Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πώς υπολογίζονται τα μέτρα γιά να πληρωθεί ο σοβατζής


sgp

Recommended Posts

Φίλε Μανώλη,το "σεντόνι" για τ ανοίγματα δεν έχει σχέση με τις ακμές.Οι ακμές και βέβαια προσμετρούνται.Όλα βέβαια είναι θέμα συμφωνίας.

 

Οι τιμές που παραθέτεις μου φαίνονται λογικές.Να προσέχεις να μην παραγίνει "οικονομία" στα υλικά και δημιουργηθούν προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

πάντως και εγώ αυτήν την εντύπωση είχα

πως όταν μετράμε σεντόνι δεν μετράμε και τις ακμές των κουφωμάτων , ούτε στο βάψιμο,ούτε σε γυψοσανίδες ούτε σε σοβά κλπ

διαφορετικά γιατί να είναι σεντόνι

και να μην μετρηθούν επακριβώς τα τμ

 

μιλώ για τα κουφώματα όχι για δοκάρια ή κάτι άλλο

 

εσείς τι λέτε;;

Link to comment
Share on other sites

Όπως ακριβώς το λες είναι. 'Η σεντόνι, ή ακριβής μέτρηση τετραγωνικών.

 

'Επειτα από προσωπική εμπειρία με συνεργείο μετρούσαν σεντόνι τα ανοίγματα μεσα-εξω και προσέθεταν και τις ακμές. Τι κάνω; Τους βάζω χέρι ή τους καλύπτει η "σύνηθης πρακτική";

 

Kαμία πρακτική. Σεντόνι μέσα - έξω σε πληροφορώ ότι πληρώνονται τα μέτρα τους και με το (πολύ) παραπάνω. Μην τρελαθούμε κιόλας και ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε ! Τις ακμές με μουρέλο στις έκανε ; Μήπως εκεί πάτησε και σου 'λεγε παπάτζες ;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους. Διαβάζω τις τιμές που αναφέρετε όλοι και λέω ότι και στη Λάρισα οι τιμές είναι ανάλογες 3,5-4,0 €, αλλά θέλω να αναφέρω πως θεωρώ το σοφάτισμα πολύ σημαντική εργασία που πορέπει να κρύψει όλα τα στραβά και τα άσχημα των προηγούμενων συνεργείων και ότι δεν υπάρχει και άλλη ευκαιρία για κάτι τέτοιο μέχρι την αποπεράτωση της οικοδομής. οικονομία λοιπόν δεν θεωρώ ότι πρέπει να γίνεται από το συνεργείο αλλά από τα υλικά και για να μην παρεξηγηθώ π.χ. να μην φέρνουν 1,5 μ3 ασβέστη και χρεώνουν 2 μ3 γιατι δεν εχουμε προβλέψει ακρβή τρόπο επιμέτρησης των υλικών...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι συγνώμη, αλλά σε ποιά εποχή βρίσκεστε στα επιχρίσματα;

Το 80% των οικοδομών έχει στημένο απ' έξω σιλό με έτοιμη κονία για επιχρίσματα και ίσως και λάσπη κτισίματος.

Υλικά πιστοποιημένα!

Σιγά μην κάτσουμε να κυβίζουμε τα φίγδην - μίγδην υλικά και να καθόμαστε πάνω από την πρέσσα να μετράμε αναλογίες που φτυαρίζει ο εργάτης. Άσε που γλιτώνουμε και την παρουσία ασβέστη (άρα σημαντικά υψηλότερες αντοχές).

 

Όσο αφορά την επιμέτριση είναι θέμα αρχικών συμφωνιών.

Από εκεί και μετά υπάρχει η συνήθης πρακτική που έχει παγιωθεί δεκαετίες τώρα. Ή μετράμε σεντόνι (μαζί και τα ανοίγματα) ή αναλυτικά (αφαιρούμε τα ανοίγματα και μετράμε τους λαμπάδες).

Προσοχή όμως, όταν το άνοιγμα είναι πάνω από 2,50 μ (και αυτό πάλι είναι θέμα αρχική συμφωνίας) αφαιρείται το άνοιγμα και μετριούνται οι λαμπάδες μόνο.

 

Και κάτι για τις τιμές. Αν κόψεις την τιμή απο τον σοφατζή και προκειμένου να βγούν τα μεροκάματα δεν ψειρίσει ακμές και επιπεδότητες, θα τα πληρώσεις μετά σε έξτρα μεροκάματα στον μπογιατζή προκειμένου να στα συμαζέψει με την παρετίνα (που δεν είναι και ότι το καλύτερο)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Brasco στην τελευταία σου παράφραφο συμφωνώ κι εγώ γιαυτό και το προηγούμενο μην. Στα υλικά όμως και σε μικρές ιδιοκτητεσ βιλιτσες και μη δεν νομίζω ότι είναι όλοι διατεθημένοι να στήσουν σιλό για 1000-1200 τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι συγνώμη, αλλά σε ποιά εποχή βρίσκεστε στα επιχρίσματα;

Το 80% των οικοδομών έχει στημένο απ' έξω σιλό με έτοιμη κονία για επιχρίσματα και ίσως και λάσπη κτισίματος.

Υλικά πιστοποιημένα!

 

Συνάδελφε,η γνώμη μου είναι ότι τα έτοιμα κονιάματα συμφέρουν ΜΟΝΟ σε περίπτωση εταιρειών που απασχολούν προσωπικό.Το παραμύθι με το ΙΚΑ δεν εφαρμόζεται σε συνήθη οικοδομικά,καθώς ένα καλό συνεργείο χωρίς έτοιμα κονιάματα μπορεί να ΜΗΝ εξαντλήσει τα επιμέρους ένσημα των επιχρισμάτων.Σε περίπτωση μεγάλου κτιριακού όντως συμφέρει,αν έχεις μία εταιρεία που έχει μόνιμο προσωπικό εργατοτεχνιτών.

 

Στις συνήθεις πολυκατοικίες όχι μόνο δεν συμφέρει,αλλά

1)είναι ακριβότερο το έτοιμο κονίαμα στο σύνολο της τιμής υλικό-εργασία-ΙΚΑ

2)λόγω της μή εξειδίκευσης των συνεργείων της χώρας παρουσιάζονται ΚΑΚΟΤΕΧΝΙΕΣ.

 

Οπότε,σεβαστή η άποψή σου,αλλά εγώ προσωπικά την ασπάζομαι εν μέρει,ανάλογα το έργο.Άρα ζω στην εποχή του μεσαίωνα,όπου ο κάθε μαμελούκος προμηθευτής καθορίζει την τιμή του να έρχεται ''η μία η άλλη'' κ πουλάει το παραμύθι ''ποιότητα''.

 

Αυτά

 

Μην ψαρώνετε με τα έτοιμα,κοστολογήστε ανάλογα με το έργο σας.Οι περισσότεροι προμηθευτές είναι παραμυθάδες της ποιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ πως με καλό έλεγχο κατά την παραλαβή (στην περίπτωση των χύμα υλικών από μάντρα) κάνεις οικονομία σε κόστος υλικών της τάξης του 15 % συγκριτικά με το σιλό. Σε περίπτωση που δεν είσαι παρών κατά την παραλαβή το όφελος είναι μονοψήφιο.

 

Τα τελευταία χρόνια πολλές μάντρες στέλνουν άμμο πολύ κακής κοκομετρίας (μπουχό και πετραδάκια) και από νταμάρια ακατάλληλα για να εξορύσσονται αδρανή υλικά προδιαγραφών.

Από την άλλη γλιτώνεις το ένσημο του εργάτη που φτιαρίζει και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για την σύνθεση του κονιάματος (δεν υπάρχει ανάγκη από προσθήκη revinex, δεν μετράς φτυαριές).

Τα ένσημα θα χρειαστούν σε επόμενες κατηγορίες όπου ποτέ δεν φτάνουν τα ελάχιστα του ΙΚΑ όταν έχεις απαιτήσεις από τα συνεργεία.

 

Το έτοιμο κονίαμα, καθότι δεν έχει ασβέστη αλλά υδράσβεστο, θέλει πολύ επιδέξια και γρήγορα χέρια. Τα τελευταία χρόνια τα περισσότερα συνεργεία σοφατζήδων έχουν εκπαιδευτεί στην χρήση τους μια και αυτή έχει διαδοθεί. Ως αντάλλαγμα όμως έχεις σημαντικά αυξημένες μηχανικές αντοχές, γλιτώνεις από πολλά σκασίματα όπως και πολύ καλύτερη συμπεριφορά σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες (εκεί που παλιά μετά από το πέρασμα μιας πενταετίας είχε αποκολληθεί το μάρμαρο από τις βορεινές πλευρές).

Link to comment
Share on other sites

Brasco,σου παραθέτω μία δική μου ανάλυση σε 4όροφη οικοδομή να μου πεις τη γνώμη σου.Η τιμή των έτοιμων κονιαμάτων είναι από έρευνα σε 5 εταιρείες η χαμηλότερη κ τη συγκρίνω με χύμα υλικά.Περιοχή Αθήνα-Κέντρο.Παραθέτω copy-paste ένα πρόχειρο e-mail που έστειλα:

 

''σου στέλνω τα συμπεράσματά μου,ΜΟΝΟ όσον αφορά τα υλικά κ το

ΙΚΑ (η αμοιβή εργασίας είναι ίδια είτε με έτοιμα,ή με χύμα)

 

Δεδομένα:

 

Τ.Μ. οικοδομής για σοβάτισμα:4.176,34

Ημέρες εργασίας:περίπου 80

 

Α.Σενάριο με υλικά χύμα

 

1.Κόστος υλικών: περίπου 2,20 ευρώ/τ.μ. (για 3 cm πάχος σοβά)

2,20 χ 4.176,34 = 9.187,95

 

2.Ασφαλιστικό κόστος επιπλέον εργάτη στην ανάμιξη: 80 χ 53 = 4.240,00

Σϋνολο: 13.427,95 ευρώ

 

Παρατήρηση:έχω ήδη υπολογίσει χασούρα-κλέψιμο 20%.Γνωρίζω ήδη ότι κόστος

υλικών χύμα βγάινει 1,80 ευρώ / τ.μ.

 

 

Β.Σενάριο με έτοιμα κονιάματα:

 

1.Σοβάς πεταχτός 66,64 ευρώ/τόνο , κατανάλωση 5-7 kg/m2

Κόστος πεταχτού ανά τετραγωνικό= 0,0664 x 6 = 0,398 euro/m2

Συνολικό κόστος πεταχτού: 0,398 χ 4.176,34 = 1.662,18

 

2.σοβάς βασικής στρώσης 66,64 ευρώ/τόνο , κατανάλωση 14 kgr/m2/cm πάχους

Κόστος βασικής στρώσης / μ2 / 3cm σοβά = 0,0664 x 14 x 3 x 4.176,34 =

11.646,98 ευρώ

 

3.φινίρισμα μαρμάρου 92,82 ευρώ/τόνο , κατανάλωση 6 kgr/m2

Κόστος μαρμάρου : 0,09282 χ 6 χ 4.176,34 = 2.325,88 ευρώ

 

Σύνολο: 15.635,05 ευρώ

 

Παρατήρηση:στο σενάριο αυτό δεν έχω υπολογίσει καθόλου χασούρα-κλέψιμο στο

ζύγι του προμηθευτή,γιατί δεν αντέχω πλέον να ξυπνάω από τις 4 να πηγαίνω

στην Πεντέλη για ζύγισμα του ******* του φορτίου,ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ

ΞΕΡΕΙΣ ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΠΛΑΣΤΙΓΓΑ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ.

 

 

Συμπέρασμα:Τα έτοιμα είναι ακριβότερα από τα χύμα.Συν τοις

άλλοις,παρουσιάζουν τριχοειδείς ρηγματώσεις αν δεν γίνει η ανάμιξη με νερό ΑΚΡΙΒΩΣ

στην αναλογία.Που σημαίνει ότι την παραμικρή ****** να κάνει ο εργάτης,θα

έχω ρηγματώσεις ΣΙΓΟΥΡΑ.

 

Οπότε,ας κατεβάσουν ΑΡΚΕΤΑ αυτοί οι ******** με τα έτοιμα την τιμή τους

να γίνουν ανταγωνιστικοί,αν θέλουν ν α τους προτιμά ο κόσμος.Την ίδια

ακριβώς ***** είχα να αντιμετωπίσω όταν είχα να διαλέξω για συτνδετήρες

οπλισμού θώρακα ή μανδύα.Εϊναι ΑΚΡΙΒΩΣ η ίδια τιμή στο τέλος,απλά σου

πετάνε το παραμυθάκι από πού θα γλυτώσεις λεφτά.ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ *******.ΘΑ

ΔΟΥΛΕΨΩ ΟΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΑΝ ΣΤΟ ΜΕΣΑΙΩΝΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΟΨΟΥΝ ΤΑ ΝΤΑΒΑΤΖΗΛΙΚΙΑ,Κ ΤΑ

ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΛΕΦΤΑ ΘΑ ΤΑ ΔΩΣΩ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ.''

 

 

Οπότε,Brasco,όπως ήδη διαπίστωσες,αποδέχομαι ότι ζω στο μεσαίωνα!!!!:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.