑ (ΙΚΑ, ΤΣΜΕΔΕ κλπ παπαλα).

Εάν προσληφθεί ως μισθωτός ΠΕ Μηχανικός, ασφαλίζεται με ΕΦΚΑ? Κρατήσεις για το ΤΣΜΕΔΕ δεν έχει?

Link to comment
Share on other sites

ΕΦΚΑ είναι όλα πλέον... Οι ασφαλιστικές κρατήσεις όλων πάνε στον ΕΦΚΑ, δεν υπάρχει πλέον ΤΣΜΕΔΕ.

Αυτό που υπάρχει όμως ακόμα, είναι οι διαφορετικοί κανόνες για τους ασφαλισμένους του ΕΦΚΑ, απομεινάρια των διατάξεων των επί μέρους καταργηθέντων φορέων.

Εν προκειμένω, εάν είσαι μισθωτός ΕΦΚΑ-ΤΣΜΕΔΕ (Μηχανικός ΠΕ όπως αναφέρεις) έχεις λίγο μεγαλύτερες εισφορές σε σχέση με τον απλό μισθωτό ΕΦΚΑ-ΙΚΑ (δες #25 παραπάνω).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.