Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εγκύκλιο ετοιμάζει το ΥΠΕΝ στην Ελληνική Αστυνομία για τις εργασίες μικρής κλίμακας και χωρίς οικοδομική άδεια


Engineer

Recommended Posts

Θα βγαλουν καποια εγκυκλιο πιστευω.

Θα βαλουν και χρονικη απόσταση 6μηνων μεταξύ των δυο αδειων, οπότε ισως ειναι αποτρεπτικο αυτο που λες :smile: :-) :smile:

Ξεφυγα εεεεεε

 

Send from Tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

η 48ωρη έβγαινε μόνο όταν υπήρχε μηχανικός στο έργο. 

Αν δεν υπήρχε, κανένας δεν προβληματίζονταν. Αν και όταν τσινούσε ο γείτονας τρέχανε στον μηχανικό να τους σώσει.

Τώρα, σήμερα, αν στο έργο υπάρχει μηχανικός, θα εφαρμόζει τους κανόνες της τέχνης και της επιστήμης, ως οφείλει, και θα ενημερώνει τον ιδιοκτήτη για τις υποχρεώσεις που ίσως έχει απέναντι στο κράτος. Αν πάλι δεν υπάρχει μηχανικός στο έργο... τα γνωστά... δεν άλλαξε κάτι.

 

Μην είσαι απόλυτη ρε μέλισα....Για να στο λέω το έχω δει το έργο. Εμένα οι τέσσερις 48ωρες που μου έχουν έρθει, ήταν από άγνωστους πελάτες και γίνανε επειδή ο ιδιοκτήτης φοβόταν τον γείτονα του και ήθελε ένα χαρτί. Δεν συμμετείχα στο έργο από εκεί και πέρα, ούτε άλλος μηχανικός αν και θα μπορούσα να δώσω κάποια προσφορά σαν εργολαβία. 

 

Δεν λέω ότι καταστρεφόμαστε με τον νέο νόμο αλλά σίγουρα είναι ένα βήμα προς τα πίσω για εμάς και ένα μεγάλο βήμα προς τα εμπρός για τους εργολάβους που δουλεύουν μαύρα.

Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω στους συναδέλφους και τις τεράστιες ευθύνες των ΥΔΟΜ που αντιμετώπιζαν την γνωστοποίηση ως άδεια ζητώντας την μάνα τους και τον πατέρα τους!!! Όσοι είστε Θεσσαλονίκη καταλαβαίνετε!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν είναι λάθος  η αναδημοσίευση αυτού του κειμένου , που έχει συνταχθεί από ...δικηγόρο ( ! )  στο eco-press , σε τεχνικό φόρουμ.

Τα δήθεν "ανοιχτά ζητήματα" είναι αστεία.

Οσοι δεν είναι άσχετοι , γνωρίζουν ότι ανέκαθεν η αστυνομία είχε το δικαίωμα  ελέγχου εκτέλεσης οικοδομικων εργασιών και το δικαίωμα σύλληψης , κατάσχεσης εξοπλισμού , μήνυσης , χωρίς να χρειάζεται ούτε καταγγελία.

Αρα , από την στιγμή που σειρά εργασιών δεν θέλει πλέον έγκριση , πολύ σωστά στέλνουν εγκύκλιο στην ΕΛ.ΑΣ. γιατί αλλιώς θα τρέχουμε μηχανικοί εργολάβοι και ιδιοκτήτες  στα κρατητήρια  λόγω άγνοιας του "οργάνου".

Δεν θεσμοθετούνται  λοιπόν "πολεοδόμοι με πηλίκιο" όπως βλακωδώς αναφέρει το άρθρο.

Τους οποίους βέβαια στην συνέχεια ο αρθρογράφος θέλει να κάνουν αποτελεσματικό έλεγχο δόμησης...

Τώρα στις λοιπές αρλούμπες που λέει περί ασφάλειας κατασκευής , οι εργασίες που δεν θέλουν άδεια δεν θέτουν ζητήματα ασφάλειας.

Κατά τα άλλα  εγώ χαίρομαι που επιτέλους δεν θα χρειαστεί να τραβολογιέμαι στην ΥΔΟΜ  για να αλλάξω ένα παράθυρο.
Επίσης χαίρομαι διπλά που δεν θα μπλέξω με το ΙΚΑ για να βάψω μόνος μου δυό τοίχους ή  να  πληρώνω κερατιάτικα ένσημα για εργασίες που γίνονται από στεγασμένα επαγγέλματα.

Εγώ  τις περισσότερες από τις εργασίες για τις οποίες καταργείται η έγκριση τις έκανα χωρίς καμμία έγκριση όπου με έπαιρνε.
Σιγά μην έμπλεκα τον πελάτη μου και εμένα  με το ΙΚΑ.

Ορισμένοι μου φαίνεται  έχετε αναπτύξει με τα χρόνια έξη προς τον υπηρεσιακό  υπαλληλικό έλεγχο , δεν εξηγείται διαφορετικά.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Εγώ  τις περισσότερες από τις εργασίες για τις οποίες καταργείται η έγκριση τις έκανα χωρίς καμμία έγκριση όπου με έπαιρνε.

Σιγά μην έμπλεκα τον πελάτη μου και εμένα  με το ΙΚΑ.

 

 

Σε αυτο θα διαφωνησω εντελως.

Δεν μπορω να συμβουλεψω πελατη μου να κανει κατι παρανομο.

Ειναι σαν να λεει ο δικηγορος στον πελατη του... "εεε κλεψε μωρε 200Ε, αν δεν πιασουν, δεν τρεχει τιποτα.."

 

ΥΓ. Εχω βγαλει πανω απο 15 Γνωστοποιησεις. Στις 10-12 πηγαν στο ΙΚΑ και ολα καλα. Ολους τους ενημερωσα. Σε μια περιπτωση δεν πηγε ο ιδιοκτητης (πολυ τυπικος, αλλα ναυτικος και δεν ειχε χρονο). Εγινε καταγγελια απο γειτονα και την εφαγε κανονικα και απο το ΙΚΑ (ήταν και Κυριακη...)

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να διαφωνείς με όλους τους τρόπους δημοκρατία έχουμε.

Λόγω ..διαφόρων εμπειριών με ΥΔΟΜ ,  ΙΚΑ κλπ , κατέληξα σε αυτή την στάση.Και πάντα  όπου δεν υπάρχει κίνδυνος να εκτεθούμε.
 

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε παιδιά

Δεν μπορεί από την μια οι ίδιοι εμείς οι μηχανικοί  να διαμαρτυρόμαστε για την γραφειοκρατία (των τυπικών) 48ωρων 

και από την άλλη οι ίδιοι εμείς   να θέλουμε και  την επαναφορά τους! 

 

Πολύ ορθά έπραξαν  και κατάργησαν τις 48ωρες

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να διαφωνείς με όλους τους τρόπους δημοκρατία έχουμε.

 

Λόγω ..διαφόρων εμπειριών με ΥΔΟΜ ,  ΙΚΑ κλπ , κατέληξα σε αυτή την στάση.Και πάντα  όπου δεν υπάρχει κίνδυνος να εκτεθούμε.

 

 

 

Ξερεις οτι σε εκτιμω, αλλα δε θα επρεπε αυτα να γραφονται σε φορουμ μηχανικων.

Ας αντιδρασουμε στη γραφειοκρατια, ναι.

Στην ΥΔΟΜ Χανιων εγω ημουν ο λογος που σταματησαν να ζητανε , κατοψεις, οψεις, τομες, τοπογραφικο, τεχνικη εκθεση, φωτογραφιες, κτλ κτλ κτλ κτλτ στην περιπτωση γνωστοποιησεων.

Αλλα μη λεμε "εγω παρανομω όπου μπορω γιατι δε γουσταρω τη γραφειοκρατια"

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

terry

μερικά πράγματα στην Ελληνική νομοθεσία είναι τόσο αποκαρδιωτικά και αηδιαστικά  για τους πολίτες που το καταλαβαίνουν και οι κότες

 

Τρανταχτό παράδειγμα  η Ε.Ε.Μ.Κ συρματοπερίφραξης  γηπέδου ή οικοπέδου χωρίς σενάζ οπλισμένου  σκυροδέματος

(που αν προβλέπεται και η κατασκευή του ΤΟΤΕ απαιτείται η έκδοση α.δ -μην τυχόν πέσει το σενάζ και σκοτώσει κανέναν)    

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνω σε οτι λες.

Ας απλοποιησουν ουσιαστικα τις διαδικασιες.

πχ ηλεκτρονικη γνωστοποιηση με ετοιμη φορμα που συμπληρωνεις στοιχεια και κλικαρεις τι εργασιες κανεις. Απο αποψης προγραμματισμου ειναι 1 απογευμα δουλεια κατι τετοιο. Αν θελουν να το πανε παραπαπερα, το συνδεουν με ΑΦΜ και αμεση ενημερωση του ΙΚΑ.

Τα παραπανω ειναι απλη λογικη και μια βδομαδα υποθεση να υλοποιηθουν....

 

 

ΥΓ. Εγω δεν μπορω να καταλαβω επισης, πως μπορεις να κανεις γυαλια καρφια ενα κτηριομε γνωστοποιηση, αλλα αν μεγαλωσεις το παραθυρο 10εκ πρεπει να βγαλεις ΑΔ...... Ελεος...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.