Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απαραίτητα εργαλεία για συντήρηση φωτοβολταικών


μαν.πετρ

Recommended Posts

Από όσο γνωρίζω ένα φωτοβολταϊκό πάρκο έχει ελάχιστη συντήρηση και η συντήρηση αφορά τον καθαρισμό των ηλιακών συλλεκτών. Με τι προιόντα ή μέσα γίνεται αυτός ο καθαρισμός δεν το γνωρίζω. Για περιστρεφόμενους ηλιακούς συλλέκτες ίσος χρειάζεται μεγαλύτερη συντήρηση όπως η λίπανση των κινούμενων μερών.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια! ηθελα να ρωτησω τι οργανα χρειαζεται καποιος για να κανει μια συντηρηση φωτοβολταικων παρκων;

 

Οχι ότι έχω εμπειρία από συντηρήσεις ΦΒ πάρκων αλλά θα εξαρτάται από το πόσο μεγάλο πάρκο, πού βρίσκεται το πάρκο (δίπλα σε θάλασσα, στην Σαχάρα, ή στη Πίνδο) , τι επι μέρους εξοπλισμό έχει το πάρκο, κτλ

Εϊναι σαν να ρωτάς : τι συντήρηση χρειάζεται μία εγκατάσταση Η/Ζ. Μπορεί καθόλου (αν είναι μια οικιακή γεννήτρια, μπορεί όμως να απαιτεί και κάποιο βασικό ηλεκτρομηχανολογικό εξοπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

-εξαμηνιαιος έλεγχος όλων των συσφίξεων (μηχανολογικού και ηλεκτρολογικού εξοπλισμού.

- Εξαμηνιαία λίπανση τυχόν κινούμενων μερών

- Εξαμηνιαίος καθαρισμός όλου του εξοπλισμού

- Εξαμηνιαία αντισκωριακή προστασία

- Αλλάγή όποτε αναγνωριστεί φθορά τυχόν φθαρμένων΄υλικών

- Ετήσιος έλεγχος Μ/Σ από εξιδικευμένο συνεργείο (εργαστηριακή ανάλυση λαδιού - αν ο Μ/Σ είναι λαδιού)

-Ετήσιες μετρήσεις αντίστασης καλωδίων

- Ετήσιες μετρήσεις αντικεραυνικής προστασίας και μετρήσεις γειώσεων

- Αν χρειάζεται, ακόμα και εβδομαδιαίος καθαρισμός των κατόπτρων.

- Τριμηνιαίος οπτικός έλεγχος όλης της εγκατάστασης (ή και συχνότερα αν αυτό είναι δυνατόν) .

 

Νομίζω ότι από τα παραπάνω μπορείς να καταλάβεις τι όργανα και τι εργαλεία απαιτούνται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ παιδια. σπυρο μηπωσ ξερεις και να μου προτηνεις κανενα οργανο για τις μετρησεις. ειδα καποια της fluke.νομιζω οτι με ενα πολυμετρο δεν κανεις δουλεια. πχ οργανο που αναλυει την ποιοτητα της ενεργειας χρειζεται;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 7 years later...

Εκτός απο πολύμετρα υπάρχουν και πιο εξειδικευμένα εργαλεία για τον εντοπισμό των βλαβών στα πλαίσια αλλά πως λέγονται δεν το έχω ψάξει. Όποιος γνωρίζει και τα εχει δουλεψει καλό θα ηταν να μας εκανε μία ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Για τα φωτοβολταϊκα, έχουμε τα όργανα I-V όπως αυτό: http://www.transcat.com/ht-instruments-i-v-400-hv00400v-241123

 

Επίσης μία καλή θερμοκάμερα και κάποιος με εξειδίκευση στην θερμογραφία καλό είναι να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Κατι ποιο οικονομικό δεν υπάρχει? Αυτά στοιχίζουν μία περιουσία... Ένας συνάδελφος μου είπε οτι βγάζει η metrel και η Elemko καποια?

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.