Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οικοδομικές άδειες: Αλλαγές για ημιτελή κτίρια, επιβλέποντες μηχανικούς και πρόσθετες εργασίες, με τροπολογία στη Βουλή


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμενα γιατι μου φαινεται οτι ειναι ακριβως το ιδιο αυτο που ισχυει για τις επ´ αοριστου στο ν4495 με αυτο που λενε οτι περνανε με τροπολογια....

Link to comment
Share on other sites

  • Απελευθερώνονται οι μηχανικοί από την ευθύνη των ημιτελών οικοδομών και πιθανή έναρξη εργασιών ή και πολεοδομικών υπερβάσεων, που είναι δυνατόν να γίνει ερήμην τους, καθώς νομοθετείται για τους ιδιοκτήτες των οικοδομών υποχρέωση υποβολής χρονοδιαγράμματος και έγγραφης ειδοποίησης τόσο της Πολεοδομίας, όσο και του επιβλέποντος μηχανικού για την επανεκκίνηση των εργασιών.

 

  • - Δίνεται σε ιδιοκτήτες και μηχανικούς η δυνατότητα να προχωρήσουν σε εκτέλεση πρόσθετων εργασιών, που δεν προβλέπονται σε εγκεκριμένες οικοδομικές άδειες, εντός των νόμιμων πολεοδομικών όρων, με απλή ηλεκτρονική γνωστοποίηση. Αν σε δύο μήνες από την γνωστοποίηση δεν κατατεθεί πλήρης συμπληρωματική μελέτη, θα γίνεται συνολική διακοπή εργασιών στην οικοδομή και οι πρόσθετες οικοδομικές εργασίες θα χαρακτηρίζονται αυθαίρετες, με τις σχετικές ποινές και πρόστιμα.

 

Τους τα αναγνωρίζω και εύχομαι και σε άλλες τροποποιήσεις που θα εξορθολογίσουν διανοητικές ακαμψίες του παρελθόντος .......! 

Link to comment
Share on other sites

 

Τους τα αναγνωρίζω και εύχομαι και σε άλλες τροποποιήσεις που θα εξορθολογίσουν διανοητικές ακαμψίες του παρελθόντος .......! 

 

Λέτε να είναι δάχτυλος του "μηχανικού" Τσίπρα??? :smile: :-) 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα γιατι μου φαινεται οτι ειναι ακριβως το ιδιο αυτο που ισχυει για τις επ´ αοριστου στο ν4495 με αυτο που λενε οτι περνανε με τροπολογια....

 

Εχετε αποψη για αυτο;;;

Link to comment
Share on other sites

Λέτε να είναι δάχτυλος του "μηχανικού" Τσίπρα??? :smile: :-)

 

Να ετοιμάζει λέει νομοθετικά το νέο του εργασιακό  περιβάλλον  ....????  :smile:  :smile:

 

 

Εμενα γιατι μου φαινεται οτι ειναι ακριβως το ιδιο αυτο που ισχυει για τις επ´ αοριστου στο ν4495 με αυτο που λενε οτι περνανε με τροπολογια....

 

Εχετε αποψη για αυτο;;;

 

  Η απαλλαγή της ευθύνης του Μηχανικού από βαλτωμένη οικοδομή φάντασμα δεν φρονώ ότι  ξεκαθαρίζεται δεόντως προς το παρόν με το αρ. 42.5.γ.  Η υποχρέωση ενημέρωσης του Μηχανικού από τον ιδιοκτήτη, με το συγκεκριμένο λεκτικό δηλαδή,  δεν φαίνεται να λειτουργεί ως διαλυτική αίρεση για τις  ευθύνες που έχει αυτός αναλάβει. Θεωρώ λοιπόν ότι υπάρχει πεδίο βελτίωσης - τροποποίησης που πιθανόν προκύψει με την τροπολογία που από το παρόν δημοσίευμα τουλάχιστον δεν μας   είναι ακόμη γνωστή. :) 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα γιατι μου φαινεται οτι ειναι ακριβως το ιδιο αυτο που ισχυει για τις επ´ αοριστου στο ν4495 με αυτο που λενε οτι περνανε με τροπολογια....

 

Εχετε αποψη για αυτο;;;

εχεις δικιο αλλα σε υποθεση που εχω αυτη τι στιγμη για αοριστου χρονου η ΥΔΟΜ θελει ελεγκτη δομησης γιατι ο 4495 ισχυει δυστηχως μονο για αυθαιρετα.....ο υπολοιπος θα ισχυσει οταν εκδοθει υπουργικη αποφαση για ηλεκτρονικη υποβολη... εως τοτε αρθρο 50 4178 και ελεγκτης... ισως αυτο ρυθμισουν με την τροπολογια.... ελλαδαρα ολε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.