Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κρακαρίσματα σε στόκο πλακιδίων


harristheo

Recommended Posts

Καλημέρα,

πριν λίγες μέρες παρέδωσα μία ανακαίνιση στον 5ο όροφο πολυκατοικίας στον Πειραιά

 

Χθές με πήρε τηλ ο ιδιοκτήτης και μου είπε να πάω να δω κρακαρίσματα διμήκη και εγκάρσια στους αρμούς των πλακιδίων στον εξώστη.

 

ο στόκος που χρησιμοποίησα είναι ο ίδιος και στο μπροστινό εξώστη και στο πίσω.(τον χρησιμοποιώ εδώ και 5 χρόνια και ποτέ δεν είχα προβλημα) το πίσω είναι οκ. ο μάστορας είναι συνεργάτης μου εδώ και 7 χρόνια και ποτέ δεν είχα προβλημα μαζί του.

 

ο εξώστης είχε διάφορα "μπάζα" 'οπως σωβάδες μπογιές κτλπ από διαφορα μερεμέτια που έγιναν αφού τελείωσε το δάπεδο και ο πελάτης μου από μόνος του χρησιμοποίησε όπως μου είπε ενα καθαριστηκό της φίλκεραμ τζόνσον και 2 5λιτρα της duro-stick το οποίο και εγω 2-3 φορές το έχω χρησιμοποιήσει χωρίς πρόβλημα και με πολύ καλά αποτελέσματα.

τα κρακαρίσματα όπως μου είπε τηλεφωνικώς έιναι άλλα εγκάρσια και άλλα διαμήκη .

 

δεν είμαι σιγουρος εάν τα κρακαρίσματα προυπήρχαν...

 

τι να κάνς?

 

μπορεί να εθύνονται τα καθαριστικά?

 

και αν ναι πως μπορώ να το αποδείξω.

 

ευχαριστώ

 

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Με τα καθαριστικά φίλε χάρη ήρθε το πρόβλημα στη επιφάνεια και το οποίο το καθαριστικό το επιδείνωσε,σε ολα σχεδόν τα στοκαρίσματα υπάρχει ένα σχετικό κρακεταρισμα και απο τη πείρα μου δυο είναι βασικοί λόγοι.α)

μη καλή πλήρωση του κενού αρμού και β) απότομο στέγνωμα.

Πιστεύω να βρείτε μια λύση με το μάστορα σου

Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι θα ηταν καλυτερα...Ειναι δυσκολο να βγαλλεις σκληρημενο στοκο απο τους αρμους των πλακιδιων...Απλα δεν εξω με το ξυσιμο και την αφαιρεση ενος πολυ λεπτου στρωματος του στοκου αν με το ξαναστοκαρισμα "πιασει" ο στοκος...Μπορεις πριν το ξυσιμο να χρησιμοποιησεις παλι ενα δυνατο καθαριστικο για να μαλακωσει λιγο κ να βγει οσο το δυνατον περισσοτερος στοκος..

Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι θα ηταν καλυτερα...Ειναι δυσκολο να βγαλλεις σκληρημενο στοκο απο τους αρμους των πλακιδιων...Απλα δεν εξω με το ξυσιμο και την αφαιρεση ενος πολυ λεπτου στρωματος του στοκου αν με το ξαναστοκαρισμα "πιασει" ο στοκος...Μπορεις πριν το ξυσιμο να χρησιμοποιησεις παλι ενα δυνατο καθαριστικο για να μαλακωσει λιγο κ να βγει οσο το δυνατον περισσοτερος στοκος..

 

ο στόκος πρέπει να βγει όλος για να πιάσει καλύτερα η επανατοποθέτηση...αυτό είναι σίγουρο

 

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δοκιμασει ποτε να ξυσεις σκληρημενο στοκο???Ειναι πολυ δυσκολο...Δεν βγαινει ετσι ευκολα...Κ φοβαμαι μηπως σου σπασουν κ τα πλακακια στις γωνιες..Ρωτησε το μαστορα σου μπας και εχει ξανακανει κατι αντιστοιχο..Ρωτησε κ σε καποιο μαγαζι με πλακιδια ή υλικα τετοιας χρησης μηπως εχουν καποιο προιον που θα εβγαζε το στοκο ποιο ευκολα...

Link to comment
Share on other sites

ναι έχς βγάλει στόκο από πλακίδια μπάνιου και μάλιστα εγω προσωπικά στο δικό μοθ μπάνιο. επίπονη διαδικασία και μάλιστα όπως ανέφερες και επικίνδυνη για σπασίματα πλακιδίων

 

Χάρης

 

Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας του forum. Παράθεση κάνετε όταν θέλετε να κάνετε αναφορά σε τμήμα μιας δημοσίευσης ή να απαντήσετε σε δημοσίευση παλιότερη από την αμέσως προηγούμενη. Αντί για κλικ στη λέξη "παράθεση" κάντε κλικ στη λέξη "απάντηση" στο τέλος της ιστοσελίδας.

Ευχαριστώ, Myri

Link to comment
Share on other sites

φιλε Χαρι το πραγμα δεν τοσο δυσκολο ακομα και με απλο δισκο μαρμαρου γινεται δουλεια,του αλαζει τα φωτα του στοκου και πολυ γρηγορα.μη προβληματιζεσαι τοσο πολυ. δεν νομιζω ναναι δα ο εξωστης τοσο μεγαλος!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.