Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ερωτήσεις σχετικά με παράθυρο που βλέπει σε ξένο οικόπεδο και άλλες αυθαιρεσίες


apostoliaK

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους
Έχω νοικιάσει ένα σπίτι, το οποίο στο ένα δωμάτιο έχει ένα παράθυρο που βλέπει σε ξένο οικόπεδο. Το παράθυρο είναι ανοιχτό από 25ετίας. 
Για να γίνω πιο κατανοητή επισυνάπτω φωτό που εξηγώ αυτά που γράφω.
ΣΤην 1η φωτό βλέπετε το οικόπεδο αυτουνού που απειλέι τον σπιτονοικοκύρη μου με καταγγελία (Α).  Μπορεί να το βλέπετε χωρισμένο, αλλά είναι ένα ενιαίο, απλώς ένας γέρος που το χρησιμοποιεί με την ανοχή του ιδιοκτήτη το χώρισε και έκανε το μισό κοτέτσι. Τώρα βέβαια το κοτέτσι δεν υπάρχει, λόγω καταγγελίας που είχε κάνει ο ιδιοκτήτης μου, επειδή είχε βάλει και πρόβατα και είχε γεμίσει ο τόπος μύγες.
Επίσης στην 1η φωτό βλέπετε και το παράθυρό μου (Β). Το σπίτι μου είναι το άσπρο όπως φαίνεται. Δεξιά και αριστερά και εντός των ορίων του οικοπέδου (Α) υπάρχει από μια μονοκατοικία ακόμη, χωρίς βέβαια παράθυρα.
Επίσης βλέπετε το σπίτι του γέρου (Γ) που το χρησιμοποιούσε το (Α) με την ανοχή του ιδιοκτήτη όπως ξαναείπα, και έχει και επίσης τον περιστερώνα (Δ).
 
Πάμε τώρα στο ζουμί.
Από τότε που νοίκιασα εγώ το σπίτι, πριν 1 μισι χρόνο, ο ιδιοκτήτης του (Α) ξεκίνησε τα τηλέφωνα στον σπιτονοικοκύρη μου ζητώντας να κλείσει το παράθυρο. Δεν θέλω να πολυλογώ, αλλά ο σπιτονοικοκύρης μου είναι ένας λογικός και συζητήσιμος άνθρωπος, ενώ ο ιδιοκτήτης του (Α) ακριβως το αντίθετο. Του εξηγούσε ο σπιτονοικοκύρης μου ότι εφόσον θελήσει να χτίσει, το παράθυρο θα το κλείσουμε κατ ευθείαν, απλώς να μας το αφήσει καλή τη πίστη επειδή το σπίτι πάσχει από παράθυρα (δηλ. έχει 3 υπνοδωμάτια, και τα 2 δεν έχουν παράθυρο, η κουζίνα δεν έχει παράθυρο, το μπάνιο δεν έχει παράθυρο, λόγω της διαρρύθμισης και των γειτονικών μονοκατοικιών).
Αυτός δεν άκουγε τπτ και έβριζε και απειλούσε με καταγγελίες κτλ. Πέρασε ο καιρός και πριν λίγες μέρες, τον ξαναπήρε τηλ. τον σπιτονοικοκύρη μου, βρίζοντάς τον με ακατονόμαστες εκφράσεις και απειλώντας τον. Τότε ήρθε ο σπιτονοικοκύρης μου και μου είπε δεν γίνετε άλλο, θα χτίσουμε το παράθυρο με υαλότουβλα. Έτσι και έγινε μόλις χθες. Το παράθυρο χτίστηκε με υαλότουβλα
 
Το θέμα είναι ότι έμαθα πως αυτός που "πρίζωνε" συνέχεια τον ιδιοκτήτη του (Α) να μου κλείσει το παράθυρο, ήταν ο γέρος που έχει το (Γ) και το (Δ). Ο γέρος αυτός είναι ο πιο σκατόψυχος άνθρωπος στην γειτονιά, γνωστός φολιαστής γατών σκύλων κτλ. Προφανώς βρήκε ευκαιρία να εκδικηθεί για την καταγγελία που του είχε κάνει ο σπιτονοικύρης μου για τα πρόβατα, σε συνδιασμό με την ζήλεια λόγω ΄του οτι ο άνθρωπος βρήκε ενοικιαστή για το σπίτι. . Εκτός αυτού, επειδή εγώ χρησιμοποιούσα το παράθυρο και εκείνο το δωμάτιο, σαν καπνιστήριο, πολλές φορές έτυχε να βλέπω τον γέρο να είναι στον περιστωρώνα  (Δ), έχοντας κι αυτός ανοιχτή την πόρτα και ίσως δεν του άρεσε να τον βλέπω. 
 
Έτσι έχει η κατάσταση και επειδή έμαθα όλα αυτά αποφάσισα να τον πληρώσω με το ίδιο νόμισμα.
Συγκεκριμένα στην 2η φωτό θα δείτε πιο καλά το (Γ) και το (Δ) και στην 3η φωτό πιο καλά το (Δ) για τα οποία θέλω να κάνω καταγγελίες.
Ο περιστερώνας είναι αυθαίρετος 100%. Επίσης παίρνει ρεύμα από το σπίτι του γέρου (Γ) απέναντι, με ένα καλώδιο περίπου 30 μέτρων εναερίως, όπως και νερό με λάστιχα από το σπίτι του.
Στην 4η φωτό βλέπετε το (Γ) Σπίτι του γέρου και θέλω να σημειώσω 2 πράγματα.
1ον το παράπηγμα στην ταράτσα 100% αυθαίρετο κι αυτό και
2ον Η επιβεβαίωση, του ότι την ζημιά δεν την έκανε ο ιδιοκτήτης του οικοπέδου (Α) αλλά ο γέρος. Ποιά είναι αυτή? Κοιτάξτε προσεκτικά την αυλή του γέρου. ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ  τον ιδιοκτήτη του (Α) να τον πείραξε ένα παραθυράκι που μάλιστα του είπαμε ότι θα το χτίσουμε αν θελήσει να χτίσει, ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΠΕΙΡΑΞΕ ολόκληρη η αυλή του γέρου που βλέπει ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ολόκληρη μέσα στο οικόπεδό του, με κάτι σίτες για χωρίσματα? 
 
Είμαι πολύ εκνευρισμένη αυτές τις μέρες. Θέλω να κάνω στον γέρο μεγάλη ζημιά.
Πείτε μου πως να κινηθώ γιατί δεν έχω ξανακάνει κα΄τι ανάλογο.
Τα δεδομένα συνοψίζοντας είναι τα εξής
 
Αυθαίρετος περιστερώνας καμιά 300ρια τ.μ.
Παράνομη ρευματοδότηση από άλλη οικία
Αυθαίρετη κατασκευή (σπίτι στην ουσία το χει κάνει) σε ταράτσα
Ανύπαρκτος τοίχος για διαχωριστικό με το διπλανό οικόπεδο
 
Πείτε μου τι πρέπει να κάνω? Χρειάζονται φωτογραφίες? Που απευθύνομαι? Πόσο χρόνο παίρνει η διαδικασία? Τι συνέπεις θα έχει αυτός? Υπάρχει περίπτωση να γλιτώσει και να μην γκρεμιστούν τα αυθαίρετα? Από την ΔΕΗ τι κυρώσεις θα έχει? Τι προβλέπεται για τον ανύπαρκτο τοίχο με το οικόπεδο Α?
 
Προσπάθησα να τα γράψω όλα όσοπιο αναλυτικά γίνεται. Εδώ θα είμαι για οποιεσδήποτε διευκρινήσεις.
Ευχαριστώ πολύ  προκαταβολικά.

 

 

 

 

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Pavlos33

post-116479-0-83549100-1521636466_thumb.jpg

post-116479-0-04407200-1521636482_thumb.jpg

post-116479-0-51223600-1521636491_thumb.jpg

post-116479-0-75871200-1521636501_thumb.jpg

Edited by Pavlos33
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

η πρώτη συμβουλή είναι να μην μπλέκεστε σε καταγγελίες και κόντρα καταγγελίες, δεν οδηγούν πουθενά και στο τέλος θα είστε αναγκασμένοι να βλέπετε καθημερινά ο ένας τον άλλον και να βρίζεστε. 

Δεύτερη συμβουλή , βρίσκεται τοπικό μηχανικό και αφού τον πληρώσετε θα σας καθοδηγήσει τι ακριβώς να  κάνετε και πως να κινηθείτε, καλό είναι να συμβουλευτείτε και δικηγόρο αν θέλετε να το πάτε στα άκρα.

Σε κάθε περίπτωση από αυτά που βλέπω ο γέρος μπορεί άνετα να τακτοποιήσει όλες τις αυθαιρεσίες του και να μην μπορείτε να κάνετε κάτι παραπάνω, αν γίνει καταγγελία στην πολεοδομία από εσας απλά θα αναγκαστεί να κάνει τις τακτοποιήσεις μια ώρα αρχύτερα (αρκεί τα αυθαίρετα να έχουν κτιστεί πριν τον ιουλιο 2011). Επίσης να ενημερώσω οτι και το κτίσιμο του παραθύρου που κάνατε με υαλότουβλο είναι παράνομο, θα έπρεπε πρώτα να τακτοποιηθεί ως αυθαιρεσία και μετα να γίνουν μετατροπές (που και αυτές μπορεί να απαγορεύονται επειδή είναι μεσοτοιχία)...Καλή συνέχεια

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

η πρώτη συμβουλή είναι να μην μπλέκεστε σε καταγγελίες και κόντρα καταγγελίες, δεν οδηγούν πουθενά και στο τέλος θα είστε αναγκασμένοι να βλέπετε καθημερινά ο ένας τον άλλον και να βρίζεστε. 

Δεύτερη συμβουλή , βρίσκεται τοπικό μηχανικό και αφού τον πληρώσετε θα σας καθοδηγήσει τι ακριβώς να  κάνετε και πως να κινηθείτε, καλό είναι να συμβουλευτείτε και δικηγόρο αν θέλετε να το πάτε στα άκρα.

Σε κάθε περίπτωση από αυτά που βλέπω ο γέρος μπορεί άνετα να τακτοποιήσει όλες τις αυθαιρεσίες του και να μην μπορείτε να κάνετε κάτι παραπάνω, αν γίνει καταγγελία στην πολεοδομία από εσας απλά θα αναγκαστεί να κάνει τις τακτοποιήσεις μια ώρα αρχύτερα (αρκεί τα αυθαίρετα να έχουν κτιστεί πριν τον ιουλιο 2011). Επίσης να ενημερώσω οτι και το κτίσιμο του παραθύρου που κάνατε με υαλότουβλο είναι παράνομο, θα έπρεπε πρώτα να τακτοποιηθεί ως αυθαιρεσία και μετα να γίνουν μετατροπές (που και αυτές μπορεί να απαγορεύονται επειδή είναι μεσοτοιχία)...Καλή συνέχεια

κατ αρχην αν οι καταγγελίες δεν οδηγούσαν πουθενά, δεν θα υπήρχε λόγος ύπαρξής τους. επίσης δεν νομίζω να ζήτησα συμβουλές κοινωνικής συμπεριφοράς. νομίζω?

δευτερον, απ ότι κατάλαβα, δεν σου πολυαρέσει που για να γίνει μια καταγγελία, δεν χρειάζεται να εμπλακεί μηχανικός, και το κυριότερο, δεν χρειάζεται να πληρώσεις.  δηλ. λεω εγώ τώρα, αν πάω στην πολεοδομία και πω θέλω να κάνω μια καταγγελία για αυθαίρετα κτίσματα, τι θα μου πούνε? φύγε και ξαναέλα με μηχανικό και δικηγόρο?

όταν λες μπορεί ο γέρος άνετα να τακτοποιήσει τις αυθαιρεσίες τι ακριβως ενοείς? πόσο άνετα? τύπου υπεύθυνη δήλωση κι έφυγα? 

απλά θα αναγκαστεί να κάνει τις τακτοποιήσεις μια ώρα αρχίτερα? μια ωρα αρχίτερα από πότε? ποιος σου λεει εσένα ότι θα τις έκανε ποτε? και ποιος σου λεει εσένα ότι θα προτιμούσε να κάνει τακτοποίηση από το να τα γκρεμίσει?

μεταξύ της "άνεσης" και της "απλότητας" που περιγράφεις, μήπως, λέω μήπως θα χρειάζόταν ενδιάμεσα να σκάσει και λίγο παραδάκι που πονάει?

όσο για το παράνομο υαλότουβλο δεν το σχολιάζω καν. να πάω πρώτα να κάνω τακτοποίηση της αυθαιρεσίας και μετά να χτίσω υαλότουβλο, που και αυτό "ΜΠΟΡΕΙ" να απαγορεύεται, δηλ. να απαγορευεται να το πειράξω και να μείνει ως έχει, πάλι ένα παράθυρο. μήπως τελικά έτσι πως τα γράφεις, εγώ θα πρέπει να φοβάμαι μην κάνει σε εμένα καταγγελία?? είσαι βέβαιος ότι είσαι διπλωματούχος αρχιτέκτων? ή τρολάρεις απλά τον εαυτό σου?

έλεος. εκτος του ότι δεν απάντησες σε ΚΑΝΕΝΑ από τα ερωτήματα που θέτω, έγραψες ένα μήνυμα, αποτρεπτικό από το να ακολουθήσω την οδό της νομιμότητας, παρά μόνο να πάω να πληρώσω μηχανικό και δικηγόρο. 

τραγικό. δεν απάντησες σε τίποτα, παρά σε κατι που δεν ρώτησα καν (υαλότουβλα), κι αυτο με μπορεί και ίσως. 

  • Upvote 1
  • Downvote 10
Link to comment
Share on other sites

Καταγγελία στην Υπηρεσία Δόμησης για τις κατασκευές, σε άλλη υπηρεσία του Δήμου για τις σταβλικές και πτηνοτροφικές εγκαταστάστεις, και στη ΔΕΗ για το ρεύμα. Για όλα μαζί καταγγελία στην Αστυνομία. Ή καλύτερα, αν είναι εύκολο, καταγγελία για όλα στην εισαγγελία της περιοχής. Ή και όλα τα παραπάνω. Ούτε δικηγόρο χρειάζεσαι, ούτε μηχανικό... Βέβαια, αφού δεν είσαι ιδιοκτήτρια, καλά θα ήταν να συμφωνήσει ο σπιτονοικοκύρης σου μ' αυτές τις ενέργειες, γιατί αυτός είναι που θα μείνει εκεί, ενώ εσύ κάποια στιγμή θα φύγεις- υποθέτω...

Link to comment
Share on other sites

αν αυτό καταλάβατε , λυπάμαι δεν μπορώ να βοηθήσω παραπέρα...

ευχαριστώ και για την απαξίωση της προσωπικότητας μου και του επαγγέλματος μου.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

αν αυτό καταλάβατε , λυπάμαι δεν μπορώ να βοηθήσω παραπέρα...

ευχαριστώ και για την απαξίωση της προσωπικότητας μου και του επαγγέλματος μου.

Δηλαδή εσύ επιμένεις ότι για να καταγγείλει κάποιος την αυθαίρετη κατασκευή και λειτουργία σταβλικών και πτηνοτροφικών εγκαταστάσεων, καθώς και τη ρευματοκλοπή, πρέπει να ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΠΡΩΤΑ ΤΟΠΙΚΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ;;;;;; Μήπως τα πράγματα τα έχεις λίγο μπερδεμένα στο μυαλό σου;

  • Upvote 1
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

καποιος που ρωταει στο φορουμ

θα παρει  απαντησεις...εστω και εάν δεν τον ικανοποιουν ή  δεν του αρεσουν.

 

Απο εκει και περα, θεωρω απαραδεκτη  και εκτος κανονων καλης συμπεριφορας

την ολη φρασεολογια και  την -προσβλητικη - προσωπικη  επιθεση κατα του συνομιλητη killertomato

απο τους λοιπους  δυο  συνομιλητές...

 

αυτα

και ...τελος  απο μενα

Edited by dimitris GM
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Καταγγελία στην Υπηρεσία Δόμησης για τις κατασκευές, σε άλλη υπηρεσία του Δήμου για τις σταβλικές και πτηνοτροφικές εγκαταστάστεις, και στη ΔΕΗ για το ρεύμα. Για όλα μαζί καταγγελία στην Αστυνομία. Ή καλύτερα, αν είναι εύκολο, καταγγελία για όλα στην εισαγγελία της περιοχής. Ή και όλα τα παραπάνω. Ούτε δικηγόρο χρειάζεσαι, ούτε μηχανικό... Βέβαια, αφού δεν είσαι ιδιοκτήτρια, καλά θα ήταν να συμφωνήσει ο σπιτονοικοκύρης σου μ' αυτές τις ενέργειες, γιατί αυτός είναι που θα μείνει εκεί, ενώ εσύ κάποια στιγμή θα φύγεις- υποθέτω...

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση, αν και απ ότι βλέπω μου λες να παω να καταγγείλω παντου. Μάλλον δεν γνωρίζεις και πολύ καλά κι εγώ θέλω απαντήσεις από γνωρίζοντες, αν και απ ότι βλέπω πιθανόν εδώ περα να υπερεκτίμησα το site. Μάλλον εδώ μπαίνουν μηχανικοί μαθητευόμενοι και αυτοί προσπαθούν να μάθουν όπως κι εγώ. Μάλλον δεν πρόκειται να πάρω απαντήσεις στα πολύ συγκεκριμένα πράγματα που ρωτάω. Ο ιδιοκτήτης μου εδωσε το ελεύθερο να κάνω ότι θέλω. Άλλωστε εγω μένω τώρα μέσα και το δικό μου παράθυρο έκλεισε, που όταν νοίκιασα το σπίτι ήταν ανοιχτό. Ευχαριστώ όπως και να χει

  • Upvote 1
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

αν αυτό καταλάβατε , λυπάμαι δεν μπορώ να βοηθήσω παραπέρα...

ευχαριστώ και για την απαξίωση της προσωπικότητας μου και του επαγγέλματος μου.

Όπως βλέπεις στο προηγούμενο μήνυμά μου, σου απάντησα σε όλα όσα έγραψες αιτιολογημένα. Θα μπορούσες απλά να κάνεις το ίδιο και να μου καταρίψεις όλα όσα γράφω, επίσης αιτιολογημένα. Δηλ, θα μπορούσες να υπερασπιστείς τα λεγόμενά σου. Αλλά αυτό προυποθέτει ότι όλα όσα είπες εχουν βάση.

Και για να στο κάνω πιο εύκολο σου απαριθμώ αυτά τα οποία σου έγραψα και ΑΝ μπορείς φυσικά, απάντησέμου

 

1) κατ αρχην αν οι καταγγελίες δεν οδηγούσαν πουθενά, δεν θα υπήρχε λόγος ύπαρξής τους.  (Τι έχεις να απαντήσεις σε αυτό?Αρχικά είχες πει, πως οι καταγγελίες δεν οδηγούνε πουθενα)

 

2) δευτερον, απ ότι κατάλαβα, δεν σου πολυαρέσει που για να γίνει μια καταγγελία, δεν χρειάζεται να εμπλακεί μηχανικός, και το κυριότερο, δεν χρειάζεται να πληρώσεις.  δηλ. λεω εγώ τώρα, αν πάω στην πολεοδομία και πω θέλω να κάνω μια καταγγελία για αυθαίρετα κτίσματα, τι θα μου πούνε? φύγε και ξαναέλα με μηχανικό και δικηγόρο? (Παρακαλώ να μου απαντήσεις και σε αυτό)

 

3) όταν λες μπορεί ο γέρος άνετα να τακτοποιήσει τις αυθαιρεσίες τι ακριβως ενοείς? πόσο άνετα? τύπου υπεύθυνη δήλωση κι έφυγα? (Παρακαλώ απάντησε μου και σε αυτό)

 

4) απλά θα αναγκαστεί να κάνει τις τακτοποιήσεις μια ώρα αρχίτερα? μια ωρα αρχίτερα από πότε? ποιος σου λεει εσένα ότι θα τις έκανε ποτε? και ποιος σου λεει εσένα ότι θα προτιμούσε να κάνει τακτοποίηση από το να τα γκρεμίσει? (Απάντηση κι εδώ παρακαλώ)

 

5) μεταξύ της "άνεσης" και της "απλότητας" που περιγράφεις, μήπως, λέω μήπως θα χρειάζόταν ενδιάμεσα να σκάσει και λίγο παραδάκι που πονάει? (Απάντηση κι εδώ)

 

6) όσο για το παράνομο υαλότουβλο δεν το σχολιάζω καν. να πάω πρώτα να κάνω τακτοποίηση της αυθαιρεσίας και μετά να χτίσω υαλότουβλο, που και αυτό "ΜΠΟΡΕΙ" να απαγορεύεται, δηλ. να απαγορευεται να το πειράξω και να μείνει ως έχει, πάλι ένα παράθυρο. (Παρακαλώ κι εδώ απάντηση)

 

Όλα αυτά τα παραπάνω είναι οι απαντήσεις μου στο ΔΙΚΟ σου μήνυμα. Σε ΟΛΑ όσα μου έγραψες.

Προφανώς αν δεν μπορείς να μου απαντήσεις κι εσύ συγκεκριμένα, σημαίνει ότι απλά όσα έγραψες ήταν κούφια λόγια, χωρίς γνώσεις, χωρίς διάθεση να εξυπηρετήσεις τον σκοπό των ερωτημάτων μου.

  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.