Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έκθεση Αυτοψίας Αυθαιρέτου από Πολεοδομία


Andreas_Soulimiotis

Recommended Posts

Καλησπέρα σας..θα ήθελα τη γνώμη σας για το παρακάτω θέμα μου.

Εδω και μερικά χρόνια έχω οικοπεδικές διαφορές με τον γείτονα...Μετά από έρευνα ανακάλυψα ότι έχει βγάλει ΟΑ ενσωματώνοντας μέρος του δικού μου οικοπέδου και ότι η υφιστάμενη κατάσταση της δικής του ισογείου κατοικίας δεν έχει καμια σχεσή με αυτήν που περιγράφεται στην αδεια του. Αμέσως έκανα καταγγελία στην Πολεοδομια της περιοχής μου. Μετα απο 7 μήνες η Πολεοδομία εν τέλη κανει αυτοψία και μου κοινοποιει την έκθεση της. Προς μεγάλη μου έκπληξη βλέπω ότι όντως όπως αναφέρει βρήκε ένα κτίριο μικρότερου περιγράμματος από αυτο της αδείας αλλα μου γραφει πως παρόλα ταυτα είναι σύννομο με τις πολεοδομικες διατάξεις. Επίσης στον υπολογισμό των προστίμων εξαιρεί την ισόγειο κατοικία και βαζει μόνο καποιες άλλες κατασκευες όπως πχ σκάλες και εξώστες  καθ υπέρβαση της αδείας όπως αναφέρει..

 και ερωτώ:

  • το κτιριο είναι αυθαίρετο η οχι?
  • πως ονομάζει τις επιπλέον καταστασκευες καθ υπέρβαση της αδείας απ΄την στιγμή που δεν εφαρμόστηκε καν?
  • ισχύει ο ΓΟΚ με τις τροποποιήσεις του που αναφέρει ότι όλα τα κτίρια πρέπει να έχουν κτιστεί όπως προβλέπει η ΟΑ αλλιώς είναι αυθαίρετα?
  • ισχυουν οι αποφασεις του ΣτΕ για ανακληση ΟΑ για ψευδή αποτύπωση υφιστάμενης κατάστασης και ψευδή όρια στο τοπογραφικο?

Τελικα ισχύουν οι νόμοι σε αυτή τη χώρα η ο καθένας κάνει ότι του καπνισει???

Edited by Andreas_Soulimiotis
Link to comment
Share on other sites

έχεις βάλει ως ειδικότητα στο προφίλ σου Πολιτικός Μηχανικός Τ.Ε. 

Ισχύει ή εκ παραδρομής ή άλλο?

Link to comment
Share on other sites

ισχυει βεβαια

 

Άρα εκ της ειδικότητας σου και μόνο σε αυτά έχεις τις απαντήσεις και μόνος σου.... (ή όχι?)

 

....

  • το κτιριο είναι αυθαίρετο η οχι?
  • πως ονομάζει τις επιπλέον καταστασκευες καθ υπέρβαση της αδείας απ΄την στιγμή που δεν εφαρμόστηκε καν?
  • ισχύει ο ΓΟΚ με τις τροποποιήσεις του που αναφέρει ότι όλα τα κτίρια πρέπει να έχουν κτιστεί όπως προβλέπει η ΟΑ αλλιώς είναι αυθαίρετα

....

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα κ τις έχω απλά θέλω να τις επιβεβαιώσω καθώς έχω κάνει ένσταση που θα εξεταστεί στο ΣΥΠΟΘΑ...

Η πολεοδομία κινείται σε άλλο μηκος κύματος και δεν συμφωνεί μαζι μου.....για ευνόητους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.