Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΒΙΒΛΙΟ Ηλιοθερμικες Εγκαταστασεις - Σταμάτης Δ. Περδίος


mokos

Recommended Posts

ρε παιδιά έχω πάρει το βιβλίο "Ηλιοθερμικές Εγκαταστάσεις" του Περδίου και έχω μια απορία...

ο Πίνακας 39: Μηνιαία Ηλιοφάνεια SH[h/μηνα] στην σελίδα 149 πως προκύπτει???

έχω φάει την ΤΟΤΕΕ 20701-3/2010 που υποτίθεται έχει όλα τα κλιματικά δεδομένα και δεν μπορώ να βρω κάποια σχέση

επίσης οι μονάδες h/μηνα.... το h τι σημαίνει???? (υποθέτω τις ώρες ηλιοφάνειας)

 

μου φαίνεται τρελό να έκατσε ο ΘΕΟΣ και να μέτρησε τις ώρες από ανατολή έως Δύση για κάθε μέρα και να τις πρόσθεσε για κάθε μήνα

 

παράδειγμα Αθήνα

μήνας Ιανουάριος: Ηλιοφάνεια = 123,2h/μήνα

Ημέρες μήνα: 31

123,2[h/μήνα] / 31[μέρες] = 3,974 ώρες/ημέρα

 

λίγο δεν είναι ή εμένα μου φαίνεται???

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως αυτές οι ημέρες βγαίνουν με αναγωγή στις ώρες που θα λειτουργούσε το πάρκο στις ονομαστικές συνθήκες (ηλιακή ακτινοβολία 1kW/m² και θερμοκρασία 25°C αν θυμάμαι σωστά) ώστε να έχει την ίδια παραγωγή.

Τον Ιανουάριο δεν υπάρχει ηλιοφάνεια συνέχεια λόγω συννεφιάς και βροχόπτωσης και οι ωφέλιμες ώρες είναι επίσης μειωμένες λόγω μειωμένης διάρκειας ημέρας. Παράλληλα τα Φ/Β δεν παίρνουν μπροστά με το που βγαίνει ο ήλιος αλλά πρέπει να είναι σε κάποιο ύψος ώστε η τάση των ΦΒ να είναι πάνω από την ελάχιστη τάση λειτουργίας του inverter.

 

Οι πίνακες αυτοί ισχύανε σίγουρα πριν κάποια χρόνια, όταν γράφτηκε το βιβλίο. Τα τελευταία χρόνια ίσως έχει αλλάξει λόγω ανυδρίας η ηλιοφάνεια αλλά η μελέτη γίνεται πάντα με τα επίσημα δεδομένα και όχι με δικιά μας εκτίμηση.

 

Δες π.χ. στο Ηράκλειο, από το 2000 έως το 2008 η μέση ηλιοφάνεια για τον Ιανουάριο είναι 4.0 ώρες.

https://www.weatheronline.gr/weather/maps/city?WMO=16754&CONT=grgr&LAND=GR&ART=SON&LEVEL=162&MOD=tab

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.