Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες για Ενεργειακό Επιθεωρητή


tzitzikas

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους σας. Δεν έχω ασχοληθεί με το αντικείμενο. Εχω μάθει οτι έχουν καταργηθεί οι εξετάσεις και οτι τα σεμινάρια δεν είναι υποχρεωτικά. Χωρίς σεμινάρια πιστεύετε θα μπορούσε κάποιος να ξεκινήσει ΠΕΑ, και τι θεωρείτε οτι θα πρέπει να διαβάσει ώστε να είναι έτοιμος να ασχοληθεί? Η' θεωρείτε οτι τα σεμινάρια είναι ένα σημαντικό κομμάτι. Ακόμα θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να ασχοληθεί κάποιος κατα την γνώμη σας ή είναι δύσκολο να βρεις πελάτες (βασικά να σε βρουν). Για το Εξοικονομώ έχω ακούσει από συνάδελφο που ασχολείται, οτι έχουν ελάχιστη χρέωση 150Ε+ΦΠΑ. Αρα εκει αξίζει κατά κάποιο τρόπο να ασχοληθείς. Αλλα για τα υπόλοιπα βλέπω οτι ξεκινάνε απο 40Ε! Αρα εκει αν θες να βγάλεις κάτι, απλά δεν κανεις για 40Ε, άρα δεν έχεις γενικά πελατεία. 

Τέλος αν κάποιος συνεργαστεί με εταιρεία (με μπλοκάκι π.χ) στην περίπτωση που κάνει για την εταιρεία ΠΕΑ πως μπαίνει η ελάχιστη χρέωση των 150Ε στις αποδείξεις του πελάτη για εξοικονομώ? Ειναι υποχρεωτικό να κοπεί απο τον μηχανικό απόδειξη 150Ε προς τον πελάτη ή μπορεί ο μηχανικός να καλυφθεί φορολογικά απο την σύμβαση (ιδιωτικό συμφωνητικό) που καθορίζει την γενικότερη συνεργασία και π.χ ετήσια ή μηνιαία αμοιβή που έχει κάνει με την συνεργαζόμενη τεχνική εταιρεία που έχει αναλάβει την ανακαίνιση του συγκεκριμένου πελάτη? Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. Οποιος γνωρίζει και μπορεί ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε δεν υπάρχει καμία ελάχιστη χρέωση στα ΠΕΑ, ακόμα και στα πλαίσια του προγράμματος Εξοικονομώ.

Το αν αξίζει να ασχοληθείς είναι καθαρά προσωπική σου επιλογή.

Φυσικά και είναι δύσκολο να βρεις πελάτες όπως συμβαίνει σε όλο το φάσμα του τεχνικού αντικειμένου δεδομένης της μικρής ζήτησης που έχει προκύψει από την οικονομική συρρίκνωση της χώρας τα τελευταία χρόνια. 

 

Μπορείς να συνεργάζεσαι με εταιρία και να εκτελείς τις ενεργειακές επιθεωρήσεις (αυτοψία κτλ), να εκτελείς του υπολογισμούς και να εκδίδεται το ΠΕΑ στο όνομα τις εταιρείας βάση ενός μεταξύ ας ιδιωτικού συμφωνητικού. Σε αυτή τη περίπτωση η εταιρεία θα εκδίδει το Τιμολόγιο προς τον πελάτη και εσύ προς την εταιρεία για την υπηρεσία που προσφέρεις. 

 

Στη περίπτωση που εκτελείς εσύ την αυτοψία, τους υπολογισμούς και εκδίδεται στο όνομα σου δεν καταλαβαίνω γιατί η εταιρεία να εμπλακεί κάπου φορολογικά. Εκτός αν δεν καταλαβαίνω τι ρωτάς. 

 

Συμβουλή : Η ενεργειακές επιθεωρήσεις έχουν πολύ μικρό κέρδος δεδομένου των τιμών και της φορολογίας. Τσέκαρε το πριν κάνεις οποιαδήποτε συμφωνία με κάποια εταιρεία.  

 

peace

Link to comment
Share on other sites

Αλλα για τα υπόλοιπα βλέπω οτι ξεκινάνε απο 40Ε! Αρα εκει αν θες να βγάλεις κάτι, απλά δεν κανεις για 40Ε, άρα δεν έχεις γενικά πελατεία. 

Ειναι υποχρεωτικό να κοπεί απο τον μηχανικό απόδειξη 150Ε προς τον πελάτη ή μπορεί ο μηχανικός να καλυφθεί φορολογικά απο την σύμβαση (ιδιωτικό συμφωνητικό) που καθορίζει την γενικότερη συνεργασία και π.χ ετήσια ή μηνιαία αμοιβή που έχει κάνει με την συνεργαζόμενη τεχνική εταιρεία που έχει αναλάβει την ανακαίνιση του συγκεκριμένου πελάτη? Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Το εξοικονομώ (το παλιό, πιστεύω και στο νέο έτσι θα είναι) κάλυπτε τον εν. επιθεωρητή που έχει εκδώσει το ΠΕΑ (το 1ο και το 2ο) με την ήδη πληρωμένη (από τον ιδιώτη) απόδειξη ώστε να επιστρέψει στον ιδιώτη τα χρήματα που έδωσε στα 2 ΠΕΑ.

 

Μπορείς να συνεργάζεσαι με εταιρία και να εκτελείς τις ενεργειακές επιθεωρήσεις (αυτοψία κτλ), να εκτελείς του υπολογισμούς και να εκδίδεται το ΠΕΑ στο όνομα τις εταιρείας βάση ενός μεταξύ ας ιδιωτικού συμφωνητικού. Σε αυτή τη περίπτωση η εταιρεία θα εκδίδει το Τιμολόγιο προς τον πελάτη και εσύ προς την εταιρεία για την υπηρεσία που προσφέρεις.

 

ΠΕΑ εκδίδονται από ενεργειακό επιθεωρητή.

Προσωπικά αυτό που λετε (με τις εταιρίες) το θεωρώ αθέμιτο ανταγωνισμό για όσους παρακολουθήσαμε σεμινάρια, δώσαμε τις εξετάσεις, μετράμε μόνοι μας. Το ίδιο συνέβη και στην περίοδο των "προσωρινών" με κάποιους παλιότερους που απλά δεν ήξεραν να εκδώσουν ΠΕΑ και έδωσαν τον κωδικό τους σε 10-20 συναδέλφους τις χρυσές εποχές του ΠΔ100 (καθόριζε τις ελάχιστες αμοιβές). Μεγάλη κουβέντα και δε θέλω να μας κλειδωθεί το post :) Προσωπική μου άποψη καταθέτω.

 

Σίγουρα όποιος είναι στο ΥΠΕΚΑ αν βλέπει ένα username να περνάει 50 ή 100 ΠΕΑ πχ τη μέρα (που δε βγαίνει χρονικά από 1 επιθεωρητή) θα έπρεπε να ήταν η πρώτη περίπτωση ελέγχου. Δεν ξέρω αν έχω χάσει κάτι στα ως προς τις εταιρίες. Αν είναι αλλιώς το πλαίσιο ας με διορθώσει κάποιος μήπως έχει απελευθερωθεί και αυτό μαζί με τίποτα νέα μέτρα :(

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΑ εκδίδονται από ενεργειακό επιθεωρητή.

Προσωπικά αυτό που λετε (με τις εταιρίες) το θεωρώ αθέμιτο ανταγωνισμό για όσους παρακολουθήσαμε σεμινάρια, δώσαμε τις εξετάσεις, μετράμε μόνοι μας. Το ίδιο συνέβη και στην περίοδο των "προσωρινών" με κάποιους παλιότερους που απλά δεν ήξεραν να εκδώσουν ΠΕΑ και έδωσαν τον κωδικό τους σε 10-20 συναδέλφους τις χρυσές εποχές του ΠΔ100 (καθόριζε τις ελάχιστες αμοιβές). Μεγάλη κουβέντα και δε θέλω να μας κλειδωθεί το post :) Προσωπική μου άποψη καταθέτω.

 

Αναφέρομαι στη περίπτωση εταιρείας που έχει άδεια από την ΕΥΕΠΕΝ για έκδοση ΠΕΑ και απλά ψάχνει κάποιον (κατά προτίμηση γνώστη ενεργειακών επιθεωρήσεων) για να κάνει όλη τη δουλειά και να εκδίδεται το ΠΕΑ στο όνομα της. Κανένας αθέμιτος ανταγωνισμός σε αυτή τη περίπτωση (αρκεί να πληρώσει τον μηχανικό που θα "τρέξει" όλη την διαδικασία :smile: ) 

 

Άδεια ενεργειακού επιθεωρητή μπορούσαν να πάρουν και εταιρείες από την αρχή, από τις χρυσές εποχές του ΠΔ100 που λες και εσύ. 

Edited by TomA
Link to comment
Share on other sites

Σε καινούργιο ΠΕΑ με το ΚΕΝΑΚ 1.31 χρειαζονται πάντα θερμογεφυρες;  γιατι χωρις θερμογεφυρες δεν επιλυεται το ΠΕΑ ετσι ειναι; 

Link to comment
Share on other sites

Δες τον πίνακα 3.7 σελ 48662 του ΦΕΚ της ΤΟΤΕΕ1, και ειδικότερα την στήλη του πίνακα με τίτλο "υπολογισμός θερμογεφυρών". Αναλόγως την κατηγορία του κτιρίου σου (για κατηγορίες κτιρίων δες σελ 48656-48657 της ΤΟΤΕΕ1) υπολογίζεις ή όχι θερμογέφυρες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.