Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τοποθέτηση λαμπτήρων LED σε φωτιστικό με λαπτήρες φθορισμού 60Χ60


vitokous

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

μου έχει προκύψει κάποιο προβλημα με φωτιστικά φθορισμού τύπου 60Χ60 4Χ18W

 

Τα φωτιστικά αυτά έχουν Μηχανικό ballast και starter. ένα ballast 1X36W (2X18W) για 2 λάμπες. Συνολικά το κάθε φωτιστικό έχει δύο ballast για 2Χ18W έκαστος με τα αντίστοιχα starter

 

μου δώσανε λάμπες led 8W με το αντίστοιχο starter (μάλλον βραχυκυκλωτής). Μου είπαν οτι απλά αντικαθιστάς τις λάμπες και τα starter με τα αντίστοιχα των led και θα παίζουν κανονικα.

 

Αφού τα έκανα..... δυστυχώς δεν έπαιζαν. απλά τρεμοπαίζανε. Δεν ξέρω τι φταίει.

Έχει κανείς καμιά ιδέα τι φταίει και τι μπορώ να κάνω;

 

ευχαριστώ

 

Υ.γ. επισυννάπτω και τις φωτό που έχω βγάλει καθώς και τον τύπο των λαμπτήρων που πήρα

 

 

post-6690-0-37855000-1519486207_thumb.jpg

post-6690-0-66815600-1519486219_thumb.jpg

post-6690-0-46720200-1519486243_thumb.jpg

post-6690-0-50678700-1519486259_thumb.jpg

post-6690-0-09084200-1519486286_thumb.jpg

post-6690-0-71522000-1519486297_thumb.jpg

post-6690-0-26203900-1519486378_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν ειναι της ειδικοτητας μου , αλλα επειδη αυτην την περιοδο αντικαθιστουμε καπου 200000 λαμπες στα πλοια μας με τις συγκεκριμενες, για να παιξουν σωστα θελουν απευθειας συνδεση 220V στα ακρα της λαμπας και συγκεκριμενα στη πλευρα που γραφει osram.

κατα πασα πιθανοτητα τα υπαρχοντα ballasts ειναι αυτα που σου δημιουργουν το προβλημα και πρεπει να παρακαμθουν

 

το αλλο λαθος που εκανες ειναι οτι αντι να παρεις ετοιμο πανελ 60χ60 , αντικαθιστας τις λαμπες μονο. ειναι πολυ καλες λαμπες αλλα στην ιδια ισχυ το πανελ θα σου εδινε περισσοτερο και καλυτερα διαχυμενο φως.  

Link to comment
Share on other sites

έχετε δίκιο. είχα ένα ίδιου τύπου φωτιστικό. αφού έκανα διαφορετική (γρήγορη παρ' όλα αυτά) καλωδίωση, παρέκαμψα τα ballast και έδωσα απ' ευθείας 220V έπαιξε κανονικά.

 

η αλήθεια είναι ότι η ισχύ του φθορισμού ήταν 72W έκαστος ενώ τώρα είναι 32W με μεγαλύτερη απόδοση. Αν πάρεις επώνυμο panel το κόστος του ανέρχεται περίπου στο 50ευρώ ενώ οι 4 λάμπες 25ευρώ. βέβαια θα μου πεις γλυτώνεις από την εργατοώρα.....

 

Την επόμενη φορά θα το σκεφτώ πολύ καλύτερα και θα προτιμήσω μάλλον panel εξ αρχής

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά μιλάμε για εξήντα εξήντα ορυκτής; Γιατί σαν αρκετά μου φαίνονται τα 50€ για πάνελ (με ο, τι μάρκας ballast και αν είναι αυτό).

Link to comment
Share on other sites

Vitokous δεν ειναι ακριβώς λάθος , αν οικονομικα σε συμφέρει καλά έπραξες , αλλα σαν απόδοση , διάχυση φωτός και λοιπα θα ήταν καλυτερα το πάνελ.  Βέβαια το κοστος ειναι ενα μεγάλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά μιλάμε για εξήντα εξήντα ορυκτής; Γιατί σαν αρκετά μου φαίνονται τα 50€ για πάνελ (με ο, τι μάρκας ballast και αν είναι αυτό).

 

ναι 60Χ60 ορικτής αλλά όχι φθορισμού. panel led

Link to comment
Share on other sites

εχω παρει ενα geyer 60x60 για την κουζινα. 

καπου τοσο ειχε , 52 νομιζω (και ειναι συναρμολογηση στην Χαλκιδα) 

εγινε χειρουργειο (και ας ειχε πριν ιδια ισχυ σε led λαμπες σε πλαφονιερα). 

η διαφορα με φθοριο ειναι τρομακτικη. ακομα και με τις λαμπες που εβαλες ειναι οντως πολυ καλες εχεις διαφορα απλα στην περιπτωση του πανελ θα ηθελες γυαλι ηλιου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα παιδιά,

Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, επειδη έχω κάποια φωτιστικά φθορίου στο γραφείο τα οποία θέλω να αλλάξω σε 60 x 60 led panel έχει κάποιος υπόψη του κάποια αξιόπιστη εταιρία και τι γίνεται σε περίπτωση που χαλάσει, αντικαθίσταται όπως η λάμπα φθορίου;

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 Σχετικά με το θέμα :

α. Οι καινούργιοι λαμπτήρες LED που αντικαθιστούν τους παλιούς Τ8 κλπ, έχουν ενσωματωμένο driver οπότε συνδέεις απευθείας στα 230V

β. Παλιότερης γενιάς λαμπτήρες LED που αντικαθιστούσαν τους παλιούς Τ8 κλπ. απαιτούσαν δικά τους υλικά (πλέον δεν μας ενδιαφέρει).

 

@akis73  σε περίπτωση που χαλάσει, αντικαθιστάς όλο το Led panel (δηλ. όλο το φωτιστικό).  Τώρα εταιρείες υπάρχουν πολλές.  Για λόγους διαφήμισης δεν μπορούμε να αναφέρουμε. Ομως οποιαδήποτε επώνυμη εταιρεία φωτισμού θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο. Το κόστος αγορά σήμερα κυμαίνεται από 25 εως 45 ευρώ.  Και των 25 ευρώ είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.