Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οριοθέτηση κληροτεμαχίου με συντεταγμένες Κτηματολογίου


george08

Recommended Posts

Ανοίγω το post για να εκφράσω την ανησυχία μου για ένα φαινόμενο που έχει γίνει μάστηγα από ότι βλέπω.

Τώρα τελευταία έχει τύχει να ακούσω για πολλές περιπτώσεις που συνάδελφοι κάνουν οριοθετήσεις κληροτεμαχίων (επαναλαμβάνω: Κλη-ρο-τε-μαχί-ων) σε περιοχές με λειτουργούν Κτηματολόγιο με την χρήση των συντεταγμένων του Κτηματολογίου.

Δεν μετράνε, δεν διαβάζουν τίτλο, δεν παίρνουν διανομή/ορόσημα, δεν εφαρμόζουν διανομή. Έχουν το ΚΑΕΚ, βρίσκουν τις συντεταγμένες της ιδιοκτησίας, έχουν το δικτυακό GPS και πάνε και χαράσουν. Παίρνουν από ότι ακούω 40-50 Ευρώ/κομμάτι, αλλά έχω ακούσει και για 20ευρώ/κληρτοτεμάχιο όταν πρόκειται για 5-10 ,φυσικά χωρίς απόδειξη.

Η τραγική άγνοια (άγνοια της επιστήμης τους και άγνοια κινδύνου) των συναδέλφων αυτών, όχι μόνο βλάπτει τον κλάδο και τους συναδέλφους που έχουν τις γνώσεις και την αξιοπρέπεια να κάνουν τη συγκεκριμένη δουλειά όπως πρέπει, αλλά αποτελει και κίνδυνο για τους πολίτες που τους αναθέτουν τη δουλειά.

Edited by george08
Link to comment
Share on other sites

Μπορει οι ιδιοκτητες αυτο να τους ζητησαν.

 

Επομενως αυτο ελαβαν (αν ειναι ετσι)

 

Η μια δουλεια κανει 20-50-100 ευρω, η αλλη 500-1.000-10.000

 

Και εδω που τα λεμε, αν οι τυποι στο Κτηματολόγιο κανουν σωστα τη δουλεια που πληρωνονται να κανουν, θεωρητικα δεν υπαρχει διαφορα μεταξυ της διανομης και του καεκ. Καποιος εν τελει πρεπει να αναλαβει κ τις ευθυνες του σε αυτη τη χωρα κ να μην ειναι απλος κομπαρσος

Edited by [email protected]
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορει οι ιδιοκτητες αυτο να τους ζητησαν.

 

Επομενως αυτο ελαβαν (αν ειναι ετσι)

 

Η μια δουλεια κανει 50-100 ευρω, η αλλη 500-1.000-10.000

Ξέρουν/έχουν τις γνώσεις να καταλλάβουν οι πολίτες για ποιον λόγο είναι λάθος το να χαράσεις κληροτεμάχιο με συντεταγμένες Κτηματολογίου; Αυτοί βλέπουν το χαμηλό κόστος και είναι όλα οκ. Δεν πρόκεται για περίπτωση που ο πολίτης αγοράζει "κινέζικο" γνωρίζονται οτι μπορεί να ειναι χειρότερο. Αγοράζει χωρίς να ξέρει τι αγοράζει. Και δεν αγοράζει κάτι "χειρότερο". Αγοράζει κάτι που απλά "δεν δουλεύει", η καλύτερα μπορεί να τύχει να δουλέψει, μπορεί και όχι.

Edited by george08
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις άδικο συνάδελφε-φιλε, αλλα η αληθεια ειναι οτι το κτηματολογιο αποφασισε να βαρεσει διαλυση

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις άδικο συνάδελφε-φιλε, αλλα η αληθεια ειναι οτι το κτηματολογιο αποφασισε να βαρεσει διαλυση

Δεν φταίει το Κτηματολόγιο, ούτε οι συντεταγμένες του.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιώργο (υποθέτω σε λένε Γιώργο) αν ψάξεις να δεις ¨Οοοοοολες τις παρεμβάσεις μου πάνω σ' αυτό το θέμα θα καταλάβεις, ότι (όπως λέμε μάλλιασε το στόμα μου) μπορώ να πω ότι κουράστηκε το χέρι μου να γράφω γιαυτό το θλιβερό θέμα.

Εύχομαι (αν και ακούγεται για κατάρα) να το βρουν αυτοί οι φίλοι μπροστά τους και κάποτε να τρέχουν και να μη φτάνουν. Όμως , λέω όμως , επειδή είμαστε στην Ελλάδα ........ ε! δεν θα τα βρουν ΠΟΤΕ τίποτε μπροστά τους.

Όταν όλα  αυτό τα χρόνια (ακόμη και από πριν τον Σουφλιά) όλες οι κυβερνήσεις, ακόμη και η δικιά μας, η αριστερά ντε, είχαν ένα νόμο που τακτοποιεί αυθαιρεσίες (μόνο για εισπρακτικούς λόγους ) Ε!  τότε καταλαβαίνεις ...και το μπάχαλο.

Εσύ κάνε σωστά την δουλειά σου (καταλαβαίνω έτσι δεν θα σταυρώσεις σχεδόν ποτέ πελάτη ...άρα) τουλάχιστον θα κοιμάσαι ήσυχος,  ή .......θα μεταναστεύσεις!

Εγώ πάντως μ'αυτά και με τα άλλα είμαι απλά ....στο (0.0) μηδέν. Καλό κουράγια. Άκρη δεν θα βρεις.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαιρετίζω την παρέα. Ασχολούμε με τα κληροτεμάχεια περισσότερο απο 20 χρόνια, και συγκεκριμένα στις διανομές στην Β. Εύβοια. Η άποψη που έχω μεταφέρει απο την αρχή της ενασχόλησής μου προς τους ιδιοκτητες ή ακόμα και τους ενδοιαφερόμενους ήταν και εξακολουθω να την υποστηρίζω ότι είναι μία και μοναδική. ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ ΜΕ ΕΞΕΡΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΤΗΣ ΔΙΑΝΟΜΗΣ, και εαν ειναι δυνατον να βρεθούν και κάποια σταθερά σημεία που χρησιμοποιηθηκαν στο παρελθόν και ευτυχώς είναι αρκετα ακόμα υπάρκτά. Στην σνεχεια μεταφορα των στοιχείων της αναλογικής διανομής με όλα τα αναλυτικα στοιχεία στον υπολογιστή και τέλος την ταυτοποίηση αυτών των στοιχείων στο έδαφος . Οπως γίνεται κατανοητό το κόστος είναι πολύ μεγάλο γιατί μιλάμε για εκτάσεις της τάξης των 300 - 800 στρεμμάτων. Ειμαι ευτυχής για αρκετούς λόγους. Ο κυριότερος πληρώθηκα τα χρήματα που ζήτησα και δικαι΄λωθηκα και δικαστικά από όσους είχαν προσφύγει στο διακστήριο. Δεύτερο γιατι σε ορισμένες περιπτώσεις έγινα αποδεκτές οι κατευθύνσεις μου , απο τους ενδιαφερόμενους, τρίτο επειδή αποδείχτηκε ότι στην συντριπτικ΄λη τους πλειοψηφία τα γεωμετρικά στοιχεία που καταχωρήθηκαν και εγιναν οι μελέτες απο 1926-1932 ήταν πολύ υψηλής ακρίβειας σε συνδιασμό με τον εξοπλησμό που είχαν στην διάθεσή τους, τέταρτο γιατί αναδείχτηκαν οι μικρομετακινήσεις απο τους ιδιοκτήτες και αποδέχτηκαν να τα διορθώσουν σύμφωνα με την αναλυτική μελέτη που είχα πραγματοποιήσει ΚΑΙ  ΣΕ  ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ με το ότι κάποιοι που προσέφυγαν στο δικαστήριο (συναδελφοι διπλωματούχοι) μετά απο 6 χρόνια και αφού είχε ορισθεί πραγματογνώμονας δικαίωσαν την μεθοδολογία μου , με εξαρτήσεις απο το ΕΓΣΑ 87 , την τελικη θέση των γεωτεμαχείων κλπ. και ας γινόταν και συνεχίζεται η φασαρία ότι δεν έπρεπε να τα έχει μελετήσει αυτά πτυχιούχος αλλά διπλωματούχος μηχανικός. Δυστυχώς η φασαρία γίνεται για να μην έρχεται στην επιφάνεια το πραγματικό πρόβλημα που είναι η έλλειψη  εργασιών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Χαιρετίζω την παρέα. Ασχολούμε με τα κληροτεμάχεια περισσότερο απο 20 χρόνια, και συγκεκριμένα στις διανομές στην Β. Εύβοια. Η άποψη που έχω μεταφέρει απο την αρχή της ενασχόλησής μου προς τους ιδιοκτητες ή ακόμα και τους ενδοιαφερόμενους ήταν και εξακολουθω να την υποστηρίζω ότι είναι μία και μοναδική. ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ ΜΕ ΕΞΕΡΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΤΗΣ ΔΙΑΝΟΜΗΣ, και εαν ειναι δυνατον να βρεθούν και κάποια σταθερά σημεία που χρησιμοποιηθηκαν στο παρελθόν και ευτυχώς είναι αρκετα ακόμα υπάρκτά. Στην σνεχεια μεταφορα των στοιχείων της αναλογικής διανομής με όλα τα αναλυτικα στοιχεία στον υπολογιστή και τέλος την ταυτοποίηση αυτών των στοιχείων στο έδαφος . Οπως γίνεται κατανοητό το κόστος είναι πολύ μεγάλο γιατί μιλάμε για εκτάσεις της τάξης των 300 - 800 στρεμμάτων. Ειμαι ευτυχής για αρκετούς λόγους. Ο κυριότερος πληρώθηκα τα χρήματα που ζήτησα και δικαι΄λωθηκα και δικαστικά από όσους είχαν προσφύγει στο διακστήριο. Δεύτερο γιατι σε ορισμένες περιπτώσεις έγινα αποδεκτές οι κατευθύνσεις μου , απο τους ενδιαφερόμενους, τρίτο επειδή αποδείχτηκε ότι στην συντριπτικ΄λη τους πλειοψηφία τα γεωμετρικά στοιχεία που καταχωρήθηκαν και εγιναν οι μελέτες απο 1926-1932 ήταν πολύ υψηλής ακρίβειας σε συνδιασμό με τον εξοπλησμό που είχαν στην διάθεσή τους, τέταρτο γιατί αναδείχτηκαν οι μικρομετακινήσεις απο τους ιδιοκτήτες και αποδέχτηκαν να τα διορθώσουν σύμφωνα με την αναλυτική μελέτη που είχα πραγματοποιήσει ΚΑΙ  ΣΕ  ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ με το ότι κάποιοι που προσέφυγαν στο δικαστήριο (συναδελφοι διπλωματούχοι) μετά απο 6 χρόνια και αφού είχε ορισθεί πραγματογνώμονας δικαίωσαν την μεθοδολογία μου , με εξαρτήσεις απο το ΕΓΣΑ 87 , την τελικη θέση των γεωτεμαχείων κλπ. και ας γινόταν και συνεχίζεται η φασαρία ότι δεν έπρεπε να τα έχει μελετήσει αυτά πτυχιούχος αλλά διπλωματούχος μηχανικός. Δυστυχώς η φασαρία γίνεται για να μην έρχεται στην επιφάνεια το πραγματικό πρόβλημα που είναι η έλλειψη  εργασιών.

 

 

 

 

Έχεις απόλυτο δίκιο...Αλλά πλέον το τοπογραφικο σε ΕΓΣΑ είναι όπως ο φραπές: Το κάνουν όλοι και συμφέρει...Όλοι κάνουν τοπογραφικά...Μεσίτες, εργοδηγοί, πλανόδιοι μικροπωλητές, δασοπόνοι, δασολόγοι και δεν συμμαζέυεται: Αφού πήρα τζι πι ες 8 χιλιάρικα, άρα κάνει καλά τη δουλειά....

 

 

Η επίλυση της διανομής είναι εκ των ουκ ανευ στη δουλειά μας. Αλλά ο κάθε αγύρτης, πλασάρει στον πολίτη την παπάτζα του 20ευρου...Ποιοι τοπογράφοι τώρα, οι άχρηστοι, δεν μπορούν να κάνουν κτηματολόγιο...

 

Μην πω για το όργιο που γίνεται σε περιοχές όπως την ΧΑλκιδική: Δρόμοι χωρίς νομική και τεχνική τεκμηρίωση υπογράφονται από τον κάθε τυχάρπαστο και μπαίνουν στο συμβόλαιο. Κι αν δεν υπογράψεις, το κάνει άλλος...

 

 

Το μεγάλο φταίξιμο είναι στους τοπογράφους που υποτιμούν την δουλειά τους.

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι πως επίσημα το Κτηματολόγιο δεν ανακοίνωσε ποτέ πως οι συντεταγμένες του δεν είναι προς χάραξη, σαν γενική οδηγία.

Υπάρχουν μηχανικοί που διαλαλούν στους πολίτες πως "πλέον αυτά ισχύουν και ξεχάστε τα προηγούμενα" και κόσμος χάνει τον ύπνο του που βλέπει σύνορα 20ετίας να μετατοπίζονται. 
 

Edited by thomas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.