Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Δε θα δώσω λόγο ούτε θα ...ορκιστώ στο ΤΕΕ περί του αν θα πάω "μόνιμα" στο εξωτερικό. Σιγά μη με ....εξορίσει και μάλιστα μόνιμα το ΤΕΕ! Ασφαλώς και θα κάνουν διαγραφή και αν δεν την κάνουν με το καλό, θα γίνει με το άγριο (τρόποι υπάρχουν). Το πρόβλημα είναι γιατί να χρειάζεται η διαγραφή, πως θα αλλάξει αυτό (αυτονόητο είναι) και με ποιό δικαίωμα προβάλλουν κώλυμα στην επανεγγραφή (πόθεν προκύπτει).

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

με ποιο δικαίωμα?

 

μια παραλλαγή απ' τον κυνόδοντα

 

"το τεε μας αγαπάει, το τσμεδε μας αγαπάει. εμείς τους αγαπάμε? ναι! τους αγαπάμε!"

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum και θα ήθελα να με συγχωρέσετε για τυχόν λάθη. Έχω διαβάσει με ενδιαφέρον αυτά που έχετε πει και μου έχουν φανεί πολύ χρήσιμα. Σα νέος μηχανικός είμαι ιδιαίτερα προβληματισμένος με την κατάσταση που επικρατεί στον κλάδο μας. Για να μη σας ταλαιπωρώ μπαίνω κατευθείαν στο ζουμί.

Θεωρώ ότι οι περισσότεροι από εδώ πνίγεστε σε μια κουταλιά νερό όπως κι εγώ στην αρχή που έψαχνα αυτο το θέμα. Θέλω να διατυπώσω τα δεδομένα που έχουμε και μετά να τα σχολιάσω.

Το ΤΕΕ στις αιτήσεις διαγραφής που έχει απορρίψει υποστηρίζει ότι:

1) "η ασφάλιση στο Ε.Τ.Α.Α.-ΤΣΜΕΔΕ είναι υποχρεωτική για τα μέλη του Τ.Ε.Ε.". Παραθέτω τη νομοθεσία. Άρθρο 6 παρ.1 fek 1.pdf

2)ενώ οι διπλωματούχοι Μηχανικοί είναι υποχρεωτικά μέλη του Τ.Ε.Ε. μετά τη λήψη της άδειας άσκησης του επαγγέλματος. Αυτό βρίσκεται στο καταστατικό ίδυσης του ΤΕΕ. Άρθρο 2 παρ.1 IDRYSH_TEE_PD_27_11_14_12_1926.pdf

Από αυτά που έχω διαβάσει στο forum είναι πλεόν εφικτή με κατάλληλους χειρισμούς η διαγραφή από το ΤΕΕ. Δε θα μείνω στο γιατί να πληρώνω εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ αλλά θα επικεντρωθώ στο ΤΕΕ. Καλά κάνει το ΤΕΕ και συνεργάζεται με όποιο ασφαλιστικό ταμείο γουστάρει. Πιστεύω ότι όλους εδώ πέρα θα έπρεπε να μας προβληματίζει ο όρος "άδεια ασκήσεως επαγγέλματος". Ξόδεψα 6.5 χρόνια από τη ζωή μου να τελειώσω μια σχολή κ μου λένε ότι για να έχω "άδεια ασκήσεως επαγγέλματος" πρέπει υποχρεωτικά να είμαι μέλος του ΤΕΕ και υποχρεωτικά να πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ? Σε ποια πολιτισμένη χώρα γίνεται αυτό?

Τέλος έχω μια απορία την οποία θα παρακαλούσα να μου την απαντήσει όποιος πραγματικά ξέρει:

Εφόσον δε θέλω να γίνω ελεύθερος επαγγελματίας μπορώ να δουλέψω σε μια εταιρεία με το ΠΤΥΧΙΟ μου αν τελικά διαγραφώ από το ΤΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι γιατί να χρειάζεται η διαγραφή, πως θα αλλάξει αυτό (αυτονόητο είναι) και με ποιό δικαίωμα προβάλλουν κώλυμα στην επανεγγραφή (πόθεν προκύπτει).

συμφωνώ,

το θέμα δεν είναι να διαγραφομαστε ή να επανεγγραφομαστε όποτε θέλουμε, αυτό είναι μια βλακεία

 

το θέμα είναι όταν δεν έχουμε δουλειά να παίρνουμε μια απαλλαγή από τις εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ

και φυσικά οι εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ να είναι σε ένα λογικό πλαίσιο

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι οι περισσότεροι από εδώ πνίγεστε σε μια κουταλιά νερό

 

μπορεί, αλλά και εσύ δεν μας είπες και κάτι ουσίας. ποια είναι η απάντηση σου ώστε να μην πνιγόμαστε? δεν την είδα

Edited by sovatzou
Link to comment
Share on other sites

 

 

Τέλος έχω μια απορία την οποία θα παρακαλούσα να μου την απαντήσει όποιος πραγματικά ξέρει:

Εφόσον δε θέλω να γίνω ελεύθερος επαγγελματίας μπορώ να δουλέψω σε μια εταιρεία με το ΠΤΥΧΙΟ μου αν τελικά διαγραφώ από το ΤΕΕ?

 

μπορείς να εργαστεις με ΙΚΑ απλά δε μπορείς να βαλεις σφραγίδα. Αν η δουλεια σου δεν απαιτει σφραγίδα, δεν το

χρειαζεσαι το ΤΕΕ και το ΤΣΜΕΔΕ !!!

αυτο ειναι κατι που φροντιζουν να αποκρυπτουν

Link to comment
Share on other sites

Παίδες το ΤΕΕ ή και κατ'επέκταση η άδεια άσκησης επαγγέλματος, είναι η φυσική εξέλιξη (ας τω πω έτσι) των σπουδών του μηχανικού....Ετσι έχει περάσει, αλλά δεν είναι αυτοσκοπός. Τι θέλω πω...., Αν κάποιος δεν επιθυμεί να είναι ελεύθερος επαγγελματίας, ή η ειδικότητά του είναι τέτοια που στην ουσία δεν χρειάζεται σφραγίδα για κάτι, δεν είναι ανάγκη να μπει στο ΤΕΕ. Πχ μηχανικός (μηχανολόγος, ναυπηγός) που εργάζεται σε ναυτιλιακή, εμπορική ΔΕΝ σφραγίζει τίποτα..... Ηλεκτρολόγος που εργάζεται σε τηλεποικινωνίες, πληροφορική ΔΕΝ σφραγίζει τίποτα.....Μηχανικός σε φαρμακευτική, κτλ κτλ ΔΕΝ σφραγίζει τίποτα. Συνεπώς δεν είναι απαραίτητη η άδεια άσκησης επαγγέλματος. Πας μόνο με το πτυχίο. Εχει περάσει έτσι ώστε η άδεια να είναι απαραίτητη για ευννόητους λόγους.

@Myri

Το θέμα της παύσης εισφορών είναι το ποιο σωστο, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το αυτονόητο είναι δύσκολο για κάποιους. (....αν και καταλαβαίνω)

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να εργαστεις με ΙΚΑ απλά δε μπορείς να βαλεις σφραγίδα. Αν η δουλεια σου δεν απαιτει σφραγίδα, δεν το

χρειαζεσαι το ΤΕΕ και το ΤΣΜΕΔΕ !!!

αυτο ειναι κατι που φροντιζουν να αποκρυπτουν

Δηλαδή παραμύθι είναι αυτό που λέγεται ότι αν διαγραφείς από το τεε είναι σαν να σκίζεις το πτυχίο σου για εδώ στην Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

ikaros13 τι παει να πει φυσική εξέλιξη?τι παραπάνω μου προσφέρει το τεε για να μου δώσει την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος?αφού και γραφέιο να ανοίξω πάλι μόνος μου θα ξεσκιστώ να ψάχνω για νομθεσίες κλπ. Θέλω να πω το εξής. Ο κάθε εργαζόμενος(είτε ελεύθερος επαγγελματίας είτε μισθωτός) πρέπει να έχει την επιλογή να εγγράφεται-διαγράφεται σε όποιον οργανισμό γουστάρει και να ασφαλίζεται όπου αυτός γουστάρει. Άμα έχεις επιλέξει το ΤΕΕ θα πας με τα νερά του(υψηλές εισφορές ΤΣΜΕΔΕ) και τέλος. Αλλά αυτό είναι το θέμα δεν έχεις το δικαίωμα επιλογής.Η νοοτροπία του Έλληνα όμως είναι να ασφαλιστεί σε ένα από τα δημόσια ταμεία όπως μου είπε ο και ο sulik και δε σκέφτεται ότι υπάρχουν και ιδιωτικές ασφάλειες υγείες. Και αν κάποιος αναρωτηθεί "σύνταξη θα πάρω?" Να καταθέτεις κάθε μήνα ένα ποσό σε τράπεζα/ες ούτως ώστε να μαζέψεις ένα α ποσό για να περάσεις τα τελευταία σου χρόνια μέχρι να σε πάρει ο ύψιστος.Και sovatzou σοθ προτείνω το εξής: Άμα θες να ανοίξεις γραφείο αυτή τη στιγμή που μιλάμε είσαι καταδικασμένος να γραφτείς στο τεε και να πηγαίνεις με τα νερά του. Αν όμως θες να κάνεις κάτι άλλο μπορείς να ασφαλιστείς όπου γουστάρεις αν ισχύει αυτό που λένε τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

devotte....

Μου φαίνεται κάνεις σαν να μην καταλαβαίνεις..... Με το υπάρχον σύστημα, ΕΣΥ σαν μηχανολόγος αν ασχολείσαι με σφραγίζεις μελέτες Η/Μ σαν ελ.επαγγελματίας, και διαγραφείς ΝΑΙ σκίζεις το πτυχίο σου. Αν πχ εργάζεσαι σε ναυτικιακή, φαρμακευτική κτλ χέστηκε η φοράδα στο αλώνι, δουλεύεις κανονικά με το πτυχίο σου....και ας μην είσαι στο ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.