Μετάβαση στο περιεχόμενο

4m και ετήσιες συνδρομές


JOHNYMAL

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα σας, το 2012 είχαμε αγοράσει το σχεδιαστικό και το ενεργειακό κομμάτι για επιθεώρηση της εταιρεάς 4μ χωρίς συμβόλαιο υποστήριξης, τώρα με την αλλαγή του ΚΕΝΑΚ ζητάμε την αναβάθμιση του προγράμματος και η 4μ μας χρεώνει και τα 5 έτη των αναβαθμίσεων δηάδη 550 ευρώ + φπα παμε στα 680 ευρώ.

Σκεφτόμουν το εξής εάν κρατήσουμε το σχεδιαστικό κομμάτι και αγοράσουμε καινούριο μόνο το ενεργειακό 400 ευρώ +φπα=500 ευρώ θα δουλέψει άραγε ? Η διαφορά είναι 180 ευρώ δεν είναι και λίγα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το αν θα δουλέψει θα στο απαντήσει η εταιρεία.

Εγώ το ανανεώνω κάθε χρόνο. Νομίζω όμως ότι αυτά τα 5 χρόνια σίγουρα έχουν βελτιώσει λεπτομέρειες στο σχεδιαστικό. Δουλεύω πολύ πιο άνετα από ότι δούλευα τα πρώτα χρόνια. Βέβαια μπορεί και να μην έχουν κάνει τίποτα και απλά να το συνήθισα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχει σίγουρα να κανει με τα έτη αποχης από τη συνδρομή? Εγώ το αγόρασα το 2016 το αντίστοιχο πακετο χωρίς ετήσια συνδρομή και για αναβαθμιση τωρα έλαβα προσφορά 340 + φπα η οποία θα ισχύει μέχρι τέλος του 2017. Κάτι δε βγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα βγαίνει σου λέει τα έτη που δεν εχεις πληρώσει συνδρομή θα τα πληρώσεις μαζεμένα, εγω απο το 2012 εως σημερα δεν ειχα συμβόλαιο συντήρησης οποτε τωρα θα πληρωθουν μαζεμενα την αντίστοιχη φιλοσοφία την εχει και η civilltech!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου βγαίνει μαζί με το σχεδιαστικό 795€ + ΦΠΑ.

 

Και το κακό είναι το νέο σχεδιαστικό GDAD δεν συνδυάζεται με τον FINE, οπότε πρέπει να αναβαθμιστεί και το FINE.

 

Ήμαρτον...

 

 

Edit:

 

και 755€+ΦΠΑ η αναβάθμιση FINE/ADAPT ώστε να συνεργάζεται με τον νεο GCAD/KENAK...

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε αξίζει; τη στιγμή που τα ΠΕΑ τα βγάζουμε με το απλό ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ και τις μελετούλες που παίζουν αυτό τον καιρό π.χ. φ. άεριο, εφαρμογή θέρμανσης κλπ. τις κάνουμε μία χαρά και με το παλιό πακετο...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου βγαίνει μαζί με το σχεδιαστικό 795€ + ΦΠΑ.

 

Και το κακό είναι το νέο σχεδιαστικό GDAD δεν συνδυάζεται με τον FINE, οπότε πρέπει να αναβαθμιστεί και το FINE.

 

Ήμαρτον...

 

 

Edit:

 

και 755€+ΦΠΑ η αναβάθμιση FINE/ADAPT ώστε να συνεργάζεται με τον νεο GCAD/KENAK...

 

δηλαδή για να κάνεις αναβάθμιση το ΚΕΝΑΚ και να μπορείς να συνδυάσεις ΗΜ μελέτες και ΚΕΝΑΚ θα πρέπει να πληρώσεις 1550€ + ΦΠΑ??? Τραγικοί!!!

 

Και αυτό θα γίνεται με συχνότητα 2-3 χρόνια που θα αλλάζει το ΚΕΝΑΚ  :sad:

Edited by zio7
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή για να κάνεις αναβάθμιση το ΚΕΝΑΚ και να μπορείς να συνδυάσεις ΗΜ μελέτες και ΚΕΝΑΚ θα πρέπει να πληρώσεις 1550€ + ΦΠΑ??? Τραγικοί!!!

 

Και αυτό θα γίνεται με συχνότητα 2-3 χρόνια που θα αλλάζει το ΚΕΝΑΚ  :sad:

 

Όταν χρησιμοποιείς και το σχεδιαστικό. Μόνο τα υπολογιστικά είναι φθηνότερα, αλλά πρέπει να φτιάξεις όλα τα σχέδια στο autocad from scratch...

 

Εγώ ήμουν συνδρομητής μέχρι 31/12/2014, οπότε έχω πάρει τις αναβαθμίσεις μέχρι εκεί. Κάποιος που έχει τις νεότερες versions θα πληρώσει λιγότερα φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλά πάνε καλά; Ελληνική εταιρεία σου λένε μετά μόνο πονηριές και νταβατζηλίκια. Αν είχε έρθει η autodesk με ολοκληρωμένο ενεργειακό πακέτο όλοι αυτοί οι πονηροί θα ψαχνόντουσταν ακόμα και αν ήταν 100% πιο ακριβή σε αρχική αγορά.

 

Και αφού έβγαλα το άχτι μου.....πάμε σε κάτι ποιο χειροπιαστό.

Με κάθε ετήσια συνδρομή απολαμβάνεις και απεριόριστη τεχνική υποστήριξη (η οποία για να λέμε και την αλήθεια είναι υπαρκτή υπηρεσία και γίνεται και καλή δουλεία). Τώρα που ζητάν αναδρομικά όλα τα χρόνια για την καινούργια έκδοση γιατί δεν κάνουν μία γενναία έκπτωση από την στιγμή που δεν έγινε χρήση της τεχνικής υποστήριξης και δεν τους στοιχίσαμε τπτ σε εργατοώρες τόσο καιρό;

 

Εγώ το είχα αγοράσει το κενακ με το που βγήκε και είχα κάνει μόνο για ένα χρόνο συμβόλαιο αν εξακολουθούν να ζητούν όλα τα έτη και μάλιστα σε πλήρη τιμή, λόγω ότι η δουλειά μου έχει φύγει από τις άδειες νέων οικοδομών θα πάω σε άλλη εταιρεία για τα ενεργειακά πιστοποιητικά που δεν με θεωρεί πελατάκο και αν προκύψει καμία αξιόλογη άδεια θα πάω σε κάποιο άλλο πακέτο που θα σέβονται τα λεφτά που έχουν πάρει.Έτσι και αλλιώς αν έχουν αυτή την τακτική κάθε 4-5 χρόνια θα είναι σαν να αγοράζεις το πρόγραμμα από την αρχή.

 

Δεν θέλω δώρα, όντως τώρα θα χρειαστεί να ξοδέψουν πόρους για να στήσουν το πρόγραμμα τους στο νέο κενακ οπότε ας ζήταγαν κάποια παραπάνω χρήματα από τους μη συνδρομητές όχι όμως όλα τα χρόνια ξερά. Τότε έπρεπε να μας πουν πως το πρόγραμμα που παίρνεται είναι συνδρομητικό.....

 

Άντε τώρα μην θυμηθώ το τρελό beta testing που κάναμε στην αρχή που δούλευε ότι ήθελε όποτε ήθελε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι τραγικό να μας ζητούν να πληρώσουμε για υπηρεσίες που δεν μας παρείχαν , μου θυμίζει ένα ανέκδοτο η όλη ιστορία, με έναν ξενοδόχο που χρέωνε στον πελάτη το τζακούζι που δεν χρησιμοποίησε ποτέ και η απάντηση του ξενοδόχου ήταν ¨εκεί ήταν το τζακούζι ας το χρησιμοποιούσες¨!

Έτσι και η 4Μ μας ζητά συνδρομή για τεχνική υποστήριξη που δεν μας παρείχε αφού δεν είχαμε πληρώσει αντίστοιχα έτη. Το 2014 είχα σχεδόν ξαναπληρώσει σχεδόν όσο καινούργιο το FINE γιατί είχε αλλάξει τον πυρήνα  του προγράμματος . Τώρα ζητάει αναδρομικά τις εισφορές το έτος  2015-2016-2017!!! Τραγικό! Σε άλλη χώρα ζούνε; Δεν βλέπουν την πραγματικότητα; 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.