Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χρονολόγηση κατασκευών


vvm

Recommended Posts

Καλημέρα!

 

Ψάχνω πότε (περίπου) ξεκίνησε η χρήση των διάτρητων τούβλων (με οπές) και πότε περίπου σταμάτησε η τοποθέτηση καλαμωτής στα δάπεδα.

Αν κάποιος συνάδελφος μπορεί να βοηθήσει, θα είμαι ευγνώμων.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσε μάλλον στα μπαγδατοτάβανα (ήταν τεχνική που εφαρμόζονταν και σε τοιχοποιίες - μπαγδαντότοιχοι).

Από ότι είδα εδώ ήταν διαδεδομένος στην Λέσβο τον 19ο αιώνα. Προφανώς δεν εφαρμόζονταν μόνο εκεί.

Αλλά δεν νομίζω να έχει σταματήσει (τελείως) η εφαρμογή αυτής της τεχνικής (τουλάχιστον ως τεχνική αποκατάστασης).

Δεν ξέρω κατά πόσο βοήθησα.
Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση ότι

Τα διάτρητα τούβλα κυκλικής διατομής κυκλοφόρησαν περίπου το 1962-3

ενώ τα διάτρητα τούβλα ορθογωνικής οπής περίπου το 1968-70

Link to comment
Share on other sites

απ' την φωτογραφία δεν φαίνεται τίποτα!

 

Ποιο χρόνο επικαλούνται ως χρόνο κατασκευής

και περιέγραψε τι τούβλα βλέπεις ο ίδιος 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο

κατασκευή σαν την δεύτερη φωτογραφία

έφτιαχνα και εγώ ο ίδιος ως φοιτητής το έτος 1971-72 

 

(μάλιστα για να κολλήσουν αυτά τα κομμάτια  έβαζα σε 4 σημεία του ένα μείγμα γύψου και ατλακόλ) 

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ  το κτίριο είναι του 1929 και αυτό που "φαίνεται" στη φωτογραφία είναι μια προσθήκη αγνώστου χρονολογίας. Η προσθήκη είναι χτισμένη με συμπαγή τούβλα και καθώς είναι πολύ λίγα τετραγωνικά (ένα w.c.) οι αεροφωτογραφίες λόγω πολύ μικρής κλίμακας δε βοηθούν στον εντοπισμό του (ή μη). Οι ιδιοκτήτες, έγινε προσφάτως δικό τους, δε γνωρίζουν ακριβώς λένε 1950-1960.  

 

Σκέφτομαι μήπως μπορώ να ισχυριστώ ότι τα συμπαγή τούβλα ή αυτού του είδους η κατασκευή δαπέδου-οροφής σταμάτησε να χρησιμοποιείται από μια χρονολογία και μετά και έτσι ίσως καταφέρω να το βγάλω προ του 1955.

Όσο κι αν έψαξα στο ιντερνετ ωστόσο, δεν κατάφερα να βρω κάποια πληροφορία ως προς τη χρονολογία των υλικών.

Link to comment
Share on other sites

Η οροφή ή αλλιώς το ταβάνι είναι κατά την γνώμη μου 

από καλάμια πάνω στα οποία πετούσαν με μυστρί  ασβεστοσοβά με γιδότριχες 

 

Είναι κατασκευή πριν  το 1958-60

Μετά το  1958-1960 η ίδια κατασκευή γινόταν με την ίδια τεχνοτροπία αλλά αντί καλάμια τοποθετούνταν ξύλινα πηχάκια

 

υ.γ οι γιδότριχες έδιδαν μεγαλύτερη αντοχή και συνάφεια στο υλικό του σοβά που εισχωρούσε ανάμεσα στα καλάμια ή στα πηχάκια

με το επόμενο στρώμα του που αποτελούσε το υλικό  τελειώματος  του ταβανιού  

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με την περιοχή και την εποχή οι τεχνικές και τα υλικά διαφέρουν αισθητά.

Καλαμωτές, λεπτά κλαδιά, μπαγδαντοπήχεις, μισόταβλες - σκουρέτα χρησιμοποιούνταν κατά κόρον ως υπόβαθρο από την αρχαιότητα μέχρι και την δεκαετία του '50.

Επίσης, πηλοκονίαμα με άχυρο, πηλοκονίαμα με άχυρο και ασβέστη, ασβεβστοκονίαμα με άχυρο ή ασβεστοκονίαμα με γιδότριχα.

 

Τα παραπάνω προφανώς, ανάλογα με την διαθεσιμότητα των υλικών.

Πχ:

στην Θεσσαλονίκη του μεσοπολέμου χρησιμοποιούνται αποκλειστικά μπαγδαντοπήχεις.

στην Κέρκυρα του '50 αποκλειστικά καλαμωτές.

στην ορεινή Χαλκιδική τέλη 19ου αιώνα, κυρίως μισόταβλες με πηλό και άχυρο

κλπ

κλπ

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.