Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν.4495/2017] Νομιμοποίηση ή τακτοποίηση 2 γηπέδων στα οποία έχει εκδοθεί 1 άδεια


Recommended Posts

Το καλό της υπόθεσή σου είναι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με πλάγιες αποστάσεις, γιατί για φαντάσου να απαγορευόταν οι 2 οικοδομές να ακουμπάνε στο όριο!!!

 

Τώρα για τα υπόλοιπα, δεν είναι τόσο εύκολο... Με προβληματίζει αυτό που λέει ο Δημήτρης!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και τι πρέπει να κάνω για να μεταβιβαστούν οι 2 ιδιοκτησίες!

να περιμένω πότε θα εκδοθούν οι εγκύκλιες!

 

Θα το προχωρήσω όπως είπα 

Πουθενά δεν κωλύομαι νόμιμα

εκ  του λόγου της παράτυπης έκδοσης 1 Ο.Α  αντί των 2 

που όμως δεν συνεπάγεται τη δημιουργία υπέρβασης όρων δόμησης κάλυψης κλπ

δηλαδή αυθαίρετη στην πράξη κατασκευή!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη καλημέρα και συμφωνώ μαζί σου.

 

Ασφαλής κρίση μηχανικού που εφαρμόζει το νόμο και δεν εκθέτει τους πελάτες του !

Αντέχει σε οποιοδήποτε μελλοντικό έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

διατηρω επιφυλαξεις,

και  για τον τροπο τακτοποιησης, δλδ να τακτοποιηθει καθε οικοδομη σαν "με αδεια"

αλλά για τα περαιτερω...

Εστω οτι ο βασιλης τακτοποιει, οπως λεει

και μετα τι θα γινει?

Θα πρεπει να εμφανισει καποιον τιτλο κυριοτητας για να πουλησει

Ομως  εχει,

- δυο  συμβολαια για ανεξαρτητα οικοπεδα

-μια αδεια για ενα ενιαιο οικοπεδο,  χωρις να εχει γινει συνενωση.

-μια οικοδομη εκ δυο κτισματων, που το καθε ενα  "παταει"  σε καθε οικοπεδο,

[ίσως να χωριζονται ακριβως στο κοινο συνορο,]

-αρα εχει μια κοινη μεσοτοιχια...

-η τακτοποιηση θα γινει για μία αδεια αλλά, σημερα, αυτη αφορα   σε ξεχωριστα οικοπεδα, που δεν εχουν συνενωθει...

και θα χρεαστει να κανει την δηλωση του 651, οτι η οικοδομη χτισθηκε με την...ταδε αδεια.

 

Αλλα η αδεια αυτη δεν ειναι αυτου του οικοπεδου αλλά ειναι μαζι με ενα διπλανο οικοπεδο.

 

[εκτος εάν ηθελε ισχυρισθει κανεις οτι μπορει να βγει μια κοινη αδεια, για δυο παροδια οικοπεδα, που ανηκουν σε διαφορετικους ιδιοκτητες...]

 

 

Αν δηλωσει καθε ενας σαν χωρις αδεια

τότε, θα εχει να τακτοποιησει την δικη του οικοδομη με τις δικες της αυθαιρεσιες

...αντε να εχουν και ενα προβλημα κοινης δουλειας μεσοτοιχιας...καπως ξεπερνιεται...

μετα θα μπορουσαν να κανει καθε ενας την δικη του συσταση και μεταβιβαση

 

οσο θελουν να διατηρησουν την αδεια, θα πεσουν στην .."ατραπο" της υποχρεωτικης συνενωσης...

 

γνωμη μου,

πριν απο οτιδηποτε, να μιλησετε με τον συμβολαιογραφο σας.

Το θεμα -οπως ειπα και πιο πανω- δεν ειναι τωρινο...το εχουν απο χρονια και ειχαν κολλησει.

 

μακαρι να δοθει λυση

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, γυρνώντας πίσω είδα ότι πρόκειται για ενιαίο σκελετό οικοδομής.

Εδώ τώρα κολλάω και εγώ, πέρα αυτών που αναφέρει ο Δημήτρης ...

Link to comment
Share on other sites

και,

ξεχασα να συμπληρωσω

την αρχη της εγκ. 4 παρ. 1

 

"Η οικοδομικη αδεια δεν αποτελει τιτλο ιδιοκτησιας"

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σύμφωνα με όσα μου είπε η συμβολαιογράφος για τη δική μου περίπτωση που είναι ανάλογη, πρέπει να γίνει συμβολαιογραφική συνένωση (με βεβαίωση νομιμότητας) και μετά να πωληθεί, καθώς το δικό μου πρόκειται για ένα κτίριο (δεν θέλουν να το χωρίσουν).

Εγώ σκέφτομαι να προχωρήσω ως εξής: Παραδοχή "ΟΧΙ ΟΑ" εφόσον κακώς εκδόθηκε και να τακτοποιηθούν όλες οι αυθαιρεσίες εκτός αδείας. Συμφωνείτε?

 

Ερώτηση: Βάζοντας "ΧΩΡΙΣ ΟΑ", απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας για το ΟΛΟ ή μόνο για τα εκτός της αδείας τμήματα?  :confused:  :confused:  :confused:  :confused:

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με όσα μου είπε η συμβολαιογράφος για τη δική μου περίπτωση που είναι ανάλογη, πρέπει να γίνει συμβολαιογραφική συνένωση (με βεβαίωση νομιμότητας) και μετά να πωληθεί, καθώς το δικό μου πρόκειται για ένα κτίριο (δεν θέλουν να το χωρίσουν).

Εγώ σκέφτομαι να προχωρήσω ως εξής: Παραδοχή "ΟΧΙ ΟΑ" εφόσον κακώς εκδόθηκε και να τακτοποιηθούν όλες οι αυθαιρεσίες εκτός αδείας. Συμφωνείτε?

 

Ερώτηση: Βάζοντας "ΧΩΡΙΣ ΟΑ", απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας για το ΟΛΟ ή μόνο για τα εκτός της αδείας τμήματα?  :confused:  :confused:  :confused:  :confused:

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με όσα μου είπε η συμβολαιογράφος για τη δική μου περίπτωση που είναι ανάλογη, πρέπει να γίνει συμβολαιογραφική συνένωση (με βεβαίωση νομιμότητας) και μετά να πωληθεί, καθώς το δικό μου πρόκειται για ένα κτίριο (δεν θέλουν να το χωρίσουν).

Εγώ σκέφτομαι να προχωρήσω ως εξής: Παραδοχή "ΟΧΙ ΟΑ" εφόσον κακώς εκδόθηκε και να τακτοποιηθούν όλες οι αυθαιρεσίες εκτός αδείας. Συμφωνείτε?

 

Ερώτηση: Βάζοντας "ΧΩΡΙΣ ΟΑ", απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας για το ΟΛΟ ή μόνο για τα εκτός της αδείας τμήματα?  :confused:  :confused:  :confused:  :confused:

 

 

αφου -λες-  το βαζεις "ολο" χωρις αδεια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.