Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γεωθερμία


ΚΩΝ/ΝΟΣ

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι? Ο R/O έχει από κάπου 1.000Watt ηλεκτρικό ρεύμα..Γιατί να το δώσει σε ηλεκτρική αντίσταση και να μην τροφοδοτήσει Α/Θ?

 

Στην τελική η μετατροπή της ηλιακής ενέργειας, σε ηλεκτρική και μετά σε θερμική είναι εσφαλμένο και μη αποδοτικό..Φωτοβολταϊκά Βαθμός Απόδοσης 10-12%..

 

Ας βάλει ηλιακούς συλλέκτες θερμικούς και όχι φωτοβολταϊκούς, ώστε να τροφοδοτήσει το σπίτι του με υποβοήθηση θέρμανσης..Ηλιακά Θερμικά Βαθμός Απόδοσης 40-50%..

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια, θέλω στο σπίτι μου να κάνω εγκατάσταση θέρμανσης αλλά:

α. δεν θέλω να χρησιμοποιήσω πετρέλαιο και γεωθερμία εδάφους-νερού.

β. έχω διαθέσιμo 1-1,5 kw από Α.Π.Ε.

γ.συνολικά οι θερμίδες είναι 15.000 kcal/h

δ.θα μπορούσα φυσικά να χρησιμοποιήσω Α/Θ

τί προτείνετε?

Θα εκτιμούσα την βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Ή θα βάλεις ηλιακά θερμικά με Combi Tank in Tank...

Ή θα τροφοδοτήσεις κλιματιστικό με το 1-1,5kW να πάρεις ώστε με το ανάλογο COP να πάρεις 3 φορές πάνω αυτή την ισχύ..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ mechatr0n για τις προτάσεις σου,

την πρώτη την καταλαβαίνω αλλά μόνο με ηλιακή θερμική και χωρίς υποβοήθηση δε ξέρω αν είναι εφικτό, εκτός και αν συνδυαστεί το tank και με μια αντίσταση 1-1,5kw, ποιά η γνώμη σου?

Την δεύτερη λύση μπορείς να μου την αναλύσεις?

και γενικά από όλους σας θα ήθελα προτάσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μια πληρέστερη περιγραφή. Το 1,5kW το έχεις από Φ/Β; Τα ηλιοθερμικά τα αποκλείεις; Σύνδεση με ΔΕΗ έχεις; Δεν θες να καις καθόλου πετρέλαιο, ούτε συμπληρωματικά;

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μια πληρέστερη περιγραφή. Το 1,5kW το έχεις από Φ/Β; Τα ηλιοθερμικά τα αποκλείεις; Σύνδεση με ΔΕΗ έχεις; Δεν θες να καις καθόλου πετρέλαιο, ούτε συμπληρωματικά;

 

το 1,5 kw πρόκειται να το έχω από ανεμογεννήτρια, τα ηλιοθερμικά δε τα αποκλείω απλά δεν ξέρω αν με καλύπτουν 100%, σύνδεση με ΔΕΗ έχω και δεν θέλω να καίω καθόλου πετρέλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα ηλιοθερμικά με εφεδρεία / συμπλήρωμα αντλία θερμότητας. Φοβούμαι ότι τα 1,5kW δεν είναι αξιόπιστη πηγή ενέργειας για να κινήσει -έστω και μικρής ισχύος- κινητήρα. Μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις για να έχει νερό χρήσης και ο,τι περισσεύει για θέρμανση (με αντίσταση, απευθείας μέσα στο δοχείο αδρανείας, αν έχεις φυσικά).

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που χρησιμοποιούσα ένα τύπο boiler διπλής ενέργειας (με αντίσταση και με ηλιακά θερμικά) και ας δουλεύει η αντίσταση συνεχώς (Α.Π.Ε.), θα είχα ικανοποιητικό αποτέλεσμα?

Link to comment
Share on other sites

1kW σε ημερήσια βάση είναι σημαντική ποσότητα ενέργειας. Δεν αρκεί ένα μπόιλερ νερού χρήσης για να την απορροφήσει, εκτός αν εννοείς ότι το μπόιλερ θα έχει και ανάστροφη λειτουργία, παρέχοντας θερμότητα στο κύκλωμα της θέρμανσης.

Link to comment
Share on other sites

1kW σε ημερήσια βάση είναι σημαντική ποσότητα ενέργειας. Δεν αρκεί ένα μπόιλερ νερού χρήσης για να την απορροφήσει, εκτός αν εννοείς ότι το μπόιλερ θα έχει και ανάστροφη λειτουργία, παρέχοντας θερμότητα στο κύκλωμα της θέρμανσης.

 

Ακριβώς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.