Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Καλημέρα φίλε μου! Γιατί να κάνεις διαγραφή? Εφόσον βρεις δουλειά στο εξωτερικό, μπορείς να απαλλαγείς από τις πληρωμές στο ΤΣΜΕΔΕ, χωρίς να χάσεις τη σφραγίδα και την άδεια επαγγέλματος από το ΤΕΕ

Όταν είχα ρωτήσει εγώ στο ΤΣΜΕΔΕ,μου απάντησαν ότι μόνο από τις εισφορές στον κλάδο υγείας υπάρχει απαλλαγή όταν έχεις βρει και το αποδείξεις φυσικά,εργασία στο εξωτερικό.

Για κοιτάξτε το...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν είχα ρωτήσει εγώ στο ΤΣΜΕΔΕ,μου απάντησαν ότι μόνο από τις εισφορές στον κλάδο υγείας υπάρχει απαλλαγή όταν έχεις βρει και το αποδείξεις φυσικά,εργασία στο εξωτερικό.

Για κοιτάξτε το...

 

Δεν ισχύει αυτό! Μπορείς να απαλλαγείς από το 100% των εισφορών, με αποδεικτικά ότι πληρώνεις εισφορές σε άλλο κράτος. Υπάρχουν και στη σελίδα του ΤΣΜΕΔΕ σχετικά έγγραφα

 

. Αντιγράφω από τον κανονισμό του ΤΣΜΕΔΕ

 

(Β) Αν θέλει να ασφαλιστεί μόνο στη χώρα της Ε.Ε. ή Ε.Ο.Χ. για Σύνταξη (άρθρο 14α παρ.2 ΕΟΚ 1408/71 και 915/79. (Β) Τότε θα εξαιρεθεί από το ΤΣΜΕΔΕ προσκομίζοντας το κοινοτικό έντυπο Ε-101 ή βεβαίωση διαμονής και εργασίας στο εξωτερικό θεωρημένη από το Ελληνικό Προξενείο.

 

Μπες στο site του ΤΣΜΕΔΕ, στις σελίδες για τα κοινοτικά έντυπα Ε101 και Ε102 και θα δεις..

Πέρα από αυτά όμως, το ρώτησα προσωπικά στο ΤΣΜΕΔΕ γιατί ο άντρας μου βρήκε δουλειά στο εξωτερικό, και μου είπανε ότι μπορεί να απαλλαγεί από το 100% των εισφορών

Edited by Κάτια
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα!

Η αλήθεια είναι ότι όταν βρίσκομαι στην Αθηνούλα μου δεν είμαι ιδιαίτερα προσεκτικός ,αυτό όμως δεν αναιρεί το λάθος και τα λάθη πληρώνονται...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους στο forum. Σιδεράς έτσι είναι όπως τα λέει η Κάτια. Εργάζομαι από τον Οκτώβρη του 2012 στη Αυστρία ως μισθωτός μηχανικός. Επειδή ο εργοδότης μου εδώ πληρώνει τις ασφαλιστικές εισφορές μπορώ να εξαιρεθώ από τις εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ . Τους πας το κοινοτικό έντυπο Α1 από τη χώρα που εργάζεσαι , το καταθέτεις στο ΤΣΜΕΔΕ μαζί με μια αίτηση εξαίρεσης και ....περιμένεις :smile: . Έχω καταθέσει την αίτηση εξαίρεσης από το Νοέμβρη και ακόμα καμία απάντηση. Πήγε η μητέρα μου να ρωτήσει πριν μια βδομάδα και της λένε 'νωρίς είναι ακόμα περιμένετε για απάντηση' . Έχουν περάσει τρεις μήνες από τότε εντωμεταξύ. Καλά τα χάλια του ΤΣΜΕΔΕ είναι γνωστά σε όλους νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους στο forum. Σιδεράς έτσι είναι όπως τα λέει η Κάτια. Εργάζομαι από τον Οκτώβρη του 2012 στη Αυστρία ως μισθωτός μηχανικός. Επειδή ο εργοδότης μου εδώ πληρώνει τις ασφαλιστικές εισφορές μπορώ να εξαιρεθώ από τις εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ . Τους πας το κοινοτικό έντυπο Α1 από τη χώρα που εργάζεσαι , το καταθέτεις στο ΤΣΜΕΔΕ μαζί με μια αίτηση εξαίρεσης και ....περιμένεις :smile: . Έχω καταθέσει την αίτηση εξαίρεσης από το Νοέμβρη και ακόμα καμία απάντηση. Πήγε η μητέρα μου να ρωτήσει πριν μια βδομάδα και της λένε 'νωρίς είναι ακόμα περιμένετε για απάντηση' . Έχουν περάσει τρεις μήνες από τότε εντωμεταξύ. Καλά τα χάλια του ΤΣΜΕΔΕ είναι γνωστά σε όλους νομίζω.

 

Πώς είναι τα πράγματα στην Αυστρία? Είσαι ευχαριστημένος?

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με την κατάσταση που βίωσα στην Ελλάδα ως μηχανικός με μπλοκάκι 3,5 χρόνια εδώ είναι η μέρα με τη νύχτα. Οι εισφορές εδώ στην Αυστρία είναι τεράστιες αλλά τις πληρώνει ο εργοδότης και μια βασική διαφορά με το ΤΣΜΕΔΕ εδώ έχεις παροχές πραγματικές όχι πληρώνω το γιατρό 100 ευρώ και περιμένω μετά από 2 χρόνια να πάρω πίσω 20 ευρώ. Εδώ σε γιατρούς δεν πληρώνεις τίποτα και η σύνταξη πάει αναλογικά με το μισθό σου. Δηλαδή άλλες εισφορές πληρώνει αυτός που παίρνει 1000 ευρώ καθαρά και άλλες αυτός που παίρνει 1500. Ανεξαρτήτως από χρόνια εγγραφής στο ταμείο. Όπως πιστεύω έπρεπε να είναι και στο ΤΣΜΕΔΕ. Αλλά στο ΤΣΜΕΔΕ έχουμε τον παραλογισμό 30ρης που έχει να κόψει απόδειξη δυο χρόνια να πρέπει να καταβάλλει τα ίδια χρήματα με κάποιον που βγάζει 2000 ευρώ το μήνα απλά και μόνο επειδή και οι δύο έχουν τα ίδια χρόνια ασφάλισης. Γενικά θεωρώ το ΤΣΜΕΔΕ ένα άθλιο ταμείο με παροχές ανύπαρκτες και εισφορές δυσανάλογα υψηλές για τα τωρινά εισοδήματα των ασφαλισμένων του.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΤΑΣΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗΣ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΤΩΝ ΑΝΕΡΓΩΝ ΚΑΤΑ ΤΣΜΕΔΕ : επειδη η ομαδικη αιτηση προς τεε-τσμεδε για αλλαγη καθεστωτος ασφαλισης, οι εργατολογοι δικηγοροι , οι καταγγελιες, οι ασφαιρες εξαγγελιες και τα πολλα μπλα-μπλα των συλλογων των μηχανικων εναι χωρις αποτελεσμα διοτι τα τεε -τσμεδε δεν προκειται να αλλαξουν το καθεστως ασφαλισης ιδιοτητας σε εργασιας για να μην χασουν τα προβατα απο το μαντρι , οπου τα αρμεγουν ειτε θελουν ειτε δεν θελουν με παχυλες εισφορες.,ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ : ΕΞΩΔΙΚΗ η και ΑΠΛΗ ΑΤΟΜΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΠΡΟΣ ΤΣΜΕΔΕ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΑΝΕΡΓΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ (που το επιθυμει ) ΠΟΥ ΑΔΥΝΑΤΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΤΟΥ ΟΤΙ : 1) ΔΕΝ ΘΑ ΟΦΕΙΛΕΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΣΜΕΔΕ ΓΙΑ ΟΣΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΑΝΕΡΓΟΣ, 2) ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΕΕ ΤΟΥ ΕΞΩΔΙΚΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ , ΟΤΙ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΡΓΟΣ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΣΤΟ ΤΕΕ, ΚΑΙ ΟΤΙ Η ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΕΙ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΤΟΥ, ΔΕΝ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΟΦΕΙΛΗ ΤΟΥ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΣΤΟ ΤΣΜΕΔΕ, ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΣΕ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΒΑΣΗ. θα επισυναψει ολα τα δικαιολογητικα-αποδεικτικα της ανεργιας του και για το ποτε ξεκινησε . (πχ απολυση αν ηταν μισθωτος ή και εγγραφη στον αοεδ αν εχει (αν ειχε και κρατησεις ικα ) , εκαθαριστικο οτι δεν εχει πλεον εισοδηματα ως μηχανικος, παυση δου και περιφερεια αν υπαρχει, δελτιο παροχης υπηρεσιων χωρις κανενα δελτιο δπυ κομενο απο την ημερομηνια εναρξης της ανεργιας...κλπ ) Η παραπανω προτεινομενη ενεργεια αφορα και τους συναδελφους που θελουν την σφραγιδα, αλλα αδυνατουν να πληρωσουν τις εισφορες τους λογω ανεργιας. Και αφηστε το τσμεδε να στελνει οσα ειδοποιητηρια θελει...στου κουφου την πορτα οσο θελεις βροντα ! Εναντι συνεχιζομενων χρεωσεων απο το τσμεδε, και για να εχει νομικη καλυψη για να αποριψει τις χρεωσεις οσο ειναι ανεργος , Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΡΩΤΟΚΟΛΟΥ ΣΤΑ ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ της παραπανω ΔΗΛΩΣΗΣ ειναι η ενδεδειγμενη και η ποιο αποτελεσματικη ασπιδα του μηχανικου, η οποια εγινε προσωπικα απο μενα και επεσπευσε και την αιτηση διαγραφης μου στο τεε οπου καθυστερουσε με κωλυσιεργια του τεε. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ !

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε

 

Καλά και άγια αυτά που γράφεις για όποιον επιθυμεί να διαγραφεί απο το ταμείο, μετά τι κάνουμε ?

 

Δεν γνωρίζω τι επέλεξες να ασχοληθείς μετά την διαγραφή σου αλλα θα ήθελα να μάθω το πεδίο απασχόλησεις σου.

 

Μήπως πάς εξω ?

 

Είσαι νέος σε ηλικία και ΜΟΝΟΣ ? (εγω τίποτα απο τα 2 δεν είμαι)

 

(αν θέλεις απαντάς προεραιτικά σε όλα τα ερωτήματα μου)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε συνάδελφοι ζητάτε το χειρότερο από όλα;

Γιατί να παρακαλούμε να μας διαγράψουμε που σημαίνει ότι κάποιοι αν όχι όλοι θα μείνουν χωρίς ασφαλιστική κάλυψη κι όχι να ζητάμε το αυτονόητο;;;

 

1. Κανείς ανασφάλιστος! Ολοι και χωρίς εξαιρέσεις να σφραγίσουμε τα βιβλιάρια μας για να έχουμε έστω αυτήν την ελάχιστη ασφαλιστική κάλυψη - αυτή παρέχει το ΤΣΜΕΔΕ σαν ταμείο - εμείς και τα παιδιά μας!

2. Κατάργηση των τόκων και προστίμων σε όσους αδυνατούν να πληρώσουν! (Ας βάλουν εδώ κάποιες δίκλείδες σε σχέση με το εισόδημα του καθενός)

 

Ας ξεκινήσουμε με αυτά πρώτα... Με τα αυτονόητα για την διατήρηση της αξιοπρέπειας μας!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.