Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εφάπαξ αναδρομικές εισφορές για ελεύθερους επαγγελματίες


Engineer

Recommended Posts

Δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείτε δεδομένο ότι τα έσοδα χρόνο με τον χρόνο μειώνονται. Προσωπικά το 15 δήλωνα κάτω από 10Κ, το 16 κάπου 20Κ και φέτος θα δηλώσω πάνω από 30Κ.. Το ίδιο και άλλοι συνάδελφοι που μιλάω στη δουλειά και όχι μόνο. Και δεν νομίζω να είμαστε πι μόνοι που θα φάμε το μακρύτερο από τον εφκα

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Παρατηρώ και εγώ ότι υπάρχει η διάχυτη εντύπωση ότι "οι Ε.Ε. ξενέρωσαν με τους υψηλούς φόρους και λόγω αυτού θα αυξηθεί η φοροδιαφυγή". Γελάω. Διότι μια ζωή θυμάμαι ότι όποιος μπορούσε να φοροδιαφύγει το έκανε... Λες και υπήρχε κάποιου είδους ηθική τα προηγούμενα χρόνια!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείτε δεδομένο ότι τα έσοδα χρόνο με τον χρόνο μειώνονται. Προσωπικά το 15 δήλωνα κάτω από 10Κ, το 16 κάπου 20Κ και φέτος θα δηλώσω πάνω από 30Κ.. Το ίδιο και άλλοι συνάδελφοι που μιλάω στη δουλειά και όχι μόνο. Και δεν νομίζω να είμαστε πι μόνοι που θα φάμε το μακρύτερο από τον εφκα

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

!!!!!!!!!!!!!!

Χαίρομαι να ακούω κάτι τέτοιο!!! Μακάρι να ισχύει για τους περισσότερους συναδέλφους.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείτε δεδομένο ότι τα έσοδα χρόνο με τον χρόνο μειώνονται. Προσωπικά το 15 δήλωνα κάτω από 10Κ, το 16 κάπου 20Κ και φέτος θα δηλώσω πάνω από 30Κ.. Το ίδιο και άλλοι συνάδελφοι που μιλάω στη δουλειά και όχι μόνο. Και δεν νομίζω να είμαστε πι μόνοι που θα φάμε το μακρύτερο από τον εφκα

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

όπως είπες το 15' δήλωνες 10Κ. Αρα μετά προφανώς βρήκες καλή εργασία για τα δεδομένα της Ελλάδας μετά απο το 15' απο την οποία όπως λες βγάζεις τα 30Κ/'ετος. Πολύ καλά λεφτά για τα δεδομένα της χώρας θα έλεγα.  Πιθανόν και κάποιοι απο τον εργασιακό σου χώρο που μάλλον πάει καλά για να δίνει τα 30Κ. Επειδή όλοι έχουμε συναδέλφους φίλους και γνωστούς απο αυτά που ακούω εγώ οι περισσότεροι έχουν μεγάλη δυσκολία. Και πολλοί που εργάζονται ως Ε.Ε με έδρα το σπίτι έχουν κρατήσει, όπως και εγώ προσωπικά, τις τιμές τους σταθερές τα τελευταία χρόνια, πράγμα που σημαίνει οτι τα έσοδά τους συνεχώς μειώνονται αφού με τα χρόνια στις υπηρεσίες, αγαθά κτλ αυξάνονται οι τιμές. Άρα όλοι αυτοί βλέπουν μείωση των εισοδημάτων τους. Προφανώς αυτός που βγάζει περισσότερα θα πρέπει να πληρώνει σε φόρο και ΕΦΚΑ περισσότερα από αυτόν που βγάζει λίγα. Αυτό είναι και το δίκαιο έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ δεν είναι ακριβώς δίκαιο όταν βάζεις τον ΕΦΚΑ μέσα.

 

Αλλο η φορολογία, άλλο η κοινωνική ασφαλίση.

 

Και ειδικά με τέτοια ποσοστά εισφορών και απουσία ανταποδοτικότητας, ΟΧΙ δεν είναι δικαιο.

Link to comment
Share on other sites

όπως είπες το 15' δήλωνες 10Κ. Αρα μετά προφανώς βρήκες καλή εργασία για τα δεδομένα της Ελλάδας μετά απο το 15' απο την οποία όπως λες βγάζεις τα 30Κ/'ετος. Πολύ καλά λεφτά για τα δεδομένα της χώρας θα έλεγα. Πιθανόν και κάποιοι απο τον εργασιακό σου χώρο που μάλλον πάει καλά για να δίνει τα 30Κ. Επειδή όλοι έχουμε συναδέλφους φίλους και γνωστούς απο αυτά που ακούω εγώ οι περισσότεροι έχουν μεγάλη δυσκολία. Και πολλοί που εργάζονται ως Ε.Ε με έδρα το σπίτι έχουν κρατήσει, όπως και εγώ προσωπικά, τις τιμές τους σταθερές τα τελευταία χρόνια, πράγμα που σημαίνει οτι τα έσοδά τους συνεχώς μειώνονται αφού με τα χρόνια στις υπηρεσίες, αγαθά κτλ αυξάνονται οι τιμές. Άρα όλοι αυτοί βλέπουν μείωση των εισοδημάτων τους. Προφανώς αυτός που βγάζει περισσότερα θα πρέπει να πληρώνει σε φόρο και ΕΦΚΑ περισσότερα από αυτόν που βγάζει λίγα. Αυτό είναι και το δίκαιο έτσι δεν είναι?

Δεν είναι ακριβώς έτσι φίλε μου... Γιατί τα +600€ το μήνα για εφκα που μου αναλογούν (με πολύ πρόχειρους υπολογισμούς) σε σχεση με τα 168€ (λέμε το μίνιμουμ) τι παραπάνω μου προσφέρουν σε περίθαλψη η σύνταξη; Καμία... Άσε που έτσι και αλλιώς πληρώνω φόρο πολύ μεγαλύτερο από έναν που δηλώνει πχ 10Κ

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ικαρε, γιατί δεν γυρνάς λίγο πίσω (πριν το 15)? 

Και εγώ 13-14-15-16 είχα αύξηση στα έσοδα λόγω συγκυριών. Από ότι έβλεπα γύρω μου ήμουν η εξαίρεση. Αλλά από το 16 και μετά έχω σταθερή μείωση και πλέον μπήκα και εγώ στον κανόνα.

Και δεν αναφέρομαι σε θέματα φοροδιαφυγής.

Διότι όταν το 90% των συναλλαγών σου είναι επιτηδευματίες δεν μπορεί να υπάρχει φοροδιαφυγή. Δεν συμφέρει τον πελάτη....

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι φίλε μου... Γιατί τα +600€ το μήνα για εφκα που μου αναλογούν (με πολύ πρόχειρους υπολογισμούς) σε σχεση με τα 168€ (λέμε το μίνιμουμ) τι παραπάνω μου προσφέρουν σε περίθαλψη η σύνταξη; Καμία... Άσε που έτσι και αλλιώς πληρώνω φόρο πολύ μεγαλύτερο από έναν που δηλώνει πχ 10Κ

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Σίγουρα δεν θα πρέπει να πληρώνεις το ίδιο ποσό με κάποιον συνάδελφο που βγάζει πολύ λιγότερα. Αυτο που γινόταν παλια με το Τσμεδε δηλαδή. Γιατί απλα ο συνάδελφος π.χ με εισόδημα 15Κ αν πληρώνει ΕΦΚΑ π.χ 5Κ & φόρο δεν μπορεί να ζήσει με τίποτα οικογένεια και τον ίδιο ενώ εσύ με 30Κ-5Κ & φὄρο ας πούμε οτι τα καταφέρνεις.  Τώρα πόσο πληρώνεις ΕΦΚΑ αν επιτρέπεται ανα μήνα?

Link to comment
Share on other sites

Όσο πιο πολύ δουλεύεις σε αυτή τη @#$$%% χώρα, τόσα περισσότερα τελικά βρίσκεσαι να χρωστάς 1 χρόνο μετά από το προηγούμενο οικονομικό έτος. Παράνοια. Λες και μας περισσεύουν και αφήνουμε στην άκρη το 38% του προηγούμενου οικονομικού έτους ώστε να αποπληρωθεί ο ΕΦΚΑ του επόμενου έτους. 

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν θα πρέπει να πληρώνεις το ίδιο ποσό με κάποιον συνάδελφο που βγάζει πολύ λιγότερα. Αυτο που γινόταν παλια με το Τσμεδε δηλαδή.

 

Από τη μια έχεις κάποιο δίκιο σε αυτό που λες. Από την άλλη, όμως, άμα θέλουμε την ανάπτυξη, πρέπει να δώσουμε κίνητρα στον κόσμο να δουλεύει περισσότερο. Όσο περισσότερο δουλεύει κανείς, τόσο περισσότερα να κερδίζει. Τώρα δεν συμφέρει να δουλεύεις πολύ γιατί οι φόροι και οι εισφορές γίνονται πολύ μεγάλοι και δεν αξίζει τον κόπο να δουλεύεις διπλάσιο χρόνο αν τα κέρδη σου αυξάνονται μόνο κατά 10%.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.