Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Sw0rdf1sh

Recommended Posts

Ξεκινάω το θέμα για τις ζώνες τεχνητού φωτισμού με βάση τον αναθεωρημένο Κ.Εν.Α.Κ. και τις νέες ΤΟΤΕΕ 2017 κυρίως για την επιλογή ζωνών σε διάφορες χρήσεις (γραφεία, καταστήματα, κ.α.) και τα ελάχιστα όρια σε lx.

 

H TOTEE-20701-1 αναφέρει (σελ. 48637):

Σύμφωνα με την Κ.Υ.Α. Δ6/Β/14826/17-6-2008 «Μέτρα για τη βελτίωση της ενεργειακής απόδοσης και την εξοικονόμηση ενέργειας στο δημόσιο και ευρύτερο δημόσιο τομέα» (ΦΕΚ Β’ 1122) τα επίπεδα φωτισμού καθορίζονται από το ΕΝ 12464-1 και δεν επιτρέπεται υπέρβαση (προς τα πάνω) του ορίου της μέσης ελάχιστης στάθμης γενικού φωτισμού (ℓx) περισσότερο από το 30% αυτής. Γιατις ελάχιστες απαιτήσεις ενεργειακής απόδοσης κτιρίων η μέση ελάχιστη στάθμη γενικού φωτισμού (ℓx) δεν πρέπει να ξεπερνά περισσότερο από το 20% αυτής.

 

Η Κ.Υ.Α. Δ6/Β/14826/17-6-2008 στο Παράρτημα Ι δίνει στάθμες φωτισμού σε lx για Γραφεία, Εκπαιδευτήρια, Νοσοκομεία κ.λπ. δίνοντας μια μικρή μερίδα από το ΕΝ 12464-1

Το ΕΝ 12464-1 είναι ελεύθερα διαθέσιμο; Η βρίσκεται μόνο επί πληρωμή ολόκληρο; Γιατί το βρίσκω με μια απλή αναζήτηση στο google τμηματικά (κάποιους πίνακες). Γενικά βλέπω ότι έχει πολλά βιομηχανικά (που δεν αφορούν τον ΚΕΝΑΚ) αλλά σε νοσοκομεία, ξενοδοχεία, γραφεία, καταστήματα, εστιατόρια έχει πολλές διαφορετικές επιλογές. Το ίδιο το ΕΝ12464-1 παραπέμπει στο EN 12193 για αθλητικές εγκαταστασεις (αφορά τον ΚΕΝΑΚ στους χώρους συνάθροισης). Για ιατρεία δεν συζητάω τι γίνεται (έχει απ' όλες τις ειδικότητες).

 

Μέχρι τώρα βλέπω ότι πχ για γραφεία (το λέω σαν παράδειγμα γιατί καταστήματα-γραφεία) τυχαίνουν συνέχεια σαν ΠΕΑ:

Η ΤΟΤΕΕ δίνει 500lx, για διαδρόμους (στους χώρους συνάθροισης κοινού) 100lx.

Η ΚΥΑ Δ6/14826 δίνει 500lx, για διαδρόμους (γενικά) 100lx, για κλιμακοστάσια 150lx (σε αλλη σελίδα 100lx). EDIT: 150 ήταν στο ΕΝ12464-1:2003 και 100 έγινε στο ΕΝ12464:2011

Το EN 12464-1 δίνει 500lx, για χώρο υποδοχής 300lx, για αρχείο 200lx, για φωτοαντίγραφα 300lx, για σχέδιο 750lx κ.λπ.

 

Το w.c. το χωρίζετε σε ζώνη τεχνητού φωτισμού; Τον προθάλαμο-χώρο αναμονής, κλιμακοστάσια, διαδρόμους σίγουρα πρέπει εφόσον αναφέρονται στο ΕΝ12464-1. Και μετά από τον πρακτικό χώρο εργασίας αν είναι για το γραφείο ενός συναδέλφου αρχιτέκτονα θα χωρίσετε και εκεί που σχεδιάζει σε άλλη ζώνη με περισσότερα lx;

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να κάνω μια πιο απλοική ερώτηση για αρχή: σε περίπτωση που στο επιθεωρούμενο κτίριο δεν έχουμε συστήματα διαχείρησης φυσικού φωτισμού (αισθητήρες κλπ) τότε με βάση την παρ.6.1.3.2 (σελ48755 ΤΟΤΕΕ) δεν αξιολογούμε τις ζώνες φυσικού φωτισμού και τις αγνοούμε, σωστά?

Άρα στην καρτέλα του φωτισμού στο λογισμικό, στις "ζώνες τεχνητού φωτισμού" ως ποσοστό εισάγουμε 100% στην στάθμη εκείνη στην οποία ανήκει το επιθεωρούμενο κτίριο βάσει χρήσης, πχ για γραφεία/καταστήματα στην στάθμη 500 lx? Και στις υπόλοιπες εισάγουμε μηδενικά ποσοστά?

Επιπλέον, αναλύω λίγο το σκεπτικό μου για να υπολογίσουμε την εγκατεστημένη ισχύ και μου λέτε αν είναι σωστό:

Από πίνακα 5.1α (σελ 48753 ΤΟΤΕΕ1) με βάση και το τί τύπο φωτιστικών έχω πραγματικά εγκατεστημένα στο κτίριο επιλέγω πυκνότητα ισχύος ανά 100lx, σε μονάδες W/m2/100lx. Αυτό το νούμενο το πολλαπλασιάζω με τα m2 του κτιρίου μου (ή της ζώνης) και επί την στάθμη φωτισμού σε lx από πίνακα 2.4, αναλόγως χρήσης κτιρίου.(δεν ξεχνώ κατά την πράξη να διαιρέσω με τα 100lx, και έτσι έχω βρει την ελάχιστη απαιτούμενη ισχύ σε kW). Την συγκρίνω με την πραγματικά εγκατεστημένη ισχύ, που είναι άθροισμα εγκατεστημένων λαμπτήρων επί την ισχύ τους.Εάν η πραγματικά εγκατεστημένη είναι μικρότερη από την ελάχιστη απαιτούμενη έως και 30% προς τα κάτω, βάζω την ελάχιστη απαιτούμενη. Σωστά?

Edited by pirsogiannis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι εαν δεν υπαρχουν οι αυτοματισμοι δεν ελεγχονται οι ζωνες φυσικοι φωτισμου. Στο λογισμικο ομως οι ζωνες ειναι τεχνητου φωτισμου. Αρα οχι δεν βαζεις 100% στη μια.

 

Η απαιτηση για φως υπαρχει και εφοσον δεν υπαρχουν τετοιοι αυτοματισμοι δεν υπαρχει δυναμικο απο φυσικο φως παρα μονο απο τεχνητο. Ο τεχνητος ειναι αυτος που εισαγεται σε εκεινες τις 7 ζωνες.

 

Στον υπολογισμο που λες: ακριβως ετσι αλλα ανα ζωνη πλεον. Τα ελαχιστα ειναι τα m2 της ζωνης με 500lx x w/m2 (για εκεινη τη ζωνη των 500lx). Αν θεωρησεις οτι ολη η θερμικη ζωνη ειναι και 1 ζωνη τεχνητου φωτισμου πχ γραφειο με 1 χωρο με 500lx ολο τοτε ειναι ακριβως οπως το λες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφε. Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.

Αναφορικά με το πρώτο ερώτημα μου, περί ζωνών τεχνητού φωτισμού, δεν ήμουν σαφής.

Αναφερόμουν σε ενα εντελώς απλοποιητικό παράδεγμα όπου το τριτογενες επιθεωρούμενο είναι μία ζώνη, ας πούμε ένα κατάστημα ή γραφείο με μία μικρή τουαλέτα που θα ενσωματωθεί λόγω μεγεθους (η τουαλέτα) στην ζώνη του καταστήματος, και όχι σε κτίριο που μπορεί να περιλαμβάνει επιπλέον διαδρόμους, αίθουσες αναμονής κλπ. Σε αυτή την περίπτωση, της μίας ζώνης, στον πίνακα του λογισμικού δεν θα εισαχθεί 100% στην τιμή της στάθμης φωτισμού βάσει χρήσης (ας πούμε 500lx για γραφεία) και μηδέν στις υπόλοιπες? ή έχω καταλάβει λάθος εγώ?

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την περίπτωση το ίδιο έχω καταλάβει και εγώ από την ΤΟΤΕΕ. 1 γραφείο με 1 χώρο (δεν ξέρω αν πρέπει να χωρίσουμε το w.c. αυτό ρωτάω) αλλά θα έχει τιμή μόνο η ζώνη τεχνητού στα 500lx και οι αλλες 0.

 

Τελικά το πρότυπο ΕΝ12464 είναι "κλειστό". Κρίμα γιατί έχει επιπλέον τιμές για διάφορους χώρους (πέρα από τα βιομηχανικά που έχει μέσα και είναι πολλά). Παρ' όλα αυτά η ΤΟΤΕΕ μας οδηγεί σε ένα πρότυπο επί πληρωμή;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο πίνακας με τα ποσοστά μπήκε για τις περιπτώσεις που σε μια ζώνη υπήρχαν χώροι που ήταν >.

Εκεί ήταν το προβληματικό σημείο του προγράμματος.

Ενώ στον αερισμό, ζνχ κλπ μπορούσε το κτίριο αναφοράς > το πραγματικό κτίριο, στο φωτισμό αξιολογούσε τους βοηθητικούς χώρους εντός ζώνης με τις απαιτήσεις της ζώνης (π.χ. 500 lux) και όχι με τις απαιτήσεις του βοηθητικού (200 ή τώρα 100 lux).

Με τον πίνακα ποσοστό έλυσαν αυτό το θέμα.

 

Εγώ προσωπικά W.C., αποθήκες κλπ τα βάζω με το ποσοστό αναλογίας π.χ. 10% στα 100 λουξ και το υπόλοιπο π.χ. 90% στα 500 λουξ (αν είναι κατάστημα).

Link to comment
Share on other sites

εχει τροποποιηθεί η Κ.Υ.Α. Δ6/Β/14826 ;;

γιατι 30% δεν υπαρχει, μονο 150 lux που ειναι 30% του 500

 

3. Η ρύθμιση των επιπέδων του φωτισμού σε κάθε

χώρο των κτιρίων της ανωτέρω παραγράφου, θα γίνεται

σύμφωνα με τα επίπεδα φωτεινότητας που τίθενται από

το πρότυπο CEN Standard EN12464−1, το οποίο καθορίζει

τα επίπεδα φωτισμού ανάλογα με το είδος του χώρου

και τις εργασίες που γίνονται σε αυτό, όπως αυτά τα−

ξινομούνται στο παράρτημα Ι. Στην περίπτωση όπου τα

επίπεδα φωτισμού, χωρίς την παρουσία ηλιακού φωτός,

διαφέρουν κατά 150 τουλάχιστον lux από τα οριζόμενα

επίπεδα, τοποθετούνται ή αφαιρούνται οι κατάλληλες

φωτιστικές διατάξεις σε κάθε χώρο
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εχει τροποποιηθεί η Κ.Υ.Α. Δ6/Β/14826 ;;

Δε νομίζω.

Η ΤΟΤΕΕ την αναφέρει αλλά τελικά λέει επέλεξε με βάση το πρότυπο ΕΝ και όχι το παράρτημα Ι της ΚΥΑ.

 

@hkamp Έτσι το σκέφτομαι και γω με το w.c αφού εκεί υπάρχει μικρότερη απαίτηση.

 

PS: Άσχετο με τον τεχνητό φωτισμό που συζητάμε αλλά για το φυσικό φωτισμό ο τύπος που είχε φτιάξει το ecotect έχει αυτή τη σελίδα και έχει βγάλει αυτό το φοβερό εργαλείο:

http://andrewmarsh.com/apps/staging/daylight-box.html

Edited by Sw0rdf1sh
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί λίγο με την εγκατεστημένη ισχύ φωτισμού οπότε θα ήταν χρήσιμο να απαντηθεί ένα απλό κλασσικό παράδειγμα.

 

Έστω ότι έχουμε ένα κλασσικό τυπικό κατάστημα  100τμ και έχει μέσα 5 απλούς λαμπτήρες πυρακτώσεως (που έχουν καταργηθεί) των 40W ο κάθε ένας και γραμμικό φθορισμό Τ5 (συμπεριλαμβανομένου του ηλεκτρονικού ballast) ισχύος 100W .

 

Πως θα υπολογίζατε την εγκατεστημένη ισχύ φωτισμού που πρέπει να μπεί στο πρόγραμμα ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ; 

Edited by thessalon-77
Link to comment
Share on other sites

"Τοποθετημένη" ισχύς: (5 πυρακτώσεως * 40Watt )+ (1 φθορισμού * 100watt) = 300watt.=0.3kw.

"Ελάχιστη απαιτούμενη ισχύς: (5 πυρακτώσεως * 27w/m2/100lx , πίνακας 5.1.α)*100m2 * 500lx + (1φθορισμού * 3,2w/m2/100lx , πίνακας 5.1.α)*100m2 * 500lx = 67500watt + 1600watt=69100watt= 69.1kw. όπου η τιμή των 500lx είναι για κατάστημα από πιν 2.4.

0.70 * 69.1 = 48.37kw > 0.30 kw, άρα ως εγκατεστημένη ισχύς εισάγονται τα 69,1 kW.

Κοινώς, οι πυρακτώσεως θα καταβαραθρώσουν ενεργειακά το κτίριο στην καρτέλα του φωτισμού αλλά και γενικά.

edit: δες επόμενο μήνυμα από nick61, χρειάζεται να γίνει και αναγωγή των τ.μ. που φωτίζει ο κάθε τύπος λάμπας.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.