Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 381
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δια την τάξην, Ηλία, όντως έτσι αναφέρει το άρθρο 3 παρ1.Γ σχετικά με την κατηγορία Συνάθροιση κοινού,όμως δεν ανήκει στον Γ.Ο.Κ. αλλά στον Κτιριοδομικό Κανονισμό [ΦΕΚ 59/1989] όπως και το 70τ.μ./1,40=50 άτομα στο άρθρο 4 παρ.3.Ι.Ι πάλι του Κτιριοδομικού Κανονισμού;)

Παρόλα αυτά σωστός ο παίχτης !!

Link to comment
Share on other sites

Touristas δεκτή η παρατήρηση σου και πολύ σωστή!!Ζητώ την κατανόηση σας όμως μιας και αυτά είναι περισσότερο θέματα πολιτικού μηχανικού και όχι μηχανολόγου..

Link to comment
Share on other sites

Τελικά συνάδελφοι που καταλήγουμε?

Απαιτείται ή όχι αλλάγή χρήσης από κατάστημα σε κατάστημα υγιειονομικού ενδιαφέροντος για καταστήμα επιφανείας < 70,00 μ2?

Α και επι τη ευκαιρία! Στη συγκεκριμένη περίπτωση απαιτείται w.c. ΑΜΕΑ ή όχι?

Εχω δύο περιπτώσεις (κομμωτήριο , πρατήριο άρτου) και μου ζητάνε αλλάγή χρήσης.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Και καλά να ζητάνε αλλαγή χρήσης μόνο.

Εγώ εδώ και λίγους μήνες είμαι μπαλάκι από Δήμο σε Πολεοδομία και τούμπαλιν.

Είμαι ιδιοκτήτης ενός καταστήματος το οποίο είναι στο ισόγειο πολυκατοικίας του 1979 μαζί με άλλα 2 , ένα γωνιακό που λειτουργεί χρόνια ως καφενείο και ένα διπλανό που το λειτουργεί κάποιος ως αποθήκη (κατάστημα φαίνεται στα σχέδια)

Ο Δήμος Ν.Ιωνίας με ΦΕΚ του 1998 στη περιοχή εκείνη δεν επιτρέπει άθροισμα σε τετραγωνικά καταστημάτων πάνω από 80μ2 (την είδαν ...ηρώδου Αττικού μάλλον)

Το κατάστημα λειτουργούσε από το 1987-2001 ως delvery pizza και πέρισυ μου το ζήτησαν για κομμωτήριο. Ακούστε και θαυμάστε:

1) Υπερβαίνει το άθροισμα των 80μ2 οπότε η πολεοδομία δε σφραγίζει σχέδια. Η ερώτησή μου ήταν και τι να το κάνω, να το κλειδώσω? Ανόιξτε το κάτι ...άλλο μου είπαν , λες και είναι εποχές που κάνουν ουρά οι ενοικιαστές για να ανοίξουν επιχειρήσεις..

2) Στη περιοχή εκείνη δε επιτρέπει το τοπογραφικό (λόγω του ΦΕΚ του 199 κομμωτήριο γιατί δημιουργεί ...όχληση...

Εν τω μεταξύ παραδίπλα υπάρχει πλυντήριο αυτοκινήτων, καφενείο, κτηνιατρείο , χρωματοπωλείο κτλ και δημιουργεί όχληση σε εκείνο ΜΟΝΟ το κομμάτι της Ν.Ιωνίας.

3) Όταν τελικά ο Δήμος τα ξεπέρασε αυτά (οι υπάλληλοι του Δήμου είχαν πραγματικά ανθρώπινη συμπεριφορά και διάθεση να βοηθήσουν) το θέμα κόλλησε στη πολεοδομία . Μας έδωσε μια ΒΚΧ ως κατάστημα και όχι ως κομμωτήριο ξέροντας πως θα κολλήσει στο υγειονομικό και δε σφραγίζουν τις κατόψεις διότι : υπάρχει το άθροισμα των 80 μ2 (τι να κάνουμε, να πλακωθούμε οι ιδιοκτήτες μεταξύ μας?) και το wc είναι στον εξώστη (εκεί είναι από το 1979!!!!)

Η δε συμπεριφορά των μηχανικών της Πολεοδομίας με έκανε έξαλλο!!!!

Σου φέρονται σα σκουπίδι...

 

Τι να κάνω???

Να βάλω λουκέτο???

Να το τρέξω νομικά???

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ sofotis διάβασα προσεχτικά και τις 2 δημοσιεύσεις σου σχετικά με το θέμα

και αντιλαμβάνομαι την αγωνία σου

 

υποθέτω πως για να πάρεις ΒΚΧ έχεις απευθυνθεί σε μηχανικό

 

για να έχουμε πλήρη εικόνα το ορθότερο θα ήταν να διαβάσουμε τα ΦΕΚ

όπως διαβάζω το πρόβλημά σου είναι το εξης:

στο ισογειο πολυκατοικίας του 1979 υπάρχουν 3 καταστήματα εκτ ων οποίων ένα από αυτά λειτουργεί ως υγειονομικού ενδιαφέροντος (καφενείο)

εσύ θες να μετατρέψεις το δικό σου σε υγειονομικού ενδιαφέροντος (κομμωτήριο)

 

η αλλαγή αυτή όμως κολλίεται από το γεγονός ότι:

1)η χρήση γης απαγορεύει τα κομμωτήρια στο συγκεκριμένο οικοδομικό τετράγωνο ή δρόμο κλπ

(κάτι για ΦΕΚ του 199 μας λες)

2)σε άλλο ΦΕΚ του 1998 (αν είναι σωστό)

στην ίδια περιοχή απαγορεύθηκε η ανέγερση νέων οικοδομών με κύρια χρήση καταστημάτων πάνω από 80τμ

3) το wc είναι σε πατάρι ενώ στα σχέδια της αδείας βρίσκεται στο ισόγειο

---------

ας πάρουμε 1-1 τα προβλήματα

1) χρήση γης από την πολεοδομία

κάνεις μια αιτηση όπου ζητάς να σου βεβαιώσουν πως επιτρέπεται η χρήση του καταστηματος επί της οδού Τάδε στο Οικοδομικό Τετράγωνο Τάδε ως κομμωτήριο

αν η απάντηση είναι αρνητική = τέλος

απαγορευεται το κομμωτήριο και δε γίνεται τίποτα

2)αν και δεν έχω γνώση του ΦΕΚ για να είμαι σίγουρη

εγώ θα επικεντρωνόμουν στο γεγονός ότι τα κατστήματα έγιναν το 1979 όπου δεν υπήρχε ο περιορισμός των 80τμ

και η αλλαγή της νομοθεσίας για τα τμ έγινε αργότερα το 1998

και θα επέμενα να γίνει η αλλαγή χρήσης

3)αν είναι όπως τα περιγράφω το wc είναι παράνομο και πρέπει ή να νομιμοποιηθεί δηλ τρέχα γύρεβε

ή να πάει στη θέση του με την άδεια της αλλαγής χρήσης

------

η πολεοδομία του Περισσού είναι από τις καλύτερες που υπάρχουν

και έχει τους πιο συνεννοήσιμους ανθρώπους

κατ'εμέ κακώς χειρίστηκες μόνος σου το θέμα έπρεπε να το αφήσεις στο μηχανικό σου

το πολύ να τον συνόδευες στις συναντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Myri

 

Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ που απαντάς στο θέμα που με ταλανίζει εδώ και μήνες. Θα ήθελα εξίσου να σε ευχαριστήσω που αντιλαμβάνεσαι την αγωνία μου και την αναγνωρίζεις. Μακάρι να το είχαν και στη Πολεοδομία αντιληφθεί (μιας και τέθηκε το θέμα συμπεριφοράς της)

 

Πάμε ένα , ένα μιας και πραγματικα έχεις πέσει μέσα σε όλα τα προβλήματα και δείχνεις να βρίσκεις απαντήσεις.

 

1) Πραγματικά το διάταγμα του 1998 (δε νομίζω πως είναι νόμος) κάνει λόγο για τη περιοχή εκείνη ως Γενική Κατοικία με περιορισμούς , δηλαδή επιτρέπει τα εμπορικά καταστήματα (άρα και τα παροχής προσωπικών υπηρεσιών λέω εγώ) αλλά αυτά που εξυπηρετούν καθημερινές ανάγκες ΟΠΩΣ (όπως λέει , όχι μόνο, όχι αποκλειστικά) ιχθυοπωλείο , ψιλικατζίδικο κτλ

2) Το καφενείο δίπλα λειτουργεί με παλιά άδεια και δεν υπάρχει θέμα με αυτό. Αλλά και να υπήρχε , το ίδιο ΦΕΚ που ανέφερα δίνει μέχρι και 100τμ σε γωνιακά μαζαζιά πχ καφενεία που βλέπουν σε πλατεία . Το άλλο διπλανό είναι αποθήκη. Προσκομίσαμε στη Πολεοδομία υπεύθυνες δηλώσεις για το μαζαζί-αποθήκη αλλά και την άδεια του καφενείου αλλά και πάλι δεν..

3) Το μόνο που πήραμε ήταν μια βεβαίωση ως κατάστημα όχι ως κομμωτήριο ξέροντας όμως οι εκδότες της ότι θα σκοντάψουμε στο υγειονομικό με τα ασφράγιστα σχέδια.

4) Ο Δήμος..προσπερνάει το θέμα της ΒΧΓ. Θεωρεί πως η Πολεοδομία αλλιώς ερμηνεύει το ΦΕΚ και το μόνο που μας ζητάει είναι τα σφραγισμένα σχέδια για να μην υπάρξει εύλογο θέμα με το υγειονομικό. Εξάλλου ας πάει κάποιος να κάνει αυτοψία στο σημείο εκείνο. Τι...όχληση μπορεί να δημιουργεί το κομμωτήριο (ούτε το σεσουάρ για δολοφόνους να τανε) όταν στην ίδια περιοχή υπάρχουν: καφενείο, συνεργείο, DVD άδικο, κτηνιατρείο, πλυντήριο αυτοκινήτων, σχολή καράτε και δε ξέρω και γω τι άλλο...!!

5) Όντως το wc είναι στο πατάρι. Εκεί είναι το καημένο από το 1979. Στα σχέδια του 1979 δε φαίνεται πουθενά και ρωτώντας τον μηχανικό, τον οποίο πρόλαβα λίγο πριν να πάρει σύνταξη, έμαθα πως για να μη το βάλει -στα σχέδια0 δε θα χρειαζόταν. Εξάλλου η οικοδομή εκείνη την εποχή πέρασε από αυτοψία όπως χαρακτηριστικά μου είπε.

Τι να κάνω??? Αν είναι να νοικιάζω ένα μαγαζί και να δίνω όλα τα λεφτά σε εφορία και σε κτιριακές μεταβολές, ασ βάλω λουκέτο καλύτερα.

6) Δες τον παραλογισμό. Ο περιορισμός των 80τμ (σε καταστήματα γενικώς λέει το ΦΕΚ) βγαίνει στην επιφάνεια μόνο αν χρειαστεί ο επιχειρηματίας να θεωρηθεί από την πολεοδομία. Αν δηλαδή το ενοικίαζα ως παπουτσάδικο δε θα χαμε θέμα. ΦΕΚ με 2 και 3 ερμηνείες.

7) Αυτό το σκηνικό με προέγκριση-τελική έγκριση τι είναι πάλι??Παίρνεις προέγκριση, δεσμεύεσαι, ρίχνεις λεφτά και αν η άδεια δε βγει μένεις με τη προέγκριση στο χέρι (μη πω με τίποτα άλλο)

 

Όσο για τη πολεοδομία , θα συμφωνήσω μόνο για τις κυρίες του τοπογραφικού οι οποίες πραγματικά είναι ευγενικές . Αν όμως το υπόλοιπο τμήμα το θεωρείς συννενοήσιμο , τότε να μη βρεθώ ποτέ στο μέλλον στην ανάγκη να βρεθώ σε άλλες πολεοδομίες.

Ξέρεις, παρόλο που κάποτε είχα τα μόρια να εισαχθώ σε πολυτεχνική σχολή δε το έκανα, γιατί είχα αποφασίσει να σπουδάσω κάτι άλλο. Δεν είναι οι μηχανικοί οι μοναδικοί επιστήμονες σε μια κοινωνία. Καλό θα είναι να μη κουνάνε το δίπλωμά τους και τη σφραγίδα μιας ΔΗΜΟΣΙΑΣ υπηρεσίας σαν ...εσώρουχο πολυτελείας!!! Εξάλλου η Πολεοδομία είναι ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ. Δημόσια= τη πληρώνουμε όλοι (και εγώ και ο ενοικιαστής μου) και είναι και ΥΠΗΡΕΣΙΑ , δηλαδή είναι υποχρεωμένη να εξυπηρετεί πολίτες ανεξαιρέτως , είτε είναι κομμωτές, γιατροί, μπαλαρίνες, μανάβηδες κτλ. και να μη μένει σε έναν αρνητισμό , αλλά να δίνει απαντήσεις ορθολογικές. Να σημειωθεί πως το μαγαζί αυτό το αγοράσαμε, ΔΕ ΤΟ ΚΛΕΨΑΜΕ, ΔΕ ΤΟ ΚΑΤΑΠΑΤΗΣΑΜΕ

 

Επιτέλους, μήπως να ενηλικιωθούμε???

 

Ευχαριστώ που με άκουσες , αν και θα το έχεις ήδη μετανοιώσει βλέποντας τη μακροσκελή απάντησή μου

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

απ' όσα μου λες τελικά εικάζω πως δεν έχεις συμβουλευτεί μηχανικό

 

όταν συμβουλέυουμε τους πολίτες να απευθυνθούν σε κάποιον μηχανικό και εγώ και οι υπόλοιποι συνάδελφοι

γινεται χωρίς κακή πρόθεση και φυσικά χωρίς να υποτιμούμε το συνομιλητής μας

απλά του υπενθυμίζουμε πως για κάθε τέτοιο "προβλημα" υπάρχει και ένας "ειδικός" που μπορεί να χειριστεί το θέμα προς το συμφέρον μας και ταυτόχρονα να μας προστατεύσει

πχ στο δικαστήριο δεν πας χωρις το δικηγόρο σου παρότι μπορείς και μονος σου να εκπροσωπίσεις τον εαυτό σου

----------

συμφωνώ πως η πολεοδομία και κάθε δημόσια υπηρεσία έχει υποχρέωση να εξυπηρετήσει τον κάθε πολίτη

όμως δεν ειναι υποχρεωμένη να εξηγεί την ορολογία ή να αναλύει τα πάντα περι νομοθεσίας

δηλ αν κάποιος δεν γνωρίζει τη βασική ορολογία πως θα χειριστεί τι θέμα του στην πλεοδομία

----------

για να απαντήσει κάποιοςεπί της ουσίας στο πρόβλημά σου πρέπει να διαβάσει το ΠΔ

----------

το θέμα της τουαλέτας λύνεται

αν και δεν έχεις δίκιο, διότι οτιδήποτε δεν υπάρχει στην άδεια είναι αυθαίρετο

τα έξοδα τα πληρώνει αυτός που χρησιμοποιεί το κατάστημα δηλ ο ενοικιαστής

ο οποίος επίσης εκδίδει στο όνομά του την άδεια αλλαγής χρήσης

----------

στο σχόλιο σου για τον προέλεγχο συμφωνώ

προσωπικά δεν τον κάνω ποτέ διότι δεν έχει καμμια αξία

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Myri

 

Καταρχάς όταν σου έλεγα πως οι μηχανικοί δεν είναι οι μοναδικοί επιστήμονες δεν ήταν για να αντικρούσω την ορθή -κατ εμέ - πρότασή σου να συμβουλευτώ μηχανικό ( ο ενοικιαστής εν προκειμένω). Σε πληροφορώ ότι τα περιβόητα σχέδια που δε σφραγίζονται , μηχανικός τα έφτιαξε...

Για το θέμα αυτό, ως ιδιοκτήτης σε τεχνικό γραφείο το πήγα εκ νέου.

Εκείνο που με ενοχλεί είναι η αυθαίρετη συμπεριφορά των ανθρώπων της πολεοδομίας , που ενώ μποροώ να καταλάβω πολλά πράγματα επί του θέματος, έχουν μια προκαταβολικά αρνητική στάση θεωρώντας εαυτόν παντογνώστες. Δεν είναι έτσι όμως. Δε μπορώ να πω και παραπάνω γιατί θα θίξω πρόσωπα και δε θέλω.

Πάντως το κυνηγάω το θέμα ακόμα (δε μπορώ να μη το κάνω) και θα σε ενημερώσω.

Για το θέμα του μπάνιου και εμένα με παραξένευσε η απάντηση του κατασκευαστή μηχανικού...(???)

(ίσως λύνεται το θέμα με εικονική άδεια)

Θα σε ενημερώσω αν έχω νεότερα μιας και η ιστορία αυτή έχει γίνει ...αλμανάκ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημέρα.....

 

σε μια νεα δυόροφη οικοδομή εχω στο ισόγειο 67τμ κατάστημα...κ στον όροφο κατοικία...

θελω να κάνω καφετέρια στο ισόγειο δηλαδή χώρο συνάθροισης κοινού....

μου είπαν στην πολεοδομία οτι χρειάζομαι αλλαγή χρήσης,ομως σύμφωνα με ενα άρθρο λενε που αφορά τους χώρους συνάθροισης κοινού μου είπαν οτι απατείται τουλάχιστον 70τμ καθαρός χώρος για τραπεζοκαθίσματα ωστε ο πλυθησμος να είναι τουλάχιστον 50 άτομα......τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση....?μηπως γνωρίζετε..??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.