Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οι γεωπόνοι κάνουν στατικές μελέτες;


Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι επειδή γνωρίζω την υπόθεση οφείλω να δώσω κάποιες διευκρινήσεις. Προσωπική φίλη και συνάδελφος Πολ.Μηχανικός του πανεπιστημίου Θεσσαλίας επέλεξε να κάνει τη μεταπτυχιακή της εργασία όντως όπως τονίζει ο καλός συνάδελφος Χάρης στο τμήμα Γεωπονίας του ιδίου πανεπιστημίου υπό την επίβλεψη του Καθ.κ.Κίττα με συνεπικουρία Καθηγητών του τομέα Δομοστατικής του τμήματος Πολ.Μηχανικών και αντικείμενο την ανάλυση μεταλλικού κτιρίου-στεγάστρου σε συνδυασμό με υαλοπίνακες και πάνελ αλουμινίου που προορίζεται για θερμοκήπιο. Επειδή το StaadPro το έχω αγοράσει και ειδικά για μεταλλικά θεωρώ ότι είναι πολύ καλό της πρότεινα μετά από συνάντηση μας να επικοινωνήσει με την εταιρεία STRUSOFT-MARAΒΕΑΣ για να δεί μια παρουσίαση και να το εκτιμήσει. Τελικώς επειδή έχω την τιμή να τη βοηθάω στην εργασία της διότι το πρόγραμμα το δουλεύω αρκετό καιρό με ενημέρωσε ότι μέσω του Καθηγητή δόθηκε στο πανεπιστήμιο ακαδημαϊκή άδεια ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ερευνητικούς σκοπούς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 49
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χάρη επειδή είμαι απόφοιτος σχολής που δεν εκπονεί στατικές μελέτες θα σου πω το εξής , μην συγχέεις αυτά που κάνει ο απόφοιτος στην πράξη με τα ερευνητικά ενδιαφέροντα του τμήματος , που στο κάτω κάτω μπορεί οι μεταπτυχιακοί ου εκπονούν τις αντιστοιχες εργασίες να μην είναι καν γεωπόνοι αλλά μηχανικοί!

 

Σου λέω για παράδειγμα εγώ έχω διδαχθεί στατική των κατασκευών - αντοχή των υλικών - οπλισμένο σκυρόδεμεα & μητρωική ανάλυση κατασκευών -εδαφομηχναική & θεμελιώσεις - τώρα πρόσθεσαν και αντισεισμικό κανονισμό.& μάλλον μεταλλικές

Το τμήμα ΄δηλαδή έχει ένα υπόβαθρο στις κατασκευές περίπου σαν τους τοπογράφους.Παρόλα αυτά υπάρχουν φοιτητές που παίρνουν διπλωματικές όπως πχ αντισεισμική σχεδίαση Χ.Υ.Τ.Α κλπ σε συνεγασία με τους καθηγητές που κάνουμε τα των κατασκευών (οι οποίοι προφανώς είναι Δρ πολιτικοί μηχανικοί )

Σε μεταπτυχιακό επίπεδο οπού υπάρχουν και πολλοί μηχανικοί άλλων ειδικοτήτων ακόμα και στους μηχανικούς περιβάλλοντος θα κάνουν πιο extreme πράγματα ή άλλοι συνάδελφοι που συνεχίζουν την διπλωματική τους ,φαντάζομαι οτι κάτι παρόμοιο συμβαίνει

 

edit με πρόλαβε ο συνάδελφος

Link to comment
Share on other sites

"οι Τοπογράφοι Μηχανικοί και οι Δομικών Έργων με περιορισμούς (δύο όροφοι,όχι αντισεισμικός κλπ)"

 

Μα πώς ; Υπάρχουν στατικά χωρίς Αντισεισμικό ;

Link to comment
Share on other sites

Μπορουν αραγε οι γεωπονοι να κανουν καποιο μεταπτυχιακο και να εχουν δικαιωματα ως μηχανικοι περιβαλλοντως?

Link to comment
Share on other sites

δικαιωματα ως μηχανικοι περιβαλλοντως?

 

Δηλαδή σε ποια δικαιώματα αναφέρεσε ακριβώς? Για ψάξ' το λίγο... υπάρχουν ανάλογα θέματα σε αυτό το φόρουμ...

Link to comment
Share on other sites

@maximos75

Το φαντάστηκα ότι κάτι τέτοιο θα συμβαίνει αλλά θεωρώ ότι εφόσον το μεταπτυχιακό αφορά στατική μελέτη έπρεπε να εκπονηθεί σε τμήμα Πολιτικών Μηχανικών. Είναι μήπως διατμηματικό μεταπτυχιακό γιατί δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο. Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν μου θυμίζει λίγο την περίπτωση της Νατάσας Καραμανλή που ως νηπιαγωγός πήρε πρώτα διδακτορικό από την Ιατρική και μετά το πτυχίο της από την Ιατρική. Καλά εκείνη είναι ειδική περίπτωση θα μου πείτε αλλά επειδή σ' αυτή τη χώρα συμβαίνουν διάφορα, πώς να μην μπαίνουν ψύλλοι στα αυτιά μας;

 

@ΖaΧοΥs

Αυτό που υποψιάζομαι είναι ότι σε λίγο καιρό θα συνενωθείτε με το υπό ίδρυση στο Πολυτεχνείο Χανίων τμήμα Πολιτικών Μηχανικών και έτσι θα λύσετε και το θέμα των επαγγελματικών δικαιωμάτων που σας απασχολεί κατά το προηγούμενο των Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης. Θα μετονομαστείτε σε "Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών & Μηχανικών Περιβάλλοντος" που είναι συνήθης τίτλος σε τμήματα Πολιτικών Μηχανικών του εξωτερικού (Civil and Environmental Engineering).

Link to comment
Share on other sites

Χάρη άυτό που λές δεν είναι αναγκαίο πχ στο Αριστοτέλειο οι Μηχανολόγοι Μηχανικοί έχουν ένα εργαστήριο για μηχανικη περιβάλλοντος ,δεδομένου οτι η υπόλοιπη σχολή είναι μακριά από το αντικείμενο να τους απαγορεύσουμε να εκπονούν μάστερ πχ για την αέρια ρύπανση?Μπορεί ένα μηχανικός περιβάλλοντος ή χημικός μηχάνικός να κάνει το μάστερ του εκεί

 

Αν μπορεί γεωπόνος με μάστερ να γίνει μηχανικός περιβάλλοντος ..δεν μπορώ να φανταστώ έναν γεωπόνο με μάστερ πχ να σχεδιάζει ένα φίλτρο για ένα εργοστάσιο ή ένα χ.υ.τ.α οι διαφορές στο πρόγραμμα σπουδών κα ιστην φιλοσοφία είναι τεράστιες , είναι σαν να μου πεις εμένα με 1 μάστερ στην γεωπονική να δίνω φυτοφάρμακα ή να οργανώσω την φυτική παραγωγή κλπ...

 

Για τα περι συνένωσης κάτι τέτοιο είναι μια πιθανότητα αλλά υπενθυμίζω οτι στο Δημοκρίτειο υπάρχουν ήδη και οι δύο ειδικότητες από το 95 χωρίς να έχει γίνει καμία κουβέντα περι συνένωσης ,νομίζω συνδιοργανώνουν μαζί το μεταπτυχιακό της υδραυλικής μηχανικής ( αυτό που εμείς μαθαίνουμε "εγκυκλοπαιδικά" )

Πάντως αν έστω και 1 ελληνικό τμήμα πολ.μηχανικών αλλάξει τίτλο και δομή στο πρόγραμμα σπουδών θα αναγκαστούν τα υπόλοιπα να ακολουθήσουν έχουν γίνει συζητήσεις παλιότερα αλλά δεν βολεύει τους καθηγητές των κεντρικών Α.Ε.Ι να αλλάξει η δομή των τμημάτων τομείς κλπ

Link to comment
Share on other sites

Που μπορω να βρω πληροφοριες για τον υπο ιδρυση τμημα Πολιτικων Μηχανικων στα Χανια??? (ποτε θα ιδρυθει, προγραμμα σπουδων, καθηγητες κτλ...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.