Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό στον προγραμματισμό


Recommended Posts

Χαιρετώ όλο το φόρουμ,

Ονομάζομαι Αλέξανδρος 24 χρονών και είμαι από θεσσαλονίκη, παρακολουθώ θέματα στο φόρουμ εδώ και ένα χρόνο και πραγματικά έχω μάθει πολλά πράγματα και είδα γενικά ότι έχετε βοηθήσει πολύ κόσμο οπότε είπα και εγώ να γράψω τον προβληματισμό μου μήπως και με βοηθήσετε. Τελείωσα λοιπόν Μηχ/ος Μηχανικός (ενεργειακής κατεύθυνσης) στο ΤΕΙ της Κοζάνης και εργάζομαι εδώ και ένα χρόνο με αυτή την ιδιότητα σε μια καλή εταιρεία σχετικά αλλά βλέπω ότι γενικά δεν με τραβάει πολύ το επάγγελμα. Αυτό που συμπάθησα από την σχολή πιο πολύ ήταν οι μελέτες να πω την αλήθεια αλλά όσο καιρό ψάχνω δεν βρήκα κάτι, οπότε σκέφτηκα καθώς είμαι σχετικά μικρός ακόμα να ασχοληθώ με τον κλάδο της πληροφορικής καθώς με ενδιέφερε από το σχολείο απλά δεν είχα καταφέρει να γράψω τα μόρια που ήθελε η σχολή οπότε είπα να δοκιμάσω την τύχη μου με την Μηχανολογία. Αρχικά σκέφτηκα κατατακτήριες σε μια από τις σχολές που έχει στην Θεσσαλονίκη αλλά έχω συνειδητοποιήσει πως εκτός ότι θα μου πάρει πολύ χρόνο μέχρι να περάσω και να τελειώσω ξέρω ότι θα πάρω πάλι γενικές γνώσεις και όχι κάτι ουσιαστικό που ζητάει η αγορά το οποίο από ότι έχω δει είναι, (Web developers/designers, Software developers, android/ios developers). Μετά σκέφτηκα για κάποιο ΙΕΚ που έχει τέτοιες ειδικότητες αλλά από ότι διάβασα και από γνωστούς μου είπαν ότι δεν κάνουν καλή δουλειά και ότι ασχοληθείς  από μόνος σου + ο τίτλος του ΙΕΚ δεν είναι και τόσο δυνατός όσο ενός ΑΕΙ/ΤΕΙ ή ενός Μεταπτυχιακού. Οπότε στο τέλος βρήκα τα εξής δύο μεταπτυχιακά: 1) MSc in mobile and web computing στο διεθνές πανεπιστήμιο Ελλάδος με κόστος από όσο ξέρω 4000 ευρώ και 2) Web and mobile  applications στο Athens Tech College με κόστος κοντά στα 7500 ευρώ !!!. Η αλήθεια είναι πως δεν είμαι σίγουρος 100 % ότι θα μου αρέσουν αυτά τα μεταπτυχιακά και ότι σίγουρα θα το ακολουθήσω μετά απλά αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι πάντα με ενδιέφεραν οι υπολογιστές και γενικά ότι σχετίζεται με την τεχνολογία καθώς και ασχολούμαι συνέχεια με smartphones, build υπολογιστών και τέτοια πράγματα και πως θέλω να αλλάξω κλάδο. Αν ασχοληθώ τελικά σκεφτόμουν για software  ή android developer και/ή μετα από σχετικά σεμiνάρια με το web developing. Αυτό που θέλω από εσάς είναι να μου πείτε τι ξέρετέ για αυτά τα Μεταπτυχιακά και γενικά οποιαδήποτε συμβουλή σχετικά με αυτά που έγραψα θα καθίσω να την ακούσω όπως και ότι άλλο έχετε να μου προτείνετε, όπως πχ, (αν πρέπει να ασχοληθώ για αρχή από μόνος μου για να δω αν μου αρέσει πραγματικά), ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ με το μεγάλο μου post  :mrgreen:  , περιμένω τις απαντήσεις σας, ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.