Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα οικοδομή και έλεγχοι από Ελεγκτή Δόμησης και Ενεργειακό Επιθεωρητή


nascar1

Recommended Posts

Συμφωνώ απόλυτα με τη λύση του tomA.

Ενημέρωση φακέλου για να βγει σωστο πιστοποιητικό ενεργειακής, και τοποθέτηση φυσικά split που να μην υποβιβάζουν τη «βαθμολογία».

Ο ιδιώτης θέλει να γλυτωσει 8000-9000, να δώσει 1000, Ε ας δώσει κάτι και για την ενημέρωση. Υποτίθεται προσπαθούμε να σοβαρευτούμε στις νέες κατασκευές ας μη ψάχνουμε διαρκώς τρόπους να παρακάμψουμε τα δεδομένα για να «ευχαριστήσουμε» τον ιδιοκτήτη, η εμπειρία δείχνει ότι σπανίως εκτιμάται. Σε ότι αφορά την ενημέρωση δεν τίθεται θέμα νεου κενακ κατά τη γνώμη μου Αφου η κατασκευή ειναι ήδη προχωρημένη θα πάει με τα ισχύοντα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ήδη βγήκαν οι διορθώσεις σε νέο φεκ. Άρα θα επανέλθω στο αρχικό σχεδιασμό. Θα περάσω την υποδομή για θέρμανση ψυξη με αντλία θερμότητας και όταν πλησιάζω στο τέλος θα κρίνω αν θα συνεχίσω βάσει μελέτης ή με μια ενημέρωση το γυρίσω σε split..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η προσωπική μου άποψη στο αρχικό θέμα (και αυτό που έχω κάνει σε ακριβώς ίδια δικιά μου περίπτωση) είναι ότι αλλάζει το σύστημα θέρμανσης και ψύξης της κατοικίας άρα προχωράς σε Ενημέρωση της Αδείας ως προς τη Μελέτη Θέρμανσης - Ψύξης - ΚΕΝΑΚ. (Προσοχή γιατί μιλάς για splitακia και ίσως χρειαστούν ενημέρωση και η Αρχιτεκτονική Μελέτη αναλόγως τη θέση που θα τοποθετήσεις τις εξωτερικές μονάδες).

 

Το αν θα αφήσεις κάποιες σωλήνες για αναμονές ή τοποθετήσεις fan-coils χωρίς να είναι συνδεδεμένα κάπου, δεν αφορά κανέναν.

 

Για μένα το μέγα ζήτημα στη περίπτωση σου είναι πως θα εκπονήσεις την καινούργια μελέτη ΚΕΝΑΚ για να ενημερώσεις την Οικοδομική Άδεια, έχοντας κατασκευάσει μέχρι σήμερα με την παλιά και συνεχίζοντας από εδώ και πέρα με τη καινούργια. Δεν ξέρω με ποια έκδοση ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ θα τρέξεις τους υπολογισμούς στην ΜΕΑ. Θα πρέπει να τσεκάρεις οπότε και σε ποιες περιπτώσεις εφαρμόζεται ο νέος ΚΕΝΑΚ (δυστυχώς δεν έχω προλάβει να τον διαβάσω για να σε βοηθήσω).

 

Αυτά. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Τελικά υπάρχει ενημέρωση ποτέ εφαρμόζεται ο νέος κενακ; Στην περίπτωσή μου που έγινε η ΜΕΑ με τον παλιό κενακ εν τέλει μπορεί η ενημέρωση να γίνει χωρίς πρόβλημα;

 

Επίσης για αλλαγή στον τρόπο θερμανσης απαιτείται απλή ενημέρωση ως προς σύστημα θέρμανσης μεα κενακ και όχι αναθεώρηση άδειας;;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Τελικά υπάρχει ενημέρωση ποτέ εφαρμόζεται ο νέος κενακ; Στην περίπτωσή μου που έγινε η ΜΕΑ με τον παλιό κενακ εν τέλει μπορεί η ενημέρωση να γίνει χωρίς πρόβλημα;

 

Επίσης για αλλαγή στον τρόπο θερμανσης απαιτείται απλή ενημέρωση ως προς σύστημα θέρμανσης μεα κενακ και όχι αναθεώρηση άδειας;;

Κάνεις κάποια άποψη;;
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.