Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οριοθέτηση κληροτεμαχίου με συντεταγμένες Κτηματολογίου


george08

Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα.. Πολύ σοβαρό το θέμα που θίξατε για τις συντεταγμένες ΕΓΣΑ του κτηματολογίου.

  Το κτηματολόγιο είναι μια αντιπαραβολή ιδιοκτητών-ιδιοκτησιών και τίποτα άλλο.Οι συντεταγμένες του ας λένε ότι θέλουν και όποιος θέλει ας πάει να τις χαράξει η να συνταξει τοπ/κά αδείας η οτιδήποτε ακομα και τζαμπα. Οι συντεταγμένες ορίζουν διαστάσεις και εμβαδά. Επομένως δε γίνεται σε κληροτεμάχιο 4000 τ.μ (40*100) οταν το κτηματολογιο το δίνει 3990 να εφαρμόσεις κατι τέτοιο. Δλδ χάνει αρτιότητα κλπ? Υπάρχουν κληροτεμάχια με τίτλους-διαστάσεις-εμβαδά. Το κτηματολόγιο ας λέει ότι θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που στην ...παρέα προστέθηκε και ο dhmlaz από την Ευβοια (που δεν έχω πάει ποτέ). Γράφω περισσότερο για να πω στον συν. Θωμά πως εγώ ο ίδιος και αυτό το έγραψα πολλές φορές εδώ, το άκουσα πολλές -πολλές φορές από συναδέλφους-στελέχη του κτηματολόγιου και σε αρκετές ημερίδες και μαζώξεις, ότι ..."οι συντεταγμένες που δίνει το κτηματολόγιο στα γεωτεμάχια  ΔΕΝ είναι για οριοθέτηση". Κάνω έκκληση από εδώ προς όλους τους συναδέλφους, ώστε αυτό να το μεταφέρουν και σε αυτούς που ίσως δεν μπαίνουν στο φόρουμ.  

 

........Ζαμούντα... συντ/νες ??? (και φύλλο χάρτη).

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που στην ...παρέα προστέθηκε και ο dhmlaz από την Ευβοια (που δεν έχω πάει ποτέ). Γράφω περισσότερο για να πω στον συν. Θωμά πως εγώ ο ίδιος και αυτό το έγραψα πολλές φορές εδώ, το άκουσα πολλές -πολλές φορές από συναδέλφους-στελέχη του κτηματολόγιου και σε αρκετές ημερίδες και μαζώξεις, ότι ..."οι συντεταγμένες που δίνει το κτηματολόγιο στα γεωτεμάχια  ΔΕΝ είναι για οριοθέτηση". Κάνω έκκληση από εδώ προς όλους τους συναδέλφους, ώστε αυτό να το μεταφέρουν και σε αυτούς που ίσως δεν μπαίνουν στο φόρουμ.  

 

........Ζαμούντα... συντ/νες ??? (και φύλλο χάρτη).

 

nbr πιστεύεις τους ενδιαφέρει κάποιους τί τους λες τεκμηριωμένα; 4*20 = 80 Ευρώ αβίαστα...Τί ξέρεις εσύ κι ό τάδε από Τοπογραφία...Το μεροκάματο να βγαίνει...

 

 

Είχα έναν συμφοιτητή που τελειώνοντας πήγε σε μία περιοχή της Βορείου Ελλάδας, ιδιαίτερα τουριστική...Δεν έλυσε ποτέ διανομή με όρους βέλτιστης προσέγγισης...Όταν τον ρώτησα, μου είπε ότι όλα τα υπογράφει για να βγάζει φράγκα...

 

 

Τώρα έκλεισε το γραφείο και τον κυνηγάνε...

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι νομιζώ πως μονο η τεχνικη αγκυρωσης εχει νομικο υποβαθρο με ρεαλιστικο αποτελεσμα οποιο και αν ειναι αυτο. Επισης αυτο με την υφισταμενη κατασταση καλο ακουγεται αλλα νομικα αμφιβαλλω πως ισχυει. Οτι και να ηθελε καποιος καποτε να οριοθετησει δεν νομιζω πως η αληθεια ειναι τι εκανε αλλα τι ηταν αυτο που ηθελε να κανει. Η υφισταμενη κατασταση για να εχει λογικη νομιζω θα πρεπει να υπαρχουν υπογραφες πως την αποδεχτηκαν ετσι ενω γνωριζαν πως η πραγματικη τους ιδιοκτησια μπορει να ηταν 2-3 μετρα παραδιπλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.