Μετάβαση στο περιεχόμενο

ONEclickLIS: Όλα τα δεδομένα για την αδειοδότηση σε ένα ψηφιακό χάρτη


Engineer

Recommended Posts

Υπάρχει έστω και ένας που πιστεύει ότι το υλικό θα ανανεώνεται ώστε να ακολουθεί τις αναρίθμητες αλλαγές στα δικαιογητικά ανά εξάμηνο ??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όχι, δεν πιστεύω ότι η ενημέρωση θα γίνεται έγκαιρα.

Εκτός αυτού, είμαι βέβαιη, ότι για την πληρότητα των εγκρίσεων ανά οικόπεδο το ΤΕΕ θα απαντά: "τα αναρτημένα δικαιολογητικά είναι ενδεικτικά, καί ο μηχανικός υποχρεούται να γνωρίζει τι απαιτείται για το οικόπεδο που μελετά και να τα αναζητήσει"... 

Πεσιμίστρια? όχι... ζω στην Ελληνίδα γη  :mrgreen:

Edited by melissa
Link to comment
Share on other sites

Άδεια με ένα κλίκ από τον υπολογιστή μπορεί να βγει; Αν οχι τότε αυτά που γράφει το άρθρο είναι ανούσια.....

Link to comment
Share on other sites

μακάρι να γίνουν όλα αυτά, αλλά μέχρι τότε θα αναμένουμε καμιά υπουργική απόφαση...

 

να αφήσουν τις εξυπνάδες εκεί στα υπουργεία και τα ΤΕΕ και να βγάλουν κανένα νόμο της προκοπής

Link to comment
Share on other sites

Η ιδέα είναι πολύ καλή. Στην υλοποίηση πάσχουμε..

Πάντως συνάδελφοι , αν βάλω κάτω το κόστος μετακίνησης και  ωρών  που χρειάζομαι για να τρέχω σε διάφορες υπηρεσίες για να πάρω πληροφορίες , προτιμώ να πληρώνω μια συνδρομή σε ένα τέτοιο σύστημα.

Το πόσο θα είναι αυτή είναι συζητήσιμο.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, το θέμα είναι η ορθή υλοποίηση και η διαρκής υποστήριξη και ενημέρωση της πλατφόρμας.

 

Πριν 10 χρόνια έψαχνα να βρω ΣΔ σε μια περιοχή και είχα την πεποίθηση πως θα υπήρχε κάπου ένας χάρτης με κωδικοποιήμένους τους ΣΔ. Μετά από μια αλυσίδα 15-20 τηλεφωνημάτων σε διάφορους τομείς του υπουργείο περιβάλλοντος και τεε κατέληξα σε ένα συγκεκριμένο γραφείο (στο υπεκα νομίζω). Εκεί όταν τους ρώτησα αν υπάρχει ένας χάρτης που να έχει κωδικοποιημένους όλους τους ΣΔ της χώρας, αφού γέλασαν - ευγενικά - μου είπαν πως αυτό α) δεν υπάρχει και β) πως θα μπορούσε ενδεχομένως να είναι ένα πανεπιστημιακό project. 

 

Η ψηφοποίηση και η ηλεκτρονική κωδικοποίηση της νομοθεσίας είναι εξαιρετικά βοηθητική. πχ με την κύρωση των δασικών χαρτών μπορεί ο μηχανικός να βγάλει βεβαίωση μη δασικής περιοχής αμέσως ενώ προηγουμένως χρειαζόμαστε 2-4 μήνες για να γίνει η πράξη από το δασαρχείο. Οντως όλα αυτά θα μπορούσαν να γίνουν νωρίτερα σε λογικούς χρόνους εφαρμογής και ανάπτυξης, και ειδικά όταν τα πράγματα ήταν καλύτερα οικονομικά και κοινωνικά για τη χώρα. Αλλά έστω και τώρα, πιστεύω πως μια τέτοια κίνηση είναι θετική.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.