Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Θα το απαιτήσω. Και αν το ΔΣ αρνηθεί, θα υπάρξει συνέχεια στα δικαστήρια, όπου σκοπεύω να φτάσω μέχρι και στο θέμα της συνταγματικότητας, καθώς και στο θέμα της επιστροφής των χρημάτων μου, μείον τα 170 ευρώ που έχω πάρει όλα αυτά τα χρόνια ως σύνολο παροχών. Ο στόχος μου δεν είναι μόνο ατομικός. Σκοπεύω να δημιουργήσω δεδικασμένο.

Ειπαμε, μπορείς να διαγραφείς.

Να ξαναγραφτείς δεν μπορείς ποτέ. Το οποίο σημαινει πως σκίζεις το πτυχίο σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αμα κάποιος έχει αποφασίσει να εργαστεί στο εξωτερικό (όπως ο συνάδελφος), ή έχει αποφασίσει να κάνει κάτι άλλο στην ζωή του το σκίζεις και το καις...Στην πρώτη περίπτωση δεν σημαίνει πως δεν είσαι μηχανικός έξω αν δεν είσαι στο Ελλάντα, στην δεύτερη απλά δεν σε ενδιαφέρει πια τα μηχανηλίκι και κάνεις κάτι άλλο στην ζωή σου, δεν είναι κακό...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ειπαμε, μπορείς να διαγραφείς.

Να ξαναγραφτείς δεν μπορείς ποτέ. Το οποίο σημαίνει πως σκίζεις το πτυχίο σου.

 

Τεράστιο λάθος...

Την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ σκίζεις, όχι το δίπλωμά σου. Παρακαλώ μη λέμε ότι θέλουμε.

Αν δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά μόνη σου, λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να κάνω πολλά.

 

Υ.Γ.

Δε θέλω να μπω σε αντιπαράθεση, ειδικά μέσω pc. Μπορώ να σκεφτώ 4-5 πράγματα για να υποστηρίξω την άποψή μου. Με άλλα λόγια, υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα σε έναν μη μηχανικό και σε έναν μηχανικό που διεγράφη από το ΤΕΕ (ή που δε γράφτηκε ποτέ). Δηλαδή, κάποιος που τελείωσε Πολυτεχνείο και δεν γράφτηκε στο ΤΕΕ, σημαίνει πως έσκισε το δίπλωμά του; Έχετε μπλέξει το δίπλωμα με τη σφραγίδα, τις σπουδές Μηχανικού με τα επαγγελματικά δικαιώματα κλπ., πράγμα που βολεύει ιδιαίτερα τους αποπάνω.

 

Γι' αυτό άλλωστε τσακώνεστε και μεταξύ σας (οι διάφορες ειδικότητες, ΑΕΙ-ΤΕΙ-κολλέγια κ.α.)

 

Είναι σαν να κολυμπάμε όλοι στα σκατά, και εσείς να μαλώνετε ποιος θα πρωτοφορέσει μπρατσάκια.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή διαβάζουν και κάποιοι που είναι σε δύσκολη θέση ομως αδυνατούν να εργαστούν στο εξωτερικό, πρέπει να ξέρουν τι σημαίνει διαγραφή και τις προοτικές τους.

 

Όποιος δεν έχει γραφτεί στο ΤΕΕ μπορεί να το κάνει μελλοντικά όποτε γουστάρει.

Οποιος διαγραφεί όμως, δεν θα έχει επαγγελματικά δικαιώματα στην Ελλάδα.

 

Και ποτέ δεν ξερεις τι επιφυλάσει το μελλον.

 

Κατά τα άλλα ηρεμία!

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Για να το πάμε και λίγο παραπέρα....Πως κατοχυρώνεται νομικά η μη επανεγγραφή? Υπάρχει κάποιος νόμος που απαγορεύει την διαγραφή και ξανά εγγραφή. Εχει νομική υπόσταση αυτό που λέμε ή απλά τα ακούσαμε και το διαδίδουμε?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δε σκίζω το πτυχίο μου. Η δουλειά μου είναι εξολοκλήρου μηχανολογία και είμαι από τους 8 ή 10 από το έτος μου στο ΕΜΠ που πράγματι ασκούμε τη μηχανολογία και δεν είμαστε εμπορικοί αντιπρόσωποι ή ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας ή καθηγητές ή εγκαταστάτες ασανσέρ. Αυτή τη δουλειά κάνω τα τελευταία 14 χρόνια και αυτή θα κάνω τουλάχιστον μέχρι τα 70 μου. Παρόλα αυτά, εδώ και 12 χρόνια δεν έχω βάλει ούτε μία υπογραφή καθώς ο βιομηχανικός μηχανολογικός εξοπλισμός και οι εγκαταστάσεις που σχεδιάζω πωλούνται και εγκαθίστανται απλώς με το λογότυπο της εταιρείας. Και πάμε τώρα στα καίρια ερωτήματα που απάντησα πριν πάρω την απόφαση:

- Πόσες φορές έχω χρειαστεί την ιδιότητά μου ως μέλος ΤΕΕ; Καμία.

- Θα είχα εγγραφεί τότε αν ήξερα τους όρους; Σαφώς και όχι.

- Θα θελήσω να επανεγγραφώ; Μάλλον ποτέ.

- Θέλω να συμμετέχω στη ληστεία που ονομάζεται 7.800 ευρώ το χρόνο; Όχι, και δεν το κάνω μόνο επειδή δυσκολεύομαι να διαθέσω τα χρήματα αλλά και για λόγους αξιοπρέπειας, καθώς θεωρώ πλέον ανήθικη κάθε συμμετοχή σε αυτό το χάλι.

- Θέλω να συμμετέχω σε έναν ασφαλιστικό οργανισμό όπου για κάθε 100 ευρώ παροχές (συντάξεις και υγεία) ξοδεύει άλλα 49; Δε νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος που θα απαντούσε ναι χωρίς να ντρέπεται που δεν μπορεί να κάνει κάτι γι' αυτό.

- Θα διαγραφόμουν, ακόμα και αν δεν έκανα τη δουλειά που κάνω και δεν είχα τη δυνατότητα για έδρα στο εξωτερικό; Ειλικρινά, συνάδελφοι, ακόμα και έτσι να ήταν τα πράγματα, αυτή τη στιγμή θα έκανα ό,τι είναι δυνατόν ώστε να μπορούσα να διαγραφώ.

Edited by scn
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εχει νομική υπόσταση αυτό που λέμε ή απλά τα ακούσαμε και το διαδίδουμε?

 

Οι μαρτυρίες από κάποιους που διαγράφηκαν αυτό λένε. Ότι τους έβαλαν να υπογράψουν υπεύθυνη δήλωση ότι δε θα ζητήσουνε ποτέ την επανεγγραφή τους. Έχει αναφερθεί και εδώ από μέλος που το αντιμετώπισε. Τώρα να σου πω την αλήθεια και εγώ νομοθεσία που να το επιτάσσει με τα μάτια μου δεν έχω δει. Και το κυριότερο δεν βλέπω κανέναν λόγο να συμβαίνει κάτι τέτοιο! Μας "εκδικείται" το ΤΕΕ δηλαδή και δεν μας ξαναθέλει; Στην έσχατη περίπτωση έστω, δε μπορώ να σκεφτώ πρόβλημα στο να επανεγγραφώ αν ξαναδώσω εξετάσεις για την άδεια! Διπλωματούχος δεν παραμένω; Ξαναδίνω εξετάσεις λοιπόν μαζί με τα πιτσιρίκια στο μέλλον! Έμαθα πρόσφατα εξάλλου για περίπτωση μέλους ΤΕΕ το οποίο συνταξιοδοτήθηκε με αναπηρική σύνταξη για 2-3 χρόνια, έγινε ομίτιμο στο ΤΕΕ για αυτό το διάστημα και επανήλθε σε καθεστώς τακτικού μέλους στη συνέχεια, συνεχίζοντας το επάγγελμα. Θεωρείται "ανωτέρα βία" βέβαια αυτό ενώ το να μην έχεις δουλειά δεν θεωρείται...

 

- Θέλω να συμμετέχω στη ληστεία που ονομάζεται 7.800 ευρώ το χρόνο; Όχι, και δεν το κάνω μόνο επειδή δυσκολεύομαι να διαθέσω τα χρήματα αλλά και για λόγους αξιοπρέπειας, καθώς θεωρώ πλέον ανήθικη κάθε συμμετοχή σε αυτό το χάλι.

 

Μαζί σου. Το ερώτημά μου βέβαια είναι που θα ασφαλιστείς αν διαγραφείς από το ΤΣΜΕΔΕ; Στον ΟΑΕΕ; Τα ίδια και χειρότερα είναι και εκεί... Να είσαι ανασφάλιστος τη στιγμή που ασκείς επιχειρηματική δραστηριότητα μάλιστα δε νομίζω ότι γίνεται. Οπότε; Για το γαμ*το και μόνο;

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Οι μαρτυρίες από κάποιους που διαγράφηκαν αυτό λένε. Ότι τους έβαλαν να υπογράψουν υπεύθυνη δήλωση ότι δε θα ζητήσουνε ποτέ την επανεγγραφή τους

 

το ότι διαγράφεσαι το έχουμε ξεκαθαρίσει πιστεύω. ισχύει υπάρχει μάλιστα και απόφαση του συνηγόρου του πολίτη υπέρ την οποία είχα αναρτήσει πριν χρόνια. τώρα όσον αφορά την υπεύθυνη δήλωση. αν αυτό έγινε φυσικά και είναι παράνομο. η επανεγγραφή μέσω εξετάσεων είναι έξυπνο κόλπο

Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου. Το ερώτημά μου βέβαια είναι που θα ασφαλιστείς αν διαγραφείς από το ΤΣΜΕΔΕ; Στον ΟΑΕΕ; Τα ίδια και χειρότερα είναι και εκεί... Να είσαι ανασφάλιστος τη στιγμή που ασκείς επιχειρηματική δραστηριότητα μάλιστα δε νομίζω ότι γίνεται. Οπότε; Για το γαμ*το και μόνο;

Λύσεις υπάρχουν. Αυτή που επέλεξα (και για φορολογικούς λόγους) είναι μεταφορά έδρας σε άλλη χώρα της Ε.Ε., στην περίπτωσή μου Βουλγαρία όπου δεν είναι υποχρεωτική η δημόσια ασφάλιση. Άλλοι έχουν προτιμήσει την Κύπρο. Το συνολικό ετήσιο όφελος στην περίπτωσή μου, περιλαμβανομένου του κόστους ιδιωτικής ασφάλισης, ανέρχεται σε 5-10.000 ευρώ, αναλόγως των πωλήσεων. Ο βασικός κίνδυνος είναι το ρίσκο που συνεπάγεται η ιδιωτική ασφάλιση, αφού ουδείς γνωρίζει τη βιωσιμότητα ακόμα και των μεγαλύτερων ασφαλιστικών εταιρειών, ειδικά τώρα που οι περισσότερες έχουν εκδώσει ολόκληρα τσουβάλια από CDS διαφόρων χωρών και τραπεζών.

Ειλικρινά, μαζί με τους δύο συνεταίρους μου το συζητούσαμε εδώ και 3 χρόνια, αλλά οι δύο εκ των τριών είχαμε αντιρρήσεις για λόγους "εθνικής συνείδησης", θέλοντας να συνεχίσουμε να στηρίζουμε οικονομικά το ελληνικό δημόσιο. Η άθλια ενέργεια του διπλασιασμού των εισφορών και, κυρίως, ο τρόπος με τον οποίο εκλάπησαν τα χρήματά μας από τα αποθέματα του ΤΣΜΕΔΕ, είναι η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι και οδήγησε στη λήψη νέας απόφασης.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χρονια πολλά σε όλους

και εγώ πήγα στο ΤΕΕ Πάτρας και ρώτησα για διακοπή ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ και μου είπαν μόνο για λόγους συνταξιοδότησης και ψυχολογικούς λόγους.Λοιπόν ετοιμάζω και εγώ επιστολή να στείλω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.