Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σοφίτες στον 4495/17 και μειωτικός  

51 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποια από τις παρακάτω περιπτώσεις "σοφίτας" παίρνει μειωτικό συντελεστή ?

    • Περίπτωση 1 - Ο κορφιάς δεν αλλάζει στάθμη αλλά "κατεβαίνουν" οι όροφοι
    • Περίπτωση 2 - Ο κορφιάς ανεβαίνει ελαφρώς και ¨κατεβαίνουν" οι όροφοι
    • Περίπτωση 3 - Ο κορφιάς ανεβαίνει αρκετά και δεν αλλάζουν οι όροφοι
    • Καμμία περίπτωση δεν παίρνει μειωτικό γιατί δεν πρέπει να αλλάξει καθόλου το "νόμιμο" ύψος της στέγης


Recommended Posts

Και που να δεις κι αυτούς τους "κακομοίριδες ιδιοκτήτες" που ρύθμισαν τις σοφίτες τους με τον 3843 και κοιμούνται ήσυχοι!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και τι γίνεται με τις σοφίτες του ν4014 που μεταφέρθηκαν στον ν4178, χωρίς να γίνει καμμία αλλαγή και θα μεταφερθούν τώρα στον ν4495?

Στον ν4014 δεν θυμάμαι να υπήρχε ορισμός για την σοφίτα...

Στον ν.4014 δεν υπήρχε ο ορισμός της σοφίτας αλλά υπήρχε ο μειωτικός συντελεστής για χώρους με ύψος μικρότερο του 2.20 μ.  οπότε σωζόταν κάπως η κατάσταση.

Για τις περαιωμένες του 4014 που δεν χρειάστηκε να περάσουν στο ν.4178 αναρωτιέμαι τί θα γίνει.....

Link to comment
Share on other sites

Στον ν.4014 δεν υπήρχε ο ορισμός της σοφίτας αλλά υπήρχε ο μειωτικός συντελεστής για χώρους με ύψος μικρότερο του 2.20 μ.  οπότε σωζόταν κάπως η κατάσταση.

Για τις περαιωμένες του 4014 που δεν χρειάστηκε να περάσουν στο ν.4178 αναρωτιέμαι τί θα γίνει.....

 

Είσαι απολύτως βέβαιη ότι, στο συγκεκριμένο νόμο αναφέρονταν κάτι τέτοιο;;;;

Link to comment
Share on other sites

Είσαι απολύτως βέβαιη ότι, στο συγκεκριμένο νόμο αναφέρονταν κάτι τέτοιο;;;;

Ιάσονα το παρακάτω κείμενο είναι από τις σημειώσεις της κ. Λεμπέση για το ν.4014...(Λάθος μου το <2.20....που είναι <2.40 μ.).Τότε θυμάμαι οι σημειώσεις αυτές ήταν το ευαγγέλιο για να κάνουμε τις δηλώσεις και βασιζόταν στις ΕΑ του υπουργείου....
 
30. ΣΟΦΙΤΕΣ: Εφόσον είναι προσβάσιµος χώρος µε οποιαδήποτε χρήση 
υπολογίζεται συντελεστής υπέρβασης δόµησης και µειωτικός συντελεστής 0,5 
(Γ΄21) 
«Ορισµός Σοφίτας»:  Είναι ένας χώρος προσπελάσιµος µέσα στη στέγη. Αν 
έχει µέσο ύψος µικρότερο των 2,40µ είναι βοηθητικός χώρος, ενώ αν έχει µέσο 
ύψος µεγαλύτερο των 2,40µ είναι κύριος χώρος. Και στις δύο περιπτώσεις 
υπολογίζεται ως υπέρβαση συντελεστή δόµησης και ενδεχόµενα ύψους. .....
...................................
και σε άλλο σημείο:
Οι Βοηθητικοί χώροι ορίζονται µε το άρθρο 2 παρ.3 του Κτιριοδοµικού σε συνδυασµό
και µε τα ελεύθερα ύψη που υπολογίζονται σύµφωνα µε το άρθρο 8 παρ.1 & 2 του 
Κτιριοδοµικού, και ίσως πρέπει να συµπληρωθεί µε Απόφαση Υπουργού για όσους 
επιπλέον χώρους θεωρεί το Υπουργείο ότι πρέπει να χαρακτηρίζονται ως βοηθητικοί κα
να υπολογίζονται µε 0,5 µε βάση τη Β΄27. 
Χώροι µε µέσο ύψος < 2,40µ µε ελάχιστο τα 1,90µ είναι βοηθητικοί, ενώ αν έχουν µέσο
ύψος> 2,40µ µε ελάχιστο τα 2,00µ είναι κύριοι, ανεξάρτητα από την πραγµατική χρήση
που έχουν και στις δύο περιπτώσεις.  Το Υπουργείο αναφέρεται µόνο στη χρήση, 
ζήτηµα που δεν διασφαλίζεται ούτε αποδεικνύεται µε κάποιο τρόπο, ενώ το ύψος µε
βάση τον κτιριοδοµικό είναι αντικειµενικός και αναµφισβήτητος προσδιορισµός. 
Είναι  χρήσιµο να σηµειώνεται στα σχόλια ότι είναι χώρος κύριας χρήσης, και ότι 
δηλώθηκε ως ΒΧ µόνο για τον υπολογισµό του προστίµου, σύµφωνα µε την Ε/Α Β΄27. " 
Edited by da-mi
Link to comment
Share on other sites

Ας μπει και μια ακόμη επιλογή στη ψηφοφορία που είναι και το σωστό για εμένα : "Ας είναι όπου θέλει ο κόρφιας, ας είναι όπου θέλουν οι υποκείμενοι όροφοι αρκεί ο χώρος της σοφίτας να είναι υπό της κεκλιμένης στέγης και μην είναι αυτόνομα προσβάσιμος".

Αυτό είναι και το σωστό. Και ενημερωτικά για τους συναδέλφους επειδή ζω και εργάζομαι σε περιοχές με υποχρεωτική κατασκευή στέγης , όλες μου οι άδειες είχαν τη στέγη όχι εδραζόμενη επί της πλάκας αλλά με περιμετρικούς τοίχους ως και 1,80μ ανάλογα με τον όγκο που μου περίσσευε από τους υπόλοιπους ορόφους. Και εννοείται πως πέρναγε κανονικότατα σε 2 διαφορετικές πολεοδομίες και  με οποιονδήποτε ελεγκτή. Επιπλέον δεν κάλυπτα ποτέ όλη την επιφάνεια της πλάκας και άφηνα πάντα και χώρους μη καλυπτόμενους με στέγη (ουσιαστικά εξώστες ή αίθρια όπως θέλει το ονομάζει κανείς).

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω όροφο (τύπου σοφίτας) που όμως δεν πληροί τα κριτήρια για να τον χαρακτηρίσω σοφίτα εφόσον έχει ανεξάρτητη εξωτερική είσοδο.

Επομένως θα πρέπει να το αντιμετωπίσω ως όροφο.

( Ίσως έχει ειπωθεί ξανά και από μένα αλλά θέλω να σιγουρευτώ.)

1. Επειδή αναφερόμαστε σε μέσο ύψος τι εννοούμε;

Έχω στη περίπτωση μου, διρριχτη στέγη που στην άκρη έχει ύψος 1,3μ και στο κέντρο έχει 3,00μ.

Το μέσο ύψος είναι (1,30+3,00)/2=2,15;;;

2. Σε μια τέτοια περίπτωση, η ΥΔ θα είναι σε όλο τον όροφο ή λόγο διαφοράς υψών δεν θα μετρήσουν όλα τα τετραγωνικά; Πχ στο τέλος, εκεί που έχει ύψος 1,30 δεν υπάρχει κάτι και ο ιδιοκτήτης έκανε ντουλαπάκια που δεν φτάνουν κιόλας μέχρι την άκρη της στέγης θα μετρήσουν στη δόμηση; (εχει σημασία στη δόμηση, αν ειναι βοηθητικος χώρος με μικρό υψος ή ειναι μόνο για τη χρήση; )

post-39-0-88527900-1522698851.jpg

post-39-0-07808100-1522699688_thumb.jpg

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Για τον υπολογισμό μέσου ύψους: όγκος/εμβαδόν (καθαρά, χωρίς τοίχους-πλάκες κλπ)

Στα αυθαίρετα δεν έχει σημασία το μικρότερο ύψος. Όποιος χώρος είναι εκμεταλλεύσιμος, τον χρεώνω.

Edited by melissa
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το μέσο ύψος. Τώρα το κατάλαβα.

Όσον αφόρα για αυτό που λες.....με ενδιαφέρει. Εκμεταλλεύσιμος.

Άρα είναι σαν να μου λες ότι οτιδήποτε βρίσκεται στις απολήξεις της στέγης και δεν χρησιμοποιείται, δεν το χρεώνεις στη δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

Όχι αν είναι αποκλεισμένος χώρος. Χρεώνω ότι μπορώ να μετρήσω και να αποτυπώσω (μαζί με το πάχος τοιχοποιίας κατ εκτίμηση).

Edited by melissa
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.