Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

marygv

Recommended Posts

Καλησπέρα!Είμαι πρωτοετής φοιτήτρια του τμήματος αρχιτεκτονικής του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης.Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάρω μετεγγραφή για το αντίστοιχο τμήμα του Βόλου.Ποιο από τα δύο πανεπιστήμια θα μου προτείνατε ή-καλύτερα-ποιο θα διαλέγατε στην θέση μου; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

...-ποιο θα διαλέγατε στην θέση μου; 

...

που είναι το πατρικό σου σπίτι?

 

Αυτό νομίζω είναι το Α στις παραμέτρους που θα λάβεις κατά νου για την επιλογή σου.

Link to comment
Share on other sites

που είναι το πατρικό σου σπίτι?

 

Αυτό νομίζω είναι το Α στις παραμέτρους που θα λάβεις κατά νου για την επιλογή σου.

ειναι στην θεσσαλια..αλλα δεν συντρεχουν αμεσοι οικονομικοι λογοι και θα ηθελα να ειμαι πιο προσεκτικη στην επιλογη μου.

Link to comment
Share on other sites

Συντρέχουν δε συντρέχουν καλό θα είναι να επωφεληθείς από την ύπαρξη σχολής στον τόπο σου γιατί δεν είναι μόνο τα έτη σπουδών αλλά και η μετέπειτα ζωή που χτίζεις από τώρα. Τα πτυχία ίδια είναι. Αυτό που μπορεί να διαφοροποιηθεί είναι η πιθανότητα να σου δώσει η ίδια η σχολή μια θέση εργασίας. Εκεί πρέπει να εξετάσεις πόσο δυνατοί είναι οι καθηγητές στα ερευνητικά προγράμματα αλλά και πόσο δίκαια μοιράζονται τα λεφτά με τους φοιτητές τους κι αν επενδύεται τίποτα και στη σχολή. Επιτυχία στην έρευνα σημαίνει και καλύτερη φήμη του πτυχίου που δίνεται. Από την άλλη αυτό μπορεί να σημαίνει δυσκολότερη φοίτηση, χωρίς όμως να είναι απόλυτο. Υπάρχουν καθηγητές που λόγω της έρευνας που κάνουν ψωνίζονται και κόβουν σαν τρελοί και άλλοι που για τον ίδιο λόγο γίνονται πολύ ελαστικοί. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.