Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ χωρίς έναρξη επαγγέλματος στην εφορία


jeremy_duth

Recommended Posts

Δεν ισχύει αυτό.

Για να γραφτείς στο πρώην ΤΣΜΕΔΕ / νυν ΕΦΚΑ τομέας μηχανικών, πρέπει απλά να έχεις την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και εγγράφεσαι κατευθείαν. Δεν χρειάζεται να κάνεις καμία έναρξη στην εφορία.

Τα χρόνια εμπειρίας ως μηχανικός προκύπτουν απο την ημερομηνία απόκτησης της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος ανεξάρτητα αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας ή μισθωτός.

Αρκεί φυσικά να έχεις προσληφθεί ως μισθωτός μηχανιικός και όχι κάτι άλλο πχ πωλητής ή δεν ξέρω τι.

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Ολόσωστα.

Και η πρόσληψη ως μισθωτού μηχανικού έχει επιπλέον κλάδους ασφάλισης στον ΕΦΚΑ (διαφορετικούς κωδικούς ειδικότητας στην ΑΠΔ, δηλαδή άλλο πακέτο ασφάλισης) σε σχέση με κάποιον π.χ. πωλητή.

 

Άσχετο.

Επίσης ως μισθωτός μηχανικός, εφόσον η απασχόληση είναι στην κατασκευή (ιδιωτικά ή/και δημόσια) ή στην μελέτη (ιδιωτικά ή/και δημόσια) μπορεί να "μαζεύει" και εμπειρία για εργοληπτικό ή μελετητικό πτυχίο. Όπως δηλαδή και κάποιος ελεύθερος επαγγελματίας μηχανικός, δηλ. με βιβλία ανοικτά στην εφορία.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος. Ισχύει ακριβώς αυτό που έγραψα. Είμαι μέλος ΤΕΕ απο τον Νοέμβρη και εγώ. Αυτό που έγραψα έίναι ακριβώς αυτό που μου είπαν στο ΤΣΜΕΔΕ

Link to comment
Share on other sites

και ποιος είναι ο Κωδικός του Μισθωτού Μηχανικού;;

οταν είσαι Ελ.Επ. Μηχανικός έχεις τον σχετικό Κωδικό στην ΔΟΥ.

Ο Μισθωτός Μηχανικός τι Κωδικό έχει και που πρέπει να τον καταθέσει για να τον υπολογίζει ο ΕΦΚΑ σαν Μηχανικό και να τον Ασφαλίζει σύμφωνα με τους κανονισμούς του τέως ΤΣΜΕΔΕ;; 

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος. Ισχύει ακριβώς αυτό που έγραψα. Είμαι μέλος ΤΕΕ απο τον Νοέμβρη και εγώ. Αυτό που έγραψα έίναι ακριβώς αυτό που μου είπαν στο ΤΣΜΕΔΕ

Υπάρχει περίπτωση να έχουν αλλάξει τη διαδικασία και να μην είναι αυτόματη η εγγραφή των μελών του ΤΕΕ στον ΕΦΚΑ/πρώην ΤΣΜΕΔΕ πλεον; Αυτό σημαίνει ότι ο ΕΦΚΑ/πρώην ΤΣΜΕΔΕ αφορά μόνο αυτοαπασχολούμενους μηχανικούς και ο ΕΦΚΑ/πρώην ΙΚΑ(?) αφορά όλους τους μισθωτούς, περιλαμβανομένων των μισθωτών μηχανικών;

Τι σημαίνει αυτό για τις εισφορές τους, όπως ανέφερε ο georgegaleos παραπάνω; Η αλήθεια είναι ότι εγώ ως μισθωτός μηχανικός πρώην ΤΣΜΕΔΕ νομίζω ότι πληρώνω τις ίδιες εισφορές με τους άλλους μισθωτούς ασφαλισμένους μετά το 1993 δηλαδή 6,67% κύρια ασφάλιση, 3,5% επικουρική, 4% εφάπαξ και 2,55% υγεία. Ισχύει κάτι άλλο για τους μισθωτούς (μη μηχανικούς) γενικότερα;

Edited by akalion
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος. Ισχύει ακριβώς αυτό που έγραψα. Είμαι μέλος ΤΕΕ απο τον Νοέμβρη και εγώ. Αυτό που έγραψα έίναι ακριβώς αυτό που μου είπαν στο ΤΣΜΕΔΕ

 

Πολύ σωστά απάντησαν. 
 
Το τ.ΤΣΜΕΔΕ, [τώρα ως "Περιφερειακή Διεύθυνση Συντάξεων και Ασφάλισης του Τομέα Μηχανικών και Εργοληπτών Δημοσίων Εργων" στην Αττική ή ως "Περιφερειακό Γραφείο Μηχανικών και Εργοληπτών Δημοσίων Εργων" του ΕΦΚΑ στους διάφορους νομούς], δεν έχει καμία σχέση πλέον με τους μισθωτούς μηχανικούς.
 
Είχε σχέση όσο υπήρχε το ΤΣΜΕΔΕ, όπου υποβάλλονταν ηλεκτρονικά οι εισφορές των μισθωτών μηχανικών και παλαιότερα υποβάλλονταν με καταστάσεις σε αυτό. Εννοείτε ότι η απασχόληση τους ήταν όντως ως μηχανικού, αλλιώς ως μισθωτού (οχι με απασχόληση μηχανικού) πήγαιναν στο ΙΚΑ.
 
Πλεον σχέση έχει το τ.ΙΚΑ, [τώρα ως "Περιφερειακό Υποκατάστημα Μισθωτών" ή ως "Τοπικό Υποκατάστημα Μισθωτών" του ΕΦΚΑ].
 
ΚΑΔ, ΚΩΔ. ΕΙΔΙΚ, και ΚΠΚ έχουν βγει για τους μισθωτούς μηχανικούς, (εννοείτε ότι αυτοί έχουν νόημα εφόσον η απασχόληση είναι όντως ως μηχανικός και όχι π.χ. ως πωλητής, ή με κάποια άλλη ειδικότητα).
 
Με πιο απλά λόγια:
-μισθωτός μηχανικός προ ΕΦΚΑ ασφαλίζονταν στο ΤΣΜΕΔΕ και όχι στο ΙΚΑ
-ελ. επαγγ. μηχανικός προ ΕΦΚΑ ασφαλίζονταν στο ΤΣΜΕΔΕ
 
-μισθωτός μηχανικός με την δημιουργία του ΕΦΚΑ δεν ασφαλίζεται στο τ.ΤΣΜΕΔΕ αλλά στο τ.ΙΚΑ.
-ελ. επαγγ. μηχανικός με την δημιουργία του ΕΦΚΑ ασφαλίζεται στο τ.ΤΣΜΕΔΕ
Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

georgegaleos,

 

και όταν ένας Ελ. Επ. Μηχανικός που είναι ασφαλισμένος στο τ.ΤΣΜΕΔΕ/ΕΦΚΑ "κλείσει" βιβλία και κάνει αίτηση για προαιρετική ασφάλιση που τον ασφαλίζουν;

στο τ.ΤΣΜΕΔΕ/ΕΦΚΑ ή στο τ.ΙΚΑ/ΕΦΚΑ;;;

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχάς, όλοι είναι πλέον στον ΕΦΚΑ.

Το ΕΦΚΑ έχει διάφορους τομείς όπως πρώην ΤΣΜΕΔΕ, πρώην ΟΑΕΔ, κτλ.

 

Αυτή την στιγμή τα πάντα είναι ρευστά καθώς η συγχώνευση δεν έχει ολοκληρωθεί οπότε τα πάντα μπορούν να αλλάξουν ανά πάσα στιγμή.

 

Από την εμπειρία μου πριν την συγχώνευση, όταν πέρναγες τις εξετάσεις του ΤΕΕ αυτόματα γραφόσουν στο ΤΣΜΕΔΕ. Έπαιρνες βεβαίωση από το ΤΣΜΕΔΕ όποτε ήθελες και με αυτή την βεβαίωση και την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος από το ΤΕΕ μπορούσες ανά πάσα στιγμή να κάνεις έναρξη στην εφορία.

Link to comment
Share on other sites

georgegaleos,

 

και όταν ένας Ελ. Επ. Μηχανικός που είναι ασφαλισμένος στο τ.ΤΣΜΕΔΕ/ΕΦΚΑ "κλείσει" βιβλία και κάνει αίτηση για προαιρετική ασφάλιση που τον ασφαλίζουν;

στο τ.ΤΣΜΕΔΕ/ΕΦΚΑ ή στο τ.ΙΚΑ/ΕΦΚΑ;;;

 

ΚΥΑ.Φ.80000/οικ.21628/936/2017 "Προαιρετική συνέχιση της ασφάλισης"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 2/5/2018 at 5:05 ΜΜ, georgegaleos said:

 

Πολύ σωστά απάντησαν. 
 
Το τ.ΤΣΜΕΔΕ, [τώρα ως "Περιφερειακή Διεύθυνση Συντάξεων και Ασφάλισης του Τομέα Μηχανικών και Εργοληπτών Δημοσίων Εργων" στην Αττική ή ως "Περιφερειακό Γραφείο Μηχανικών και Εργοληπτών Δημοσίων Εργων" του ΕΦΚΑ στους διάφορους νομούς], δεν έχει καμία σχέση πλέον με τους μισθωτούς μηχανικούς.
 
Είχε σχέση όσο υπήρχε το ΤΣΜΕΔΕ, όπου υποβάλλονταν ηλεκτρονικά οι εισφορές των μισθωτών μηχανικών και παλαιότερα υποβάλλονταν με καταστάσεις σε αυτό. Εννοείτε ότι η απασχόληση τους ήταν όντως ως μηχανικού, αλλιώς ως μισθωτού (οχι με απασχόληση μηχανικού) πήγαιναν στο ΙΚΑ.
 
Πλεον σχέση έχει το τ.ΙΚΑ, [τώρα ως "Περιφερειακό Υποκατάστημα Μισθωτών" ή ως "Τοπικό Υποκατάστημα Μισθωτών" του ΕΦΚΑ].
 
ΚΑΔ, ΚΩΔ. ΕΙΔΙΚ, και ΚΠΚ έχουν βγει για τους μισθωτούς μηχανικούς, (εννοείτε ότι αυτοί έχουν νόημα εφόσον η απασχόληση είναι όντως ως μηχανικός και όχι π.χ. ως πωλητής, ή με κάποια άλλη ειδικότητα).
 
Με πιο απλά λόγια:
-μισθωτός μηχανικός προ ΕΦΚΑ ασφαλίζονταν στο ΤΣΜΕΔΕ και όχι στο ΙΚΑ
-ελ. επαγγ. μηχανικός προ ΕΦΚΑ ασφαλίζονταν στο ΤΣΜΕΔΕ
 
-μισθωτός μηχανικός με την δημιουργία του ΕΦΚΑ δεν ασφαλίζεται στο τ.ΤΣΜΕΔΕ αλλά στο τ.ΙΚΑ.
-ελ. επαγγ. μηχανικός με την δημιουργία του ΕΦΚΑ ασφαλίζεται στο τ.ΤΣΜΕΔΕ

Καλημέρα σας,

 

Απλά να σας ενημερώσω ότι το τ. ΤΣΜΕΔΕ και νυν ΕΦΚΑ φυσικά έχει να κάνει και με τους μισθωτούς μηχανικούς και όχι μόνο με τους ελεύθερους επ. μηχανικούς. Αρκεί οι μισθωτοί μηχανικοί να ασφαλίζονται ως μηχανικοί και όχι ως εταιροαπασχολούμενοι. Η μόνη διαφορά πλέον είναι ότι οι εισφορές ασφαλισμένου και εργοδότη δηλώνονται στην ΑΠΔ του πρώην ΙΚΑ και νυν ΕΦΚΑ με συγκεκριμμένη κωδικοποίηση. Απλά το  μόνο που έχει ο μισθωτός μηχανικός να κάνει είναι να βεβαιωθεί ότι ο εργοδότης και συγκεκριμμένα το λογιστήριο της εταιρείας που εργάζεται κάνει τη δήλωση στην μηνιαία ΑΠΔ σωστά με τους σωστούς κωδικούς ειδικότητας μηχανικών.

Κανένας μισθωτός μηχανικός δεν πρόκειται να εξυπηρετηθεί για το οτιδήποτε από υπηρεσίες του πρώην ΙΚΑ παρά μόνο θα τον στέλνουν στο πρώην ΤΣΜΕΔΕ. Όλα αυτά βέβαια μέχρι να μάθουν όλα πλέον τα κέντρα εξυπηρέτησης ασφαλισμένων ΕΦΚΑ όλες τις ιδιαιτερότητες ασφάλισης των ενταγμένων ταμείων του ΕΦΚΑ. Θα πάρει πολλά πολλά χρόνια αυτό.

Σχετική εγκύκλιος είχε βγει από πέρυσι για το πως δηλώνονται στην ΑΠΔ οι μισθωτοί μηχανικοί.

 http://www.efka.gov.gr/_memos/files/EGK_6_14-02-2017.pdf

(σελ. 9-10 της εγκυκλίου)

Για την απεικόνιση των στοιχείων απασχολούμενων στις αναλυτικές εγγραφές της Α.Π.Δ., προϋπόθεση είναι η ύπαρξη του Αριθμού Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης (Α.Μ.Κ.Α.) του απασχολούμενου με τα στοιχεία ταυτότητας (ΕΠΙΘΕΤΟ – ΟΝΟΜΑ – ΟΝΟΜΑ ΠΑΤΕΡΑ – ΟΝΟΜΑ ΜΗΤΕΡΑΣ – ΗΜ/ΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ – Α.Φ.Μ. κ.λ.π.). Εκτός των ανωτέρω στοιχείων θα πρέπει επιπροσθέτως να καταχωρούνται τα εξής : Κωδικός Δραστηριότητας (Κ.Α.Δ.) «0700» με λεκτική περιγραφή: « Μισθωτοί απασχολούμενοι τ. Ε.Τ.Α.Α.- Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε.» και ► Κωδικός Ειδικότητας «000450» με λεκτική περιγραφή : «Μέλη του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος (Αρχιτέκτονες, Πολιτικοί Μηχανικοί, Μηχανολόγοι, κ.λ.π.) εφόσον παρέχουν εξαρτημένη εργασία, οι υπομηχανικοί των Σχολών του Ν.Δ. 3971/59 που τελούσαν υπό την εποπτεία του Ε.Μ.Π. (Ν. 915/79) εφόσον μετά την ημερομηνία εγγραφής τους στο τ. Ε.Τ.Α.Α. – Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. έχουν καταστεί μισθωτοί, οι έμμισθοι υπομηχανικοί του Ν.1027/80 και Ν.1028/80 - ΠΑΛΑΙΟΙ / ΝΕΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ» ώστε να αποδίδεται για την ασφαλιστική κάλυψη Κωδικός Πακέτου Κάλυψης (Κ.Π.Κ.) «045» με τα ακόλουθα ποσοστά ασφαλίστρων : 9 ΚΑΔ ΚΩΔ. ΕΙΔ. Κ.Π.Κ. ΑΣΦ/ΝΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΣΥΝΟΛΟ 0700 000450 045 20,00% 25,06% 45,06%

 

Edited by Nassia11
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.