Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υγροποιήσεις κτιστής καμινάδας κεντρικής θέρμανσης


chrisvach

Recommended Posts

Ένας συνάδελφος μου είχε ανάλογο πρόβλημα και το έλυσε τοποθετώντας ένα ανοξείδωτο σωλήνα εσωτερικά.

Από το λέβητα θα δεις εάν υπάρχει η δυνατότητα τοποθέτησης σωλήνα Φ18 για παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 41
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το θέμα ειναι οτι έχω την περίπτωση του φαινομένου της υγροποίησης της καπνοδόχου και το μόνο το οποίο μπορώ να κάνω (λόγω κατασκευαστικών δεδομένων) είναι η εξωτερική της μόνωση απλά θέλω μια γνώμη πως μπορεί να γίνει αυτό.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

μειώνοντας όμως την διατομή με την ανοξείδωτη αυξάνεις την ταχύτητα τον καυσαερίων άρα έχεις αύξηση θορύβου ειδικά στην περίπτωση που η καπνοδόχος περνά μέσα απο διαμέρισμα.

εγώ ρωτάω μόνωση εξωτερικά γίνεται και με ποιόν τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου πείρα λέει ότι σε ελάχιστες περιπτώσεις η εξωτερική μόνωση μπορεί να λύσει το πρόβλημα.

 

Χρειάζεται να μετρήσει κάποιος την θερμοκρασία των καυσαερίων σε δύο σημεία

1. στην έξοδο του λέβητα (είσοδο στην καπναγωγό)

2. και στην έξοδό τους από την καπνοδόχο (προς την ατμόσφαιρα).

σε διάφορες φάσεις λειτουργίας και με διάφορες εξωτερικές θερμοκρασίες.

 

Η τοποθέτηση εξωτερικής μόνωσης, εκτιμώ ότι θα σου ανεβάσει την μέση θερμοκρασία του εσωτερικού τοιχώματος (όπου γίνεται η υγροποίηση) της καπνοδόχου κατά περίπου 3-4 deg C, σε σχέση με την θερμοκρασία χωρίς εξωτερική μόνωση. Αυτό δεν βοηθά, αλλά σε ελάχιστο βαθμό. Σε αυτές τις περιπτώσεις το πρώτο είναι η σωστή ρύθμιση καυστήρα και το δεύτερο η τοποθέτηση εσωτερικού καπνοδόχου. Ή και τα δύο μαζί.

 

Μίλα με τεχνικούς της περιοχής σου που θα επισκεφτούν την εγκατάστασή σου. Ζήτα τους τεχνικές προτάσεις ει δυνατόν γραπτές, και μην αρκείσαι σε "άσε ρε φίλε που θα μας μάθεις την δουλειά μας". Οσοι σου λένε "έχω 20 χρόνια εμπειρίας", να ξέρεις όιτι δεν έχουν απαραίτητα 20 χρόνια εμπειρίας. Το πιθανότερο είναι να έχουν 1 χρόνο εμπειρίας που επαναλαμβάνεται για 20 συνεχόμενα χρόναι. Ζήτα να περιγράφουν σύντομα τον τρόπο (σε μία σελίδα χαρτί, και χειρόγραφη επι τόπου) το πώς η επέμβασή τους θα λύσει το πρόβλημά σαυ. Και το τι θα γίνει εάν, μέσα στον χειμώνα αυτόν ή τον επόμενο, ξαναπαρουσιαστεί το πρόβλημα. Διάλεξε αυτόν που θα σε πείσει.

 

Αν όμως πιστεύεις ότι η εξωτερική μόνωση μπορεί να σε βοηθήσει, τότε κάνε την ερώτησή σου στην κατηγορία Οικοδομική.

Link to comment
Share on other sites

Η τοποθέτηση εξωτερικής μόνωσης, εκτιμώ ότι θα σου ανεβάσει την μέση θερμοκρασία του εσωτερικού τοιχώματος (όπου γίνεται η υγροποίηση) της καπνοδόχου κατά περίπου 3-4 deg C, σε σχέση με την θερμοκρασία χωρίς εξωτερική μόνωση

 

Όταν λες μέση θερμοκρασία πως το εννοείς? Τοπικά ή χρονικά?

Link to comment
Share on other sites

Λίγο τσιγκουνεμένο δεν είναι το 3-4C?. Βέβαια θα συμφωνήσω "περισσότερο" από το αν αναφερόσουν τη μέση καθ' ύψος θερμοκρασία της καμινάδας σε κατάσταση ισορροπίας.

 

Η χτιστή καμινάδα είναι βαριά κατασκευή. Μέχρι να ζεσταθεί θα κάνει υγροποιήσεις, ανεξάρτητα αν κάνει και σε φάση ισσοροπίας. Ακόμα και η εξάτμιση ενός αυτοκινήτου κάνει τέτοιες υγροποιήσεις. Σε μια βαριά καμινάδα αυτές είναι πολλές. Η εξωτερική μόνωση δεν προσφέρει ιδιαίτερα στο γρήγορο ζέσταμα. Δεν αφήνει βέβαια την καμινάδα να κρυώσει πολύ στα διαστήματα που σταματάει ο καυστήρας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.