Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αξίζει η εγγραφή στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ σήμερα;


lostie

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

 

Αποφοίτησα πριν 9 μήνες από Πολυτεχνική σχολή Πληροφορικής και υπήρξα από τους τυχερούς να βρω δουλειά πάνω στο αντικείμενο εντός 5 μηνών. ωστόσο ακόμα δεν εχω γραφτεί στο ΤΣΜΕΔΕ, και στην δουλειά κάποιοι μεγαλύτεροι με πολλά χρόνια εμπειρία αναφέρουν πως δεν αξίζει πλέον να γραφτεί κανείς.

 

Ωστόσο, στην εταιρεία οι εγγεγραμμένοι στο ΤΣΜΕΔΕ πληρωνονται +400 ευρω περίπου παραπάνω από εμάς τους "απλούς" του ΙΚΑ.

 

Προσωπικά, δεν είμαι και σίγουρος πως μου αρεσει να ασχοληθώ με τον τομέα που σπούδασα εφ'όρου ζωής, αλλά σε τέτοιες εποχές, αμα υπάρχει δουλειά εντός Ελλάδας, νομίζω τα "γούστα" καλό είναι κάπως να παραμερίζονται.

 

Γνώμες σας ?

 

ΥΓ.Επίσης, γνωρίζω ότι κατα την εξέταση στο ΤΕΕ επιλέγεις εξέταση ή στην διπλωματική ή εφ'όλης της ύλης της σχολής. Το 99% επιλέγουν διπλωματική, αλλά μηπως η εφ'όλης της υλης εξέταση θα ήταν καλύτερη για περιπτώσεις σαν εμένα όπου δεν είμαι σίγουρος αν θέλω να'μαι μηχανικός και με την "βούλα"? Παντως και εγώ μαλλον διπλωματική θα επιλέξω και θα παω για εξεταση με μια επιφανειακή επανάληψη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 225
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επίσης, για συμμετοχή σε πιθανές προκηρυξεις δημοσίου (πχ.σώμα διωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος) είναι απαραίτητη η εγγραφή τυο υποψήφιου μηχανικού στο ΤΣΜΕΔΕ ?

Link to comment
Share on other sites

αλλά μηπως η εφ'όλης της υλης εξέταση θα ήταν καλύτερη για περιπτώσεις σαν εμένα όπου δεν είμαι σίγουρος αν θέλω να'μαι μηχανικός και με την "βούλα"?

 

Aυτο δεν το πιανω με την καμια τι εννοει.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο δεν το πιανω με την καμια τι εννοει.

 

 

εννοεί ότι η εξέταση αποκλειστικά επάνω στην διπλωματική είναι συνηθως μονοδιάστατη, περιορισμένη κτλ. εξέταση στο σύνολο της ύλης της σχολής , ίσως ήταν πιο αντιπροσωπευτική.

Edited by lostie
Link to comment
Share on other sites

εννοεί ότι η εξέταση αποκλειστικά επάνω στην διπλωματική είναι συνηθως μονοδιάστατη, περιορισμένη κτλ. εξέταση στο σύνολο της ύλης της σχολής , ίσως ήταν πιο αντιπροσωπευτική.

 

και ποιος θα το ξέρει ότι "εξετάστηκε" σε όλη την ύλη και όχι στην διπλωματική, και πως θα το μάθει.... (αυτός που θα το ξέρει???) :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αφου οποια "εξεταση" και να επιλεξεις, την ιδια αδεια θα παρεις.

 

Οσον αφορα τις προκ. του δημοσιου που λες, για να εχεις ελπιδες για κατι τετοιο πρεπει να εχεις οπωσδηποτε διδακτορικο και παλι αν.

Edited by karavlaxos
Link to comment
Share on other sites

μ αρ'εσει που το "εξετασεις για την άδεια" το αποδεχόμαστε έτσι.

 

εφόσον υπάρχουν εξετασεις για την άδεια κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχουν εξετάσεις στα Πολυτεχνεία.όποιος ήθελε να διάβαζε την ύλη και να κατέβαινε στις εξετάσεις του λαμογιοΤΕΕ και να έπαιρνε την άδεια.

κ οι άδειες θα δινονταν και το ΤΕΕ θα έβγαζε τρελά φράγκα απο τις συμμετοχές μιας κ αυτός είναι ο μοναδικός σκοπός τοθυ

Link to comment
Share on other sites

Δώσε αγόρι μου την διπλωματική σου...όρεξη για διάβασμα σε ύλη έχεις? Τυπική διαδικασία.

Για προκυρήξεις, αν ζητάν διπλωματούχος και δεν έχεις άδεια....ξέχνα το

Link to comment
Share on other sites

lostie

έγραψες από μόνος σου οτι είσαι από τους τυχερούς που βρήκαν αμέσως δουλιά κτλ...Bravo σου.

Το δημόσιο τι να το κάνεις?Τι το θες τώρα?

Και εγώ σου λέω ότι βρίσκεις την απάντηση που θες εδώ μέσα,

Ποιος σου λέει οτι αύριο θα ισχύει???

Δεν βλέπεις τι γίνεται με αυτή την κατάντια ?

Link to comment
Share on other sites

lostie

έγραψες από μόνος σου οτι είσαι από τους τυχερούς που βρήκαν αμέσως δουλιά κτλ...Bravo σου.

Το δημόσιο τι να το κάνεις?Τι το θες τώρα?

Και εγώ σου λέω ότι βρίσκεις την απάντηση που θες εδώ μέσα,

Ποιος σου λέει οτι αύριο θα ισχύει???

Δεν βλέπεις τι γίνεται με αυτή την κατάντια ?

 

 

εννοείται ότι προς το παρόν αλλά και προς το μέλλον ούτε που θέλω να το σκέφτομαι το δημόσιο, απλά ΄μ'αρεσει γενικά η συγκεκριμένη υπηρεσία. ενταξει, παντα μιλέμα για την τωρινή κατάσταση, κανέις δε ξέρει πώς και αν και πόσο συντομα θ'αλλάξουν και πάλι τα πράγματα. μαλλον θα εγγραφώ τελικά, ευχαριστώ όλους για απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.