Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

ειχα κανει διαγραφη απο ΤΕΕ το 15' το εγγραφο κοινοποιηθηκε απο την υπηρεσια και στο ΤΣΜΕΔΕ.

Υπαρχει περιπτωση το ΤΣΜΕΔΕ να μην με εχει διαγραψει?????

χτες μου ηρθαν εισφορες ΕΦΚΑ για το 17'

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ειχα κανει διαγραφη απο ΤΕΕ το 15' το εγγραφο κοινοποιηθηκε απο την υπηρεσια και στο ΤΣΜΕΔΕ.

Υπαρχει περιπτωση το ΤΣΜΕΔΕ να μην με εχει διαγραψει?????

χτες μου ηρθαν εισφορες ΕΦΚΑ για το 17'

πηγα στο ΤΣΜΕΔΕ και μου ειπαν οτι αυτοι δεν με εχουν διαγραψει και με χρεωνουν κανονικα!!ενω εχει γινει διαγραφη απο ΤΕΕ απο Ιουλη 2015 με κοινοποιηση στο ΤΣΜΕΔΕ !! ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ....

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει το ΤΣΜΕΔΕ αυτόματα την διαγραφή, δυστυχώς. Έπρεπε να είχες πάει με την διαγραφή από το ΤΕΕ στο χέρι και να αιτηθείς διαγραφή και από το ΤΣΜΕΔΕ.

Απορώ πάντως πως δεν είχαν αναρτηθεί στη σελίδα του ΤΣΜΕΔΕ τα ειδοποιητήρια για Β' εξάμηνο 2015 και Α' και Β' 2016.

Και βέβαια, έχει απόλυτο δίκιο ο Bix Bix στο μήνυμα #1796 ως προς το τι ακριβώς ασφάλιζε το ΤΣΜΕΔΕ ως τώρα.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει το ΤΣΜΕΔΕ αυτόματα την διαγραφή, δυστυχώς. Έπρεπε να είχες πάει με την διαγραφή από το ΤΕΕ στο χέρι και να αιτηθείς διαγραφή και από το ΤΣΜΕΔΕ.

Απορώ πάντως πως δεν είχαν αναρτηθεί στη σελίδα του ΤΣΜΕΔΕ τα ειδοποιητήρια για Β' εξάμηνο 2015 και Α' και Β' 2016.

Και βέβαια, έχει απόλυτο δίκιο ο Bix Bix στο μήνυμα #1796 ως προς το τι ακριβώς ασφάλιζε το ΤΣΜΕΔΕ ως τώρα.

Αφου το εγγραφο ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ του ΤΕΕ (ιουν.15) κοινοποιειται στο ΤΣΜΕΔΕ αυτο τι κανει το κινεζο? και εφοσον δεν με διαγραψε οπως λενε χτες γιατι δεν μου εμφανιζει τις εισφορες του 16 και μου λεει ο υπαλληλος δεν ξερω δεν περαστηκαν!!! μετα μου στελνει ο ΕΦΚΑ νεα!!!

 

 

να τους χαιρομαστε - να πληρωνουμε τους κοπριτες και μετα θελουμε δικηγορους για να βγαλουμε ακρη ! θα σωθουμε μονο αν φυγουμε απο την μπανανια !!!!!!!!!!

Edited by billaras75
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ελπίζω να μπορέσετε να με βοηθήσετε γιατί δεν είμαι πολύ εξοικειωμένος με το ελληνικό δημοσιο.

 

Είμαι μηχανικός (ΕΜΠ), αλλά ζω στο εξωτερικο εδώ και 15 χρόνια και δεν δουλεύω ως μηχανικός. Δεν είχα ποτέ μπλοκάκι, ούτε έκανα ποτέ έναρξη.

 

Λόγω του ότι είμαι μηχανικός, μου έστελνε το τσμεδε πληρωμές, αλλά είχα εξαίρεση με την προσκόμιση ενός εγγράφου Α1 (λάθος έγγραφο νομίζω, αλλά τέλος πάντων).

 

Σήμερα λοιπόν μου ήρθε χαρτί στην Ελλάδα, να πληρώσω ΕΦΚΑ από 1/1/2017 ως αύριο! Ομολογώ πως ούτε γνώριζα τι είναι το ΕΦΚΑ. ούτε καταλαβαίνω πως είχα εξαίρεση από το τσμεδε αλλά πρέπει να πληρώσω εφκα.

 

Ήρθε νομίζω η ώρα να διαγράφω από όπου μπορώ.

 

Καταλαβαίνω ότι πρέπει να πάω μια αίτηση στην τεχνική υπηρεσία της νομαρχίας Αττικής. Χρειάζομαι κάποιο άλλο έγγραφο? Το πτυχίο μου? Ταυτότητα ΤΕΕ? Δεν είχα ποτέ μπλοκάκι, έναρξη, ή τίποτα άλλο.

 

αφού κάνω αυτή την αίτηση, πρέπει να ξαναπάω να πάρω κάποια βεβαίωση που πρέπει να πάω μετά στο ΤΕΕ και εκεί να κάνω άλλη αίτηση? Εκεί θέλει αλλά έγγραφα εκτός από την βεβαίωση της τεχνικής υπηρεσίας?

 

Επειδη Θα έρθω Ελλάδα μόνο για λίγες μέρες, δεν μπορώ να κανω πολλές επισκέψεις, οπότε θέλω να τα κάνω όλα σωστά.

 

Τέλος, μετά πρέπει να διαγραφω από το ΤΣΜΕΔΕ? το ΕΦΚΑ? Και τα δύο? Και τι επιπλέον έγγραφα χρειάζονται?

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ. Οπως τα διαβαζω βλεπω οτι στην διευθυνση τεχνικων εργων χρειαζεται μονο να κανω μια αιτηση.

 

Βιβλια να κλεισω δεν εχω. Λες επισης οτι "Για την διαγραφή απαιτείται και η κατάθεση τυχόν μελετητικού ή εργοληπτικού πτυχίου" Τι ειναι αυτο? Για να μην ξερω, μαλλον δεν εχω (δεν εννοεις το πτυχιο του ΕΜΠ φανταζομαι)

 

Η αιτηση ειναι η αιτηση ΤΕ-20 απο το σαιτ της περιφερειας? Γιατι λεει για παυση λογω συνταξης (http://www.patt.gov.gr/site/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=314&Itemid=342&lang=el)

 

Επισης η υπηρεσια της περιφερειας ειναι αυτη στην Συγγρου για ολους τους μηχανικους της Αθηνας ή εχει και τοπικα γραφεια πχ ανατολικης Αττικης?

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΠ ή ΜΕΚ από την Διεύθυνση Δ15 (Ιπποκράτους 196-198) του ΥΠΟΜΕΔΙ, όχι το πτυχίο από την σχολή σου. Αυτό δεν το θέλουν. Αν δεν έχεις μελετητικό ή εργοληπτικό, μάλλον δεν είχες καταθέσει ποτέ δικαιολογητικά για την απόκτησή του.

Περισσότερο με την γενική αίτηση (Τ23) μου μοιάζει αυτή που θυμάμαι να συμπλήρωσα. Όπως και να 'χει έχουν και στη Διευθ. Τεχν. Έργων και την συμπληρώνεις επιτόπου.

Δες εδώ τις διευθύνσεις των περιφερειακών ενοτήτων. Οκτώ είναι συνολικά. Π.χ. Περιφερειακή ενότητα Ανατολικής Αττικής - διεύθυνση τεχνικών έργων.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Επίσης μετά τη διαγραφή σου από το ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ και όλες τις εν λόγω τεχνικές υπηρεσίες και περιφερειακές αυτοδιοικήσεις καλό ειναι να γνωρίσεις στο ΕΦΚΑ με πρωτοκολλημένο έγγραφο τη διαγραφή σου απο το ΤΣΜΕΔΕ και μαζί τα αντίγραφα της αίτησης διαγραφής από το ΤΣΜΕΔΕ

 

Επίσης να τους κοινοποιήσεις (στον ΕΦΚΑ εννοώ) όταν έρθει η αλληλογραφία (στην ΕΛΛΑΔΑ σε διεύθυνση που υπάρχει δικός σου γιατί μπορεί να μην έχουν λεφτά για γραμματόσημα για να σε ταχυδρομήσουν σε άλλη χώρα) με τη διαγραφή σου ότι δεν είσαι ασφαλισμένος πλέον στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Αυτο το λέω γιατί από προσωπική εμπειρία διαπιστώνω ότι ακόμα τα περιφερειακά γραφεία και οι διοικήσεις λειτουργούν σε αυτά τα θέματα σχετικά αυτοτελώς.

Ο ΕΦΚΑ κατά διαστήματα ενδεχομένως να λαμβάνει ανανεώσεις από τα επιμέρους ταμεία, οι οποίες ειναι αμφίβολης εγγυρότητας (μου είχαν εγγραψει οφειλές τις οποίες δεν χρωστούσα και κατοπιν επαναλαμβάνομενων κοινοποιήσεων μου προς το ΕΦΚΑ δημόσιων εγγράφων που αποδείκνυαν ότι δεν υπάρχει ουδεμία οφειλή και ότι η οφειλή που εγγράφουν είναι εσφαλμένη συμμορφώθηκαν).

 

Θα σε συνιστούσα να βρείς κάποιον υπάλληλο και να τον παρακαλέσεις να σου δώσει το τηλέφωνο του για να τηλεφωνάς που και που να βλέπεις τι γίνεται..

αυτά τα ολίγα από μένα.

 

φυσικά θα μπαίνεις και στην πλατφόρμα του ΤΣΜΕΔΕ και του ΕΦΚΑ να βλέπεις τι γίνεται με το υπόλοιπο που σε βγάζουν

Edited by abouts
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.