Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγγραφο του Γενικού Λογιστηρίου του Κράτους για τις κρατήσεις υπέρ ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ


Engineer

Recommended Posts

ανεξάρτητα τι υποστηρίζουμε εμείς, υπάρχει και η κλαμπατσέα, και δυστυχώς έχει την εξουσία ( και προσωπικά δεν αμφισβητώ ότι έχει και αυξημένες γνώσεις και πιθανόν να δικαιούται να ερμηνεύει και την νομοθεσία αλλά ....)

 

<<το κράτος δεν θα καταρρεύσει, οι άνθρωποι θα το καταστήσουν περιττό>>

               -από την ελευθεροτυπία-

Link to comment
Share on other sites

φίλε geox2 

η συγκεκριμένη είναι κομματικό στέλεχος και οι ενέργειές της και οι ερμηνείες της δεν πηγάζουν από γνώση της νομοθεσίας

(πράγμα αυταπόδεικτο όταν οι εγκύκλιοί της είναι αντίθετες με τους νόμους)

αλλά από την κομματική γραμμή ενίσχυσης των ταμείων της εξουσίας εις βάρος των ελ.επ. "αρπάχτε τα από όπου μπορείτε"

το αλάθητο του πάπα και τα θέσφατα δεν τα κατέχει κανείς, ούτε ο πάπας

 

σου είπα να διαβάσεις 

σε ένα φόρουμ όπου γίνεται ανυστερόβουλα ανταλλαγή και σύνθεση απόψεων παρά τις αντιθέσεις

 

αν περιμένεις από κάτι τέτοιους (που εσύ θεωρείς γνώστες) σαν την συγκεκριμένη, να σου "ερμηνεύσουν"¨ τι θα κάνεις, θα είσαι μπροστάρης στην παράβαση των νόμων, επἰ του πρακτέου, και δεν υπάρχει λόγος να ρωτάς στο φόρουμ

διότι ο νόμος είναι μια σύμβαση, ένας συμβιβασμός αντιτιθέμενων συμφερόντων κάποια δεδομένη στιγμή

και ο πρώτος που επιδιώκει να τον παραβιάσει είναι ο πιο ισχυρός

εν προκειμένω (και γενικώς) η ίδια η εξουσία και οι κολαούζοι της

Link to comment
Share on other sites

φίλε inhotep οι νόμοι( όλοι οι νόμοι, όλων των υπουργείων, και όχι μόνο) ισχύουν ταυτόχρονα και παράγουν αποτελέσματα, το ότι σε κάποιο νόμο πολύ πρόσφατο αναφέρεται κάτι δεν σημαίνει ότι ακυρώνει όλα τα άλλα που προβλέπονται σε άλλους νόμους (για παράδειγμα είχες παρακολουθήσει τι υποστήριζαν κάποιοι διευθυντές καταστημάτων ικα (λαυρίου, λάρισσας) όταν ο 4014 έλεγε ότι υπάρχει απαλλαγή από ασφαλιστικές εισφορές για τα δηλωθέντα, αλλά παρόλα αυτά, αυτοί στέλνανε μπιλιετάκια σε πολίτες που μόλις είχαν δηλώσει και ζητούσαν να περάσουν από την υπηρεσία για μία υπόθεσή τους??).

Ένας νόμος και οι διατάξεις του καταργούνται με ρητή διάταξη σε άλλο νόμο και δεν υφίσταται σιωπηρή κατάργηση (παρόλο που στο ελλαδιστάν όλα παίζουν). Η νομική επιστήμη είναι πολύ σύνθετη και δύσκολη για να την κατανοήσουμε επειδή διαβάσαμε κάποια κείμενα.

Δεν το έχω να επικοινωνώ μέσω τέτοιων μέσων, ίσως λόγω ηλικίας και ιδιοσυγκρασίας, και δεν θα συνεχίσω, .

Μια και ο τρόπος που σκέφτεσαι μου θυμίζει τον τρόπο που σκέφτονται κάποιοι κολλητοί μου φίλοι (με τους οποίους έχω αρχίσει να είμαι πολυ στην κόντρα), θα σου έλεγα να μην απλουστεύεις τα πράγματα, ζούμε σε ένα πολύ πολύπλοκο κόσμο.

Όσο για το τι είναι νόμος, για να έχεις κάτι να σκεφτείς τώρα στις γιορτές, πέρα από το ποδόσφαιρο που όπως είδα είσαι expert, θα σου θυμίσω ότι οι νόμοι υπάρχουν γιατί δεν ξέρουμε να διαχειριζόμαστε την ελευθερία μας(Κ. Καστοριάδης), σου εύχομαι, και σε όλους βέβαια, καλές γιορτές και καλή δύναμη για να μπορέσουμε να παλεύουμε με το τέρας.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε imhotep θα μας πεις σε ποιες ΥΔΟΜ έβγαλες άδεια χωρίς ΕΜΠ? για να το χρησιμοποιήσουμε ως παράδειγμα ρωτάω.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

δεν θεωρώ ότι χρειάζεται να απαντήσω σε όλα αυτά έχω παραπέμψει στη σχετική συζήτηση

άν δεν θέλει κάποιος να διεκδικήσει το δίκιο του, πρόβλημά του

 

συνοπτικά

οι άδειες εκδίδονται πλέον βάσει του Ν.4495 αρ.40 όπου δεν υπάρχει κράτηση άλλη πλην ΦΕΜ (για τους μηχανικούς)

η κράτηση υπέρ ΕΜΠ έχει καταργηθεί ήδη από τον Ν.4393/16 αρ. 2 παρ.6 όσο κι αν κάποιοι υποστηρίζουν ανερμάτιστα το αντίθετο

αν βρείτε εσείς νόμο σε ισχύ που να επιβάλλει την κράτηση γράψτε τον

ή πείτε βάσει ποιου νόμου σας την ζητάνε όποιοι την ζητάνε

 

και δεν είναι θέμα "εθιμικού" δικαίου sarcs

ούτε τσιτατολόγος θα γίνω geox2 διότι μπορώ να σου κάνω "μπακλαβά" όποιον συγγραφέα θέλεις, αλλά δεν είναι αυτό το αντικείμενό μας εδώ

σκέφτεσαι σωστά περί κατάργησης νόμου από νόμο και μετά μου λες για έγγραφο-εγκύκλιο διευθυντών του ΙΚΑ (όπως πριν για την κλαπατσέα), έλεος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.