Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφάλιση νέου μισθωτού μηχανικού


atopos92

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Μόλις τελείωσα το μεταπτυχιακό μου σε πανεπιστήμιο της Αγγλίας πάνω σε Marine Engineering και είμαι σε διαδικασία Interviews σε κάποιες ελληνικές ναυτιλιακές εταιρίες.

Επειδή δεν έχω την παραμικρή ιδέα απο ασφαλιστικά σώματα, ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ ή ΕΦΚΑ ή ΙΚΑ θα εκτιμούσα πάρα πολύ κάποιες διευκρινίσεις απο όποιον συνάδελφο έχει τη διάθεση και τον χρόνο.

 

Σε όσα Interviews έχω πάει δεν έχουν δώσει ιδιαίτερη σημασία σε ποιον φορέα θα ασφαλιστώ. Τα ερωτήματα μου είναι κατά βάση:

 

1) ΙΚΑ ή ΕΦΚΑ/ΤΣΜΕΔΕ?

 

2) Σε περίπτωση που επιλέξω ΕΦΚΑ/ΤΣΜΕΔΕ ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω προκειμένου να εγγραφώ στο ΤΕΕ? (Δεν σηκώνουν το τηλέφωνο...)

 

3) Δουλεύω δε δουλεύω, θα πρέπει να πληρώνω εισφορές στο ΕΦΚΑ/ΤΣΜΕΔΕ ή έχει αλλάξει κάτι?

 

4) Επειδή δεν έχω πάει ακόμα φαντάρος, όταν στρατολογηθώ θα πληρώνω ακόμα εισφορές στα ταμεία μου?

 

5) Οι εισφορές ΙΚΑ και ΕΦΚΑ/ΤΣΜΕΔΕ έχουν κάποια σημαντική διαφορά ή είναι πάνω κάτω τα ίδια λεφτά με βάση τον μισθό?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.