Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συντεταγμένες Διανομής 1930


Ksotiko_7

Recommended Posts

Καλησπέρα.Οταν δεν υπάρχουν οι κορύφες ενός τεμαχίου διανομής οπως επίσης δεν έχει και διαστάσεις. Αν αποφασίσεις να βγάλεις συντεταγμένες απο τον κάναβο του χάρτη ποια διαδικασία είναι σωστή στην περίπτωση που ο κάναβος κατα χ είναι 500μ αλλά στην κατα ψ διασταση χανει 2 μέτρα δηλαδή είναι 498μ?

Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα.Οταν δεν υπάρχουν οι κορύφες ενός τεμαχίου διανομής οπως επίσης δεν έχει και διαστάσεις. Αν αποφασίσεις να βγάλεις συντεταγμένες απο τον κάναβο του χάρτη ποια διαδικασία είναι σωστή στην περίπτωση που ο κάναβος κατα χ είναι 500μ αλλά στην κατα ψ διασταση χανει 2 μέτρα δηλαδή είναι 498μ?

 

 

Τι εννοείς χάνει 2 μέτρα; Πως; ποιό είναι το πρόβλημα σου; Τί εννοείς δεν υπάρχουν κορυφές;

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ειναι προφανες στη μια διασταση ειναι 500 στην αλλη 498. Προφανως αυτος που το σχεδιασε να φανταστω. Και ρωταω αυτο το 498 πρεπει να γινει καποια προσαρμογη εστω οτι ηταν 500 ή οπως το μετρας απο την πανω ή την κατω γραμμη του καναβου?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ειναι προφανες στη μια διασταση ειναι 500 στην αλλη 498. Προφανως αυτος που το σχεδιασε να φανταστω. Και ρωταω αυτο το 498 πρεπει να γινει καποια προσαρμογη εστω οτι ηταν 500 ή οπως το μετρας απο την πανω ή την κατω γραμμη του καναβου?

 

 

Για να καταλάβω, π.χ το Χ πάει 5000 5500 και το Ζ 1000 1498;

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις γεωαναφορα τον χάρτη επάνω σε ένα ψηφιακό κανναβο 500*500.

Προφανώς πρέπει να γίνει rubbersheet του χάρτη με 4 σημεία (οι 4 γωνίες του τετραγώνου του κανναβου τουλάχιστον)

Το raster design που κουμπώνει στο Autocad κάνει τέτοιες δουλειές. Όπως και το Descartes της Bentley

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβουμε και εμείς οι υπόλοιποι!! Έχεις χάρτη 1/5000 της τοπογρ. υπ. και στον κάναβο η αρίθμηση πάει όπως π.χ. τα γράφει ο dimamp ?? (1000, 1498..)....και στη τρίτη σειρά τι γράφει ? ....1996 κ.ο.κ. Έχω ανοίξει τόσους χάρτες (που δεν γνωρίζω τον αριθμό), αυτό δεν το ξαναείδα. Βγάλτο φωτό να το δούμε και εμείς. 

 

Σίγουρα ήταν και είναι ένα πρόβλημα όταν λείπουν  από αρκετά γήπεδα, στους χάρτες, οι διαστάσεις τους και πρέπει να  "σηκώνεις" γραφικά συντ/νες από το χάρτη. Επειδή οι διαθέσιμοι χάρτες είναι φωτοτυπίες πάντα χάνουν 2-3 χιλιοστά (σχεδιαστικά) και αυτό είναι 5-6 μ. Εγώ κατάφερνα τις περισσότερες φορές και έπαιρνα τα καρνέ & κροκί  των μετρήσεων και έτσι υπολόγιζα τις συντ/νες από τις μητρικές του πεδίου. Νομίζω πως το έχω ξαναγράψει. Μη διστάζετε να ζητάτε τα καρνέ και τα κροκί από τις μετρήσεις . Τα δίνουν. Φυσικά κάθεσαι εκεί και τα αντιγράφεις. Και εδώ ακόμη εσείς οι νεότεροι είστε τυχεροί με τις .... παντόφλες συνέχεια στο χέρι που βγάζουν και καλές φωτό. 

Link to comment
Share on other sites

Εχει τα κανονικα ρε nbr απλα με το κλιμακομετρο τα μετραω τοσο ρε παιδι μου. RUBBERSHEET εκανα αλλα δεν ειναι και πολυ καλο το αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

 

Εχει τα κανονικα ρε nbr απλα με το κλιμακομετρο τα μετραω τοσο ρε παιδι μου. RUBBERSHEET εκανα αλλα δεν ειναι και πολυ καλο το αποτελεσμα.

 

 

Προτείνω να τσιμπήσεις 8-10 σημεία και να κανεις affine transformation. Οσμίζομαι σφάλμα στην εκτύπωση του χάρτου. Αν θέλεις να το κανεις μαθηματικά χρησιμοποίησε το ακόλουθο μοντέλο:

 

Xi = a+bxi+cyi

Yi = d+exi+fyi

 

 

Χ,Υ οι συντεταγμένες οι θεωρητικές

x,y στο autocad

 

 

εφάρμοσε ελάχιστα τετράγωνα και βρες την παραμόρφωση

 

 

Το πρόβλημα σου είναι η διαφορετική κλίμακα κατά Χ και Υ λόγω σφάλματος σχεδιαστικού ή σφάλματος εκτύπωσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.