Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενημέρωση ΕΦΚΑ για μεταβολή στην επαγγελματική κατάσταση (πχ διαγραφή)


gkonto2017

Recommended Posts

Έστειλα στον ΕΦΚΑ την ερώτηση ποια η διαδικασία ενημέρωσής του για μεταβολές στην επαγγελματική κατάσταση μηχανικών (π.χ. άνοιγμα/κλέισιμο βιβλίων στη εφορία) ώστε να υπολογίζονται σωστά οι εισφορές. 

 

Έλαβα την ακόλουθη απάντηση: "Θα πρέπει να κατατεθούν στην αρμόδια υπηρεσία, δηλ. στο τ. ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ, τα  σχετικά δικαιολογητικά, από τα οποία προκύπτει η διαγραφή από την Δ.Ο.Υ."

 

Πριν από μερικούς μήνες σε επίσκεψή μου στο ΤΣΜΕΔΕ, αρνήθηκαν να παραλάβουν την βεβαίωση της ΔΟΥ για κλείσιμο βιβλίων με την δικαιολογία ότι δεν τους αφορά...

 

Τελικά τι γίνεται ώστε να υπολογίζονται σωστά οι εισφορές του ΕΦΚΑ? Ποια υπηρεσία υποτίθεται ότι θα γνωρίζει για τον καθένα μας για πόσους μήνες κάθε χρονιάς έχει επαγγελματική δραστηριότητα? 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ το μύνημα #1896 του panos vicious, και ακριβέστερα και όλες τις παραπομπές που κάνει. Περιγράφει την διαδικασία αναλυτικά. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

gkonto

 

το ΤΣΜΕΔΕ απ' ότι ξέρω δεχόταν τέτοιες αιτήσεις μέχρι την 11/12/2017

είχα ρωτήσει και εγώ προσωπικά και μου είπαν να κάνω μία απλή αίτηση, 

κάποιοι συνάδελφοι την είχαν καταθέσει την αίτηση και είχαν πάρει και Αριθμό Πρωτοκόλλου.

 

Η ερώτηση που ενδιαφέρει πολλούς από εμάς είναι τι γίνεται τώρα;

Τώρα αν "κλείσουμε βιβλία" μπορούμε να κάνουμε αίτηση και να παραμείνουμε ασφαλισμένοι στο ΕΦΚΑ/ΤΣΜΕΔΕ μέ όλες τις καλύψεις;;; 

Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωση της διαγραφής μηχανικού από το ΤΣΜΕΔΕ είναι διαφορετική. 

 

Τι γίνεται στην περίπτωση που κάποιος κλείνει βιβλία στην εφορία (παύει να έχει επαγγελματική δραστηριότητα) αλλά μένει στο ΤΣΜΕΔΕ ώστε -δυνητικά- μελλοντικά να μπορεί να ξαναξεκινήσει την επαγγελματική του δραστηριότητα... σε αυτή την περίπτωση δεν θα πρέπει να πληρώνει εισφορές στον ΕΦΚΑ με βάση την κατώτατη κλίμακα?  

Link to comment
Share on other sites

αυτό που λες ίσχυε μέχρι 11/12/2017 έκτοτε δεν υπάρχει πληροφόρηση για το αν μπορεί κάποιος που "κλείνει βιβλία" να συνεχίσει την προαιρετική ασφάλιση στο Τσμεδε/Εφκα.

αν δεν έχει έσοδα από το Ελ.Επάγγελμα πληρώνει βάσει του ποσού των 586 ευρώ το μήνα αν θέλει να ασφαλίζεται στον εφκα

Edited by πετρος748
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι με βάση τον νόμο 4488/16 αλλά αυτός έλεγε μέχρι 11/12/2017.

Τωρα μάλλον υπάρχει η εγκύκλιος που βγήκε από τον ΕΦΚΑ που λέει ότι όποιος κλείσει βιβλία πληρώνει οσα πλήρωνε το τελευταίο δωδεκάμηνο πριν κλείσει βιβλία.

Ίσως βέβαια ισχύει και για αυτούς που μπήκαν στον 4488

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Dejandroga
Link to comment
Share on other sites

Μην περιμενεις βοήθεια απο το ΤΣΜΕΔΕ.

Ενα "δεν ξερουμε" λένε.

Ουτε τα μεγαλύτερα βύσματα του δημοσιου δεν καθονται τόσο.

Στη τελευταια μου επίσκεψη ειχαν βαλει και μουσικη και καπνιζαν κανονικα μεσα στο κόσμο.

 

Απο 'κει και πέρα.

Εχω ειχα διαγραφει τον Ιουνιο του 2016 και με χρεωναν κανονικα μεχρι και τον περασμενο Οκτώβρη......

Κόντεψα να φτασω τα 5000€ χρεος και να εχω θέμα με κατσχεση λογαριασμου.

Ευτυχως πηγα απο κει και πεσαν μερικα καντηλια, πηραν κατι τηλέφωνα στην Αθηνα και διαγραφηκαν τα παντα.

Απο τον περασμενο Δεκεμβριο επανεγγραφηκα στο ΤΕΕ.

Εχω κλείσει βιβλία απο το 2012.

Αφου κλεισεις βιβλία δεν πληρωνεις εισφορες, παρα μονο προαιρετικα βασει των 586€ που ειναι ο ελαχιστος μισθός ανειδικευτου εργατη.

Link to comment
Share on other sites

Μην περιμενεις βοήθεια απο το ΤΣΜΕΔΕ.

Ενα "δεν ξερουμε" λένε.

Ουτε τα μεγαλύτερα βύσματα του δημοσιου δεν καθονται τόσο.

Στη τελευταια μου επίσκεψη ειχαν βαλει και μουσικη και καπνιζαν κανονικα μεσα στο κόσμο.

 

Απο 'κει και πέρα.

Εχω ειχα διαγραφει τον Ιουνιο του 2016 και με χρεωναν κανονικα μεχρι και τον περασμενο Οκτώβρη......

Κόντεψα να φτασω τα 5000€ χρεος και να εχω θέμα με κατσχεση λογαριασμου.

Ευτυχως πηγα απο κει και πεσαν μερικα καντηλια, πηραν κατι τηλέφωνα στην Αθηνα και διαγραφηκαν τα παντα.

Απο τον περασμενο Δεκεμβριο επανεγγραφηκα στο ΤΕΕ.

Εχω κλείσει βιβλία απο το 2012.

Αφου κλεισεις βιβλία δεν πληρωνεις εισφορες, παρα μονο προαιρετικα βασει των 586€ που ειναι ο ελαχιστος μισθός ανειδικευτου εργατη.

 

 

Αυτό το τελευταίο μάλλον δεν ισχύει λέμε

Link to comment
Share on other sites

Ντεγιαν εμενα με ενδιαφερει το να μην πληρωνω εφόσον δεν εχω ανοιχτα βιβλία στην εφορία, και ας εχω επανεγγραφεί στο ΤΕΕ.

Απο 'κει και πέρα σι κι με κανταρ.

Γνωρίζεις αν εχει  αλλάξει κάτι επ' αυτού;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.