Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οι γεωπόνοι κάνουν στατικές μελέτες;


Recommended Posts

@ZaXoYs

Οι Μηχανολόγοι Μηχανικοί έχουν πολύ μεγαλύτερη σχέση με το Περιβάλλον απ' ό,τι οι Γεωπόνοι με τα Στατικά ή οι νηπιαγωγοί με την Ιατρική.

Όσο για τις εξελίξεις στην εκπαίδευση, θα δούμε. Ο "καιρός γαρ εγγύς" που λέει και ο Λιακόπουλος.:D

 

@terry

Ακόμα το συζητάνε. Διάβασε κι ΑΥΤΟ.

Γίνεται όμως πολυτεχνείο χωρίς Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών;

Γίνεται ολόκληρη Κρήτη, σχεδόν ανεξάρτητο κράτος, χωρίς Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών;

Το "σχεδόν" στην παραπάνω πρόταση τι το θέλω, έτσι;:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 49
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χάρη με την ίδια λογική που διάβασες εσύ το πρόγραμμα σπουδών των γεωπόνων και είδες 2 μαθήματα λίγο σχετικά με "μηχανική " ακριβώς με τον ίδιο τρόπο και εγώ βλέπω μόνο 2 σχετικά με μηχανική περιβάλλοντος

( το μόνο θετικό είναι οτι επειδή όλοι είμαστε μηχανικοί έχουμε πιο κοινό υπόβαθρο πχ θερμοδυναμική / φαινόμενα μεταφοράς ) αλλά και πάλι η διαφορά είναι σχεδόν ίδιας τάξης!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, δικιο εχεις...Εφοσον ειναι το μοναδικο Πολυτεχνειο περαν του Μετσοβιου θα επρεπε να εχει κ Πολιτικους Μηχανικους...Αρκει να κλεισουν αλλες σχολες Πολιτικων Μηχανικων στην Ελλαδα...Δεν το λεω με κακια...Σημερα μιλαγα με μια κοπελα συναδελφο που τελειωσε 3 χρονια πριν απο μενα και ο αριθμος μητρωου της στο ΤΕΕ ητνα μερικες δεκαδες χιλιαδες πισω απο το δικο μου...Μου φαινεται οτι ειναι υπερβολη ....Τοσες σχολες για το ιδιο αντικειμενο..Οπως κ σε αλλος κλαδου ετσι...Ας μειωσουν αρκετα των αριθμο των εισακτεων σε καθε σχολη... Σε αυτο το τοπικ εχετε θιξει κ αλλα σημαντικο θεμα...το θεμα των επαγγελαμτικων δικαιωματων...Τι να πουμε τωρα γιαυτο..Ειναι πολυ μεγαλη συζητηση...

 

Διαβασα το αρθρο που παραθετεις...Πριν 3-4 μηνες μιλαγα με τον κ Κουμουση απο το ΕΜΠ αι μου ειχε πει οτι εχει εγκριθει (τωρα δεν ξερω ποιοι ειναι οι αρμοδιοι) η ιδρυση σχολης Πολιτικων Μηχανικων στο Πολυτεχνειο Κρητης....

Link to comment
Share on other sites

Είναι που υπάρχουν και κάποιοι που διαρρηγνύουν τα ιμάτιά τους δημοσίως ότι υπάρχει υπερπληθώρα μηχανικών, ήτοι 102.018 διπλωματούχοι και περίπου 50.000 πτυχιούχοι και μπλα μπλα μπλα ... αλλά από την άλλη, κάθε φορά, συνηγορούν υπέρ του να δημιουργηθούν νέα τμήματα και νέες πολυτεχνικές σχολές...

Link to comment
Share on other sites

Πηγή της απορίας μου ήταν αυτό ακριβώς που περιέγραψε ο erling.

Αν δεν κάνουν στατικά τι το χρειάζονται ένα "βαρβάτο" πρόγραμμα όπως το staad pro;

Αν δεν κάνουν στατικά πώς δίνουν μεταπτυχιακή εργασία με θέμα τη στατική ανάλυση θερμοκηπίου;

Υπάρχουν κατασκευές που δεν απαιτούν στατική μελέτη; Μπορεί να μην την απαιτεί η πολιτεία για την έκδοση οικοδομικής άδειας ή για να δώσει μια άδεια λειτουργίας σ' ένα θερμοκήπιο αλλά δεν μπορεί να μην κάνει κάποιος έστω και στοιχειώδεις στατικούς υπολογισμούς.

 

Έκανα μια μικρή έρευνα για τη γεωπονική σχολή του ΑΠΘ και πιστεύω ότι αντίστοιχα θα ισχύουν και στις άλλες σχολές.

.

.

.

.

 

Λέτε να είναι διαφορετικά στις άλλες γεωπονικές και να κάνουν περισσότερα στατικά;

 

....................................

 

Μήπως πρέπει να το ψάξετε λίγο παραπάνω?

Μήπως οι Γεωπόνοι στη Θεσσαλία κάνουν περισσότερα?

Μήπως στα μεταπτυχιακά μπορούν να συμμετέχουν και πολιτικοί μηχανικοί?

Μήπως οι Καθηγητές που υποστηρίζουν τα μεταπτυχιακά ή/και προπτυχιακά είναι και πολιτικοί μηχανικοί?

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

....................................

 

Μήπως πρέπει να το ψάξετε λίγο παραπάνω?

Μήπως οι Γεωπόνοι στη Θεσσαλία κάνουν περισσότερα?

 

Μα για να απαντηθούν αυτές οι ερωτήσεις έγινε το θεμα ,αν γνωρίζεις μπορείς να το γράψεις αλλιώς δεν βλέπω το νόημα αυτού του ποστ

Link to comment
Share on other sites

@Nikos1

_ "Μήπως πρέπει να το ψάξετε λίγο παραπάνω?"

Το έψαξα.

_ "Μήπως οι Γεωπόνοι στη Θεσσαλία κάνουν περισσότερα?"

Οι Γεωπόνοι είναι πολύ Γεωπόνοι αλλά και ολίγο Τοπογράφοι, ολίγο Αρχιτέκτονες, πολύ Πολιτικοί Μηχανικοί υδραυλικοί, ολίγο Πολιτικοί Μηχανικοί εδαφοτεχνικοί, ολίγο Πολιτικοί Μηχανικοί δομοστατικοί, ολίγο Μηχανολόγοι Μηχανικοί, ολίγο Μηχανικοί Περιβάλλοντος, (αυτά από πολυτεχνείο) ολίγο Δασολόγοι, ολίγο Κτηνίατροι, ολίγο Γεωλόγοι, ολίγο Χημικοί και θύμισε μου αν ξέχασα κάτι.

_ "Μήπως στα μεταπτυχιακά μπορούν να συμμετέχουν και πολιτικοί μηχανικοί?"

Αποδεικνύεται απ' την απάντηση που έδωσε ο maximos75 παραπάνω ότι μπορούν. Το ερώτημά μου είναι όχι αν μπορούν αλλά γιατί να μπορούν και μάλιστα όχι σε διατμηματικά, πχ Γεωπόνων-Πολιτικών Μηχανικών, μεταπτυχιακά; Γιατί να εκπονούνται στην Γεωπονική μεταπτυχιακές εργασίες με αντικείμενο στατικές μελέτες.

_ "Μήπως οι Καθηγητές που υποστηρίζουν τα μεταπτυχιακά ή/και προπτυχιακά είναι και πολιτικοί μηχανικοί?"

Στη Γεωπονική Θεσσαλονίκης είναι όπως ανέφερα σε προηγούμενη δημοσίευση τρεις με πτυχίο/δίπλωμα Πολιτικού Μηχανικού. Ειδικότερα ένας διπλωματούχος (από πανεπιστήμιο) και δύο πτυχιούχοι (από ΤΕΙ). Και λοιπόν;

Από πού και ως πού οι Γεωπόνοι ασχολούνται με στατικά ή έχουν μεταπτυχιακά προγράμματα με αντικείμενο στατικές μελέτες;

Αν ως Πολιτικός Μηχανικός ασχολούμαι με τη στατική μελέτη ενός σιλό σημαίνει ότι μπορώ να ασχοληθώ ή το τμήμα Πολιτικών Μηχανικών να διοργανώσει και μεταπτυχιακό με αντικείμενο το περιεχόμενο του σιλό και όχι μόνο το σιλό;

 

Αν κάποιοι θεωρούσατε μέχρι τώρα τους Πολιτικούς Μηχανικούς ως τους πιο ευνοημένους που μπαίνουν στα χωράφια άλλων (τουλάχιστον πολυτεχνικών μόνο τμημάτων με κοινό υπόβαθρο και πολλά κοινά μαθήματα κορμού) σας καλώ να αναθεωρήσετε. Οι Πολιτικοί Μηχανικοί έρχονται δεύτεροι. Πρώτοι και με διαφορά είναι οι Γεωπόνοι!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω σε λίγο καιρό εδώ οι μηχανικοί όλοι να κάνουν τις μελέτες των άλλων. Οι μηχανολόγοι θα κάνουν τοπογραφικά, οι ηλεκτρολόγοι θα κάνουν στατικά, οι αρχιτέκτονες ηλεκτρολογικά....

 

Εδώ είναι Ελλάδα !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.