Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κριτήρια σύγκρισης κουφωμάτων


Vasias

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς που μπορώ να βρω κριτήρια σύγκρισης κουφωμάτων (αλουμινίου, ξύλου ή pvc). Κάνω μια εργασία και δεν ξέρω με ποια κριτήρια ακριβώς επιλέγουμε το είδος του κουφώματος...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή σου, αλλά εγώ ψάχνω να βρω ποια είναι τα κυριότερα κριτήρια που κατατάσσουν ένα κούφωμα σε κακό ή καλό. Με βάση αυτά θέλω να κάνω μια εργασία που να παρουσιάζει ποιο από τα τρία είδη είναι το καλύτερο (ανάλογα βέβαια και σε τι συνθήκες αυτό θα εφαρμοστεί). Αυτή τη στιγμή έχω κάποια στο μυαλό μου (όπως θερμοδιαπερατότητα, κόστος, εύρος εφαρμογής κτλ.) αλλά σαν φοιτητής μπορεί να μη περνάνε κάποια βασικά από το μυαλό μου...

Link to comment
Share on other sites

Αντοχη στο χρονο και δυνατοτητα/κοστος συντηρησης, ευαισθησια σε μεγαλες αυξομειωσης θερμοκρασιας (πετσικαρισμα).. Αν μου ερθει και τιποτα αλλο..

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να συγκρίνεις ...

1. υλικό κατασκευής του πλαισίου κουφωμάτων;(πλαστικά, αλουμινίου, ξύλου, σιδερένια κτλ)

2. τρόπο λειτουργίας κουφωμάτων;(ανοιγόμενα, συρόμενα, ανακλινόμενα κτλ)

3. ίδιο κούφωμα από διαφορετικούς κατασκευαστές;

4. ίδιο υλικό (π.χ. αλουμίνιο) σε διαφορετικά προφίλ;

5. ανάλογα με το γυαλί (μονό, διπλό, τριπλό), το πάχος του γυαλιού και την ποιότητα του γυαλιού;

6. με την αναλογία της διάφανης προς την ολική επιφάνεια του κουφώματος;

7. την τιμή;

8. την ασφάλεια σε διάρρηξη;

9. άλλα ειδικά χαρακτηριστικά; (με τι παντζούρι μπορεί να συνεργαστεί, αν μπορεί να μπει σε φεγγίτες )

10. την στεγανότητα σε αέρα;

11. τον συντελεστή θερμομόνωσης;

12. τον συντελεστή ηχομόνωσης;

14. την χρονκή διάρκεια τοποθέτησης ;(ειδικά σε περίπτωση ανακαίνισης)

Link to comment
Share on other sites

Πάρε μία ιδέα και από τη συζήτηση που έγινε ΕΔΩ.

 

Είναι γεγονός ότι τη διάβασα τη συζήτηση που μου παράθεσες και δεν ξεκαθάρισα τι είναι προτιμότερο είτε γενικότερα, είτε αναλόγως με τις προδιαγραφές υπό τις οποίες αυτό θα εφαρμοστεί. Εκτός αυτού δεν αναφέρονται καθόλου τα ξύλινα κουφώματα. Για αυτό το λόγο σκέφτηκα να ξεκινήσω μία δική μου ενότητα κυρίως για να καταλάβω από που πρέπει να ξεκινήσω το ψάξιμο...

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας και πραγματικά αν κάποιος έχει κάτι παραπάνω να πει θα ήμουν ευγνώμων...

Link to comment
Share on other sites

Άλλα κριτήρια:

- αντοχή στην ακτινοβολία uv, ειδικά αν τοποθετούνται σε μεγάλο υψόμετρο

- για τα ξύλινα, ποιός ο μέσος χρόνος συντήρησης (του βερνικιού)

- αντοχή σε παραθαλάσιες περιοχές (αλάτι)

- οι μηχανισμοί περιστροφής/ανάκλισης να είναι από μέταλλα που δεν εκλύουν βλαβερές ουσίες (ειδικά στα ξύλινα)

Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερα, οι εταιρείες παραγωγής μεντεσέδων και μηχανισμών, πέρναγαν τα εξαρτήματα με ειδικές επιστρώσεις ώστε να παίρνουν το επιθυμητό χρώμα (συνήθως μπρονζέ) και να αντέχουν στη διάβρωση. Κάποιες επιστρώσεις περιείχαν εξασθενές χρώμιο ή βαριά μέταλλα. Η Ευρωπαική ένωση, έχει βγάλει οδηγία που απαγορεύει τη χρήση τους ή την περιορίζει (δεν γνωρίζω λεπτομέρειες της οδηγίας). Πολλοί κατασκευαστές έχουν ήδη ευθυγραμιστεί και το δηλώνουν στις προδιαγραφές τους, ενώ άλλοι όχι ακόμα.

Παράδειγμα κατασκευαστή εξατρημάτων που έχει ευθυγραμμιστεί: εδώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.