Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομικές άδειες: Αλλαγές για ημιτελή κτίρια, επιβλέποντες μηχανικούς και πρόσθετες εργασίες, με τροπολογία στη Βουλή


Engineer

Recommended Posts

 

εχεις δικιο αλλα σε υποθεση που εχω αυτη τι στιγμη για αοριστου χρονου η ΥΔΟΜ θελει ελεγκτη δομησης γιατι ο 4495 ισχυει δυστηχως μονο για αυθαιρετα.....ο υπολοιπος θα ισχυσει οταν εκδοθει υπουργικη αποφαση για ηλεκτρονικη υποβολη... εως τοτε αρθρο 50 4178 και ελεγκτης... ισως αυτο ρυθμισουν με την τροπολογια.... ελλαδαρα ολε

 

Γιατι δεν ειναι σε ισχυ το αρθρο 42 του ν 4495/17;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατι δεν ειναι σε ισχυ το αρθρο 42 του ν 4495/17;;;;

Περιμενω απαντηση απο ΥΔΟΜ  γιατι αρχικα ηταν βεβαιοι... τωρα το ξανασκεφτονται... εχουν μπερδευτεί με τις μεταβατικές του ν4495/17  αρ 50-51....

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω απαντηση απο ΥΔΟΜ  γιατι αρχικα ηταν βεβαιοι... τωρα το ξανασκεφτονται... εχουν μπερδευτεί με τις μεταβατικές του ν4495/17  αρ 50-51....

 

το αρθρο 42 ισχυει κανονικα μου ειπαν σε υδομ

Link to comment
Share on other sites

1. Το 42 δεν ισχύει ακόμη

 

2. Κατά τον ν 4030/11 για την αναθεώρηση Ο.Α ή α.δ  δεν απαιτείται πάντα Ε.Δ! 

Ε.Δ απαιτείται μόνο στην εξής περίπτωση:

«4. Η άδεια δόμησης αναθεωρείται, μετά τη λήξη της, για την παράταση της ισχύος της, ύστερα από αίτηση του δικαιούχου και κατόπιν ελέγχου που διενεργείται από Ελεγκτή Δόμησης:

α. Για τέσσερα έτη από την ημερομηνία λήξης της και σύμφωνα με τις διατάξεις που ισχύουν κατά το χρόνο έκδοσης της πράξης αναθεώρησης, αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της άδειας δεν έχει περατωθεί ο φέρων οργανισμός του κτιρίου.
β. Για τέσσερα έτη από την ημερομηνία λήξης της και σύμφωνα με τις διατάξεις που ίσχυαν κατά το χρόνο έκδοσής της, αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της άδειας, έχει περατωθεί ο φέρων οργανισμός του κτιρίου.
γ. Για αόριστο χρόνο και σύμφωνα με τις διατάξεις που ίσχυαν κατά το χρόνο έκδοσής της, αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της άδειας ή της πράξης αναθεώρησής της, έχουν περατωθεί ο φέρων οργανισμός, οι όψεις του κτιρίου και η στέγη του κτιρίου, όπου αυτή είναι υποχρεωτική.

 

Στις άλλες περιπτώσεις όπως π.χ

1. της παραίτησης επιβλέποντα

2. της αλλαγής μελετών

3 της αλλαγής ιδιοκτητών 

 

ΔΕΝ απαιτείται έλεγχος από Ε.Δ

Link to comment
Share on other sites

Που αναφερεται οτι δεν ισχυει το αρθρο 42;;

Κανα οταν αναφερει με την ληξη της ισχυος της σημαινει οτι αν ληξει πχ το 2017 η αδεια μπορω να την αναθεωρησω επ´ αοριστου πχ το 2020;;;; ή υπαρχει χρονικος περιορισμος;

Edited by giannisp
Link to comment
Share on other sites

Απλα προφανως πρεπει να αποδεικνυεται οτι πχ αποπεραρωθηκε ο σκελετος προν την ληξη της....( με ενσημα ισως) και ας εχουν περασει και 10 χρονια παιρνεις επ´ αοριστου...;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι να ρωτήσω κάτι και εγώ. Σε περίπτωση που αναθεωρηθεί άδεια για παράταση ισχύος επ' αόριστο, μπορώ στη συνέχεια να προβώ σε περαιτέρω αναθεώρηση για αλλαγές στο τοπογραφικό διάγραμμα ή στο διάγραμμα δόμησης της αρχικής άδειας; Μπορώ επίσης να προβώ σε συμμόρφωση τυχόν παραβάσεων που έγιναν σε διαστάσεις εξωστών και να τους επαναφέρω σε νόμιμες διαστάσεις;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα, να υποβάλλω και γω το ερώτημά μου, αν κάποιος ξέρει παρακαλώ να με βοηθήσει... έχω οικοδομική άδεια η οποία εκδόθηκε το 2008, έχει γίνει ο οικοδομικός σκελετός, η στέγη και οι τοιχοποιίες.. δεν εχουν γίνει τα επιχρίσματα και δεν έχουν τοποθετηθεί παράθυρα... Υπάρχουν βεβαίως και κάποιες παραβάσεις (διαφορετική διαρρύθμιση, αλλαγή ανοιγμάτων, και σε δύο όψεις επέκταση των μπαζωμένων βεραντών). Τώρα θελει να κάνει ισόγεια προσθήκη κατ' επέκταση (δύο δωμάτια) και αποπεράτωση της οικοδομής..

Ποια είναι η διαδικασία που θα ακολουθήσω ξέρει κανείς; Ενα άλλο άσχετο ερώτημα, η προσθήκη θα είναι 40 τ.μ. χρειάζεται ΚΕΝΑΚ για όλο το κτίριο; ή θερμομονωτική επάρκεια για την προσθήκη και μόνο; ποτέ δεν το έχω λύσει αυτό το θέμα.. η προσθήκη είναι εξαρτώμενη στο υπόλοιπο κτίριο... 

Ευχαριστώ πολύ και... καλές γιορτές να έχουμε..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.