Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΦΟΥΡΝΟΥ


trifonasmaz

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, είμαι καινούριος στο φόρουμ και θα ήθελα τη βοηθειά σας. Δεν ειμαι μηχανικός.

Ο πατέρας μου έχει φούρνο (το κτίριο δεν είναι δικό μας το ενοικιάζουμε, μόνο ο εξοπλισμός ειναι) και συμπλήρωσε τα έσνημα για σύνταξη και θέλει να πουλήσει το μαγαζί.

Το βαλαμε σε αγγελία και βρέθηκε ένας ενδιαφερόμενος. Ωστόσο έχω πρόβλημα με την άδεια του φούρνου καθώς η αποθήκη αλευριών βρίσκεται στο υπογειο και υπάρχει ασανσέρ που ανεβάζουμε και κατεβάζουμε τα σακιά με το αλέυρι.

Όμως απο τον Μάρτιο του 2017  ολοι οι φούρνοι πρεπει να συμμορφωθούν με τον νομο του 2007 οτι η αποθηκη δεν πρέπει να βρίσκεται σε υπόγειο.

Τι μπορώ να κανω; δεν μπορώ να πουλήσω το μαγαζί . καθύστερείται και η αίτηση συνταξης του πατέρα μου. υπάρχει κάποια διέξοδος;

Σας ευχαριστώ πολύ

Edited by trifonasmaz
Link to comment
Share on other sites

Ούτε με το ΠΔ-369/92 επιτρέπονταν η αποθήκευση αλεύρων στο υπόγειο.

"Η αποθήκη αλεύρων πρέπει να βρίσκεται στον ισόγειο χώρο, εκτός αν υπάρχουν μηχανικά μέσα ανυψώσεως των αλεύρων, οπότε μπορεί να ευρίσκεται εις υπέρ το ισόγειο χώρο."

Link to comment
Share on other sites

Ούτε με το ΠΔ-369/92 επιτρέπονταν η αποθήκευση αλεύρων στο υπόγειο.

"Η αποθήκη αλεύρων πρέπει να βρίσκεται στον ισόγειο χώρο, εκτός αν υπάρχουν μηχανικά μέσα ανυψώσεως των αλεύρων, οπότε μπορεί να ευρίσκεται εις υπέρ το ισόγειο χώρο."

έχουμε αναβατόριο που ανεβοκατεβαζουμε τα σακια.

Link to comment
Share on other sites

Τα "μηχανικά μέσα" είναι το αναβατόρι. Με αναβατόρι λοιπόν, επιτρέπονταν να είναι σε όποιον άλλο όροφο ήθελες πάνω από το ισόγειο. Όχι κάτω από το ισόγειο.

Link to comment
Share on other sites

Τα "μηχανικά μέσα" είναι το αναβατόρι. Με αναβατόρι λοιπόν, επιτρέπονταν να είναι σε όποιον άλλο όροφο ήθελες πάνω από το ισόγειο. Όχι κάτω από το ισόγειο.

σιγουρο αυτο; γιατι το 2013 ανανεωσαμε την αδεια με αποθήκη αλεύρων στο υπογειο.

Link to comment
Share on other sites

Αθάνατη Ελλάς

υπάρχει η εγκύκλιος Φ17/93 με την οποία μάλλον βγήκε η άδειά σας.

"Η αποθήκη αλεύρων δέον να ευρίσκεται εις ισόγειον χώρον,εκτός εάν υφίστανται μηχανικά μέσα ανυψώσεως των αλεύρων, οπότε δύναται να είναι και εις το υπόγειον"

Link to comment
Share on other sites

Αθάνατη Ελλάς

υπάρχει η εγκύκλιος Φ17/93 με την οποία μάλλον βγήκε η άδειά σας.

"Η αποθήκη αλεύρων δέον να ευρίσκεται εις ισόγειον χώρον,εκτός εάν υφίστανται μηχανικά μέσα ανυψώσεως των αλεύρων, οπότε δύναται να είναι και εις το υπόγειον"

σε ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σου. τωρα υπάρχει κάποια λύση που θα πρότεινες , τι θα μπορούσε να κανει ο πατέρας μου;

Link to comment
Share on other sites

Με την υπάρχουσα νομοθεσία, η αποθήκη αλεύρων δεν μπορεί να βρίσκεται στο υπόγειο. Δεν έχει κυκλοφορήσει εγκύκλιος παρόμοια με αυτή του 1993 που να αλλάζει το νόημα του νόμου. Αν δεν βρεθεί ο κατάλληλος χώρος, δυστυχώς, δεν θα αδειοδοτηθεί στην συγκεκριμένη θέση. Ίσως πρέπει να αρχίσετε να σκέφτεστε την πώληση του εξοπλισμού μόνο, και ο αγοραστής να  αναζητήσει κατάλληλο χώρο για την επιχείρησή του.

Link to comment
Share on other sites

Με την υπάρχουσα νομοθεσία, η αποθήκη αλεύρων δεν μπορεί να βρίσκεται στο υπόγειο. Δεν έχει κυκλοφορήσει εγκύκλιος παρόμοια με αυτή του 1993 που να αλλάζει το νόημα του νόμου. Αν δεν βρεθεί ο κατάλληλος χώρος, δυστυχώς, δεν θα αδειοδοτηθεί στην συγκεκριμένη θέση. Ίσως πρέπει να αρχίσετε να σκέφτεστε την πώληση του εξοπλισμού μόνο, και ο αγοραστής να  αναζητήσει κατάλληλο χώρο για την επιχείρησή του.

Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντησή σου . να σαι καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ η αποθήκη υπάρχει νομιμα στο υπογειο δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

Να υπάρχει όμως σε σχεδια θεωρημένα.

 

Τα υπάρχοντα δεν τα πειραζουνε ακομα. Αυτο που λες για τον Μαρτιο του 2017 δεν επιρρεαζει.

Τουλαχιστον αυτο κανουν στις περισσότερες Περιφερειακες ενότητες (εχω ακουσει και για καποιες που το μπλοκαρουν)

Edited by ggeorge
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.