Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έρχεται διαγωνισμός για προσλήψεις μηχανικών στους Δήμους


Engineer

Recommended Posts

Τα πριμοδοτει, γιατι αυτη η φαμπρικα δουλευει.

Θες να μπουκαρεις δημόσιο; Ξεκίνα να μαζευεις χαρτια.

Οταν ήμουν στο δημο ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ οι υπαλληλοι ειχαν ήδη ενα μεταπτυχιακο, κι εκαναν δευτερο σχεδόν όλοι στο ΕΑΠ, μεταπτυχιακα της πλάκας δηλαδη μιας και ειτε εχεις Msc στο Χαρβαρντ είτε στο ΕΑΠ τα ίδια μορια θα παρεις, απαραιτητα όμως για την ανέλιξη τους, καθώς πλέον αν θες να γίνεις προισταμενος-διευθυντης χρειαζεσαι μεταπτυχιακα και για πιο πάνω και διδακτορικο. Ολα αυτα σύμφωνα με τον νεο κώδικα δημόσιας διοικησης.

Ειναι η φάμπρικα του δημοσίου, γιατι οι περισσότεροι αν όχι όλοι, θελουν να μπουν εκει, κακα τα ψεμματα

Για να μην συζητησουμε για τη γελοιοτητα της πριμοδότησης ξένων γλωσσων που ΠΟΤΕ δεν χρειαζονται.

Το ελληνικο δημοσιο ειναι αρρωστο, αλλα εχει καταφερει να γίνει too big to fail, κανεις δεν θα το αγγίξει, και σε μία χωρα με ανύπαρκτη παραγωγη οπως η χώρα μας, το δημόσιο θα ειναι πάντα η γη της Επαγγελίας.

ΠΟΤΕ και ΚΑΝΕΙΣ δεν απολύθηκε απο το δημόσιο επειδη δεν εκανε σωστα τη δουλεια του, μονιμότητα γαρ, οποτε συζηταμε για να συζηταμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί το δημόσιο πριμοδοτεί στις προκηρύξεις του τα μεταπτυχιακά και διδακτορικά για θέσεις τεχνικών υπηρεσιών. Η προυπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα ή ακόμα και στο ελεύθερο επάγγελμα (αν μπορεί να τεκμηριωθεί επαρκώς) είναι πολυτιμότερη. Για τις περισσότερες περιπτώσεις φυσικά.

 

Ειδικά σε τεχνική υπηρεσία που κάποιος πρέπει να κάνει επίβλεψη σε σοβαρά έργα, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην ζητείται ως τυπικό προσόν αυτό...αποδεδειγμένη κατασκευαστική εμπειρία και θα τα βρούμε τα κριτήρια. 

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε τα πολλά λόγια και ξεκινήστε τα χαρτιά... Αφού κατα βάθος όλοι το γουστάρουμε

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο Ικαρος τα είπε όλα.

Οσοι είστε σε ηλικια που μπορείτε και θέλετε, ξεκινηστε να μαζευετε χαρτια.

Αλλα να ειστε ετοιμοι να αποδεχθείτε και το γεγονος πώς πρεπει να είσαι πολυ τιποτενιος για να θέλεις να δουλευεις για αυτο το πράμα που λέγεται ελληνικό δημόσιο.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ μην τα ισοπεδώσουμε και όλα, τα αυθαίρετα είναι καλύτερα??

 

Δημόσιος υπάλληλος που κάνει καλά την δουλειά του προσφέρει κάποιες φορές περισσότερα από το μέσο μηχανικό, ειδικά τον ελεύθερο επαγγελματία..

 

Την έχω δει την ποιότητα του μέσου τοπογραφικού, την εχω δει την ποιότητα της μέσης "ένταξης" στο νόμο των αυθαιρέτων...την μέση "επίβλεψη"...

Link to comment
Share on other sites

Το να αποκαλεις ολους τους ΔΥ τιποτενιους ειναι too much...

Απο την αλλη ntanos , οι ελευθεροι επαγγελματίες κρινόμαστε κάθε ώρα και στιγμή από την αγορά , (αν αυτή την ποιότητα εχει μάθει να αναμένει η αγορά , αυτή η ποιότητα της αξίζει , τόσο απλά...)

Οι ΔΥ από τι κρίνονται?

 

BTW o  νόμος των αυθαιρέτων θέλει διάβασμα , οι περισσότεροι ΔΥ που ξέρω σταματήσαν την αναγνωση μετά το πτυχίο - για να μάθουν κάτι πλεον θέλουν  σεμινάρια (με την απαραίτητη απουσία απο την υπηρεσία)

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάψει να πιστεύω ότι κρινόμαστε τόσο από την αγορά. Στα χωριά κάνουν τα τοπογραφικά από τις LSO και στις ενστάσεις τα ξανακάνουν οι ίδιοι, παρόλο που φάνηκε πως κορόιδεψαν τους πελάτες τους! Στο ελεύθερο επάγγελμα και απέναντι σε έναν πολίτη χωρίς τεχνικές γνώσεις δεν κρινόμαστε τόσο από την ποιότητα της δουλειάς μας. Κρινόμαστε από το μπλα μπλα μας, από τις δημόσιες σχέσεις, από την φάτσα μας, από την καπατσοσύνη μας ενίοτε και την κουτοπονηριά μας.

 

Ποια είναι η μέση ποιότητα της δουλειάς ενός ελεύθερου επαγγελματία? Θα ήθελα να ακούσω απόψεις πριν βρίσουμε τους Δ.Υ. Εύχομαι να έχω λανθασμένη εικόνα αλλά φοβάμαι πως κάπως έτσι είναι τα πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Στο να κάνει ΠΕΑ με 30€ και τοπογραφικά με 100... Όπως θα βρεις ΕΕ υπογραφακιδες και τεμπελακιδες έτσι θα βρεις και ΔΥ κτλ κτλ.. Από την άλλη κάποιοι λένε αυτά που λένε για τους ΔΥ από την άλλη Βαράνε μύγες και θα ήθελαν έναν σίγουρο μισθό. Το ανάποδο δεν έχει συμβεί βέβαια.

Δεν είμαι ούτε ΕΕ ούτε ΔΥ, υπάλληλος είμαι η δεύτερη μου επιλογή αν ήταν στο χέρι μου θα ήταν ΔΥ

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το  δημοσιο  τελειωνει  συντομα  και  εδώ  ειμαστε  να  τα  λεμε  

οποιος  επενδυσε  σε πραγματικες  γνωσεις  και  τεχνολογια  δεν  θα  χασει  ποτε

και  αλλοι  τελειωσαν  μεταπτυχιακα  ΕΜΠ και  τωρα  δεν  θυμούνται  τι  είναι  ροπη

αυτό  δεν  λεει τιποτα  από  που  τελειωσες  ,  αλλα  ποσο  ιδρωσες  για  να  παρεις  τον  τιτλο 

το  ταξιδι  μετραει  αν  κοιμάσαι στην  καλυτερη  θεα  του  ταξιδιού  δεν  εχεις  μαθει τιποτα .

οποιος  επενδυει  σε  γνωσεις  δεν  θα  χασει  ποτε 

από  κει  και  περα  η  σοβιετια  θα  πεσει  με  παταγο  ισως  λιγο  καθυσττερησει   

αλλα  οσο  καθυστερει  τοσο  ο  παταγος  θα   ακουστει  και  πιο  μακρια  μεχρι  και  τις  χωρες  της  υποσαχαριας  αφρικης .

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ... κλασσικό το κείμενό σου... (μην το πάρεις σαν προσωπική επίθεση). Για όλα φταίει το δημόσιο σε αυτή τη χώρα και όχι το γενικότερο χάλι μας.

 

Ειδικά οι μηχανικοί θεωρώ ότι κατά μέσο όρο είμαστε από τους πιο ανεύθυνους επαγγελματίες.

 

Συμφωνώ σε αυτό που λες ότι έπρεπε να τελείωσει το δημόσιο και προς το παρόν αυτό που βλέπω είναι ότι το δημόσιο κατά κάποιο τρόπο το πλήρωσε το τίμημά του. Οι δημόσιοι υπάλληλοι έχουν σχεδόν υποδιπλασιαστεί σε αριθμό σε σχέση με το 2010 όπως και οι μισθοί τους. (Τα στοιχεία είναι στο διαδίκτυο για όποιον θέλει να δει τα πράγματα ψύχραιμα και αντικειμενικά).

 

Αντιθέτως από τις μηχανικάρες του ιδιωτικού τομέα εξακολουθώ και βλέπω όργια.

Edited by ntanos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.