Μετάβαση στο περιεχόμενο

* * * * * 1 Ψήφοι

Βοηθητικοί Χώροι - Χρήση

• Please log in to reply
35 απαντήσεις στο θέμα

#1 sakistsalikis

sakistsalikis

Διακεκριμένο Μέλος

• Members
  • PipPipPipPip
  • 232 Μηνύματα:

Δημοσίευση 09 Μάιος 2009 - 13:25

Επειδη ο ΓΟΚ δεν βρηκα να το αναφερει πουθενα.
Οι βοηθητικοι χωροι (αποθηκες) στο υπογειο κατοικιας ως τι βοηθητικοι χωροι μπορουν να χρησιμοποιηθουν;
Δηλαδη μπορουν να νοικιαστουν ως βοηθητικοι χωροι σε καποιον τριτο (π.χ. καταστημα);
Μπορω εγω ο ιδιοκτητης να τους χρησιμοποιησω ως αποθηκες για το μαγαζι μου ή ανοικουν αποκλειστικα στην οικια που βρισκεται απο πανω;
  • 0

#2 myri

myri

Διακεκριμένο Μέλος

• Moderators
  • 7.253 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΑθήνα
  • Ειδικότητα:Διπλ. Αρχιτέκτων Μηχανικός

Δημοσίευση 09 Μάιος 2009 - 19:04

Κτηριοδομικός κανονισμός
http://www.michaniko...?do=file&id=369

ΑΡΘΡΟΝ-2. ΟΡΙΣΜΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΠΑΡΟΝΤΟΣ

3. Χώροι κύριας και βοηθητικής χρήσης των κτιρίων. Χώροι κύριας χρήσης των κτιρίων είναι όσοι προορίζονται για την παραμονή σε κανονικές συνθήκες λειτουργίας, ατόμων (έστω και ενός) επί δύο τουλάχιστον ώρες το 24ωρο.
Οι υπόλοιποι χώροι των κτιρίων είναι βοηθητικής χρήσης. Για παράδειγμα στα κτίρια με χρήση κατοικίας χώροι κύριας χρήσης είναι τα υπνοδωμάτια, οι χώροι διημέρευσης (καθιστικά, σαλόνια, τραπεζαρίες, χώροι παιχνιδιού), οι κουζίνες τα γραφεία κλπ.

Χώροι βοηθητικής χρήσης είναι μεταξύ άλλων οι ακόλουθοι

• Οι χώροι κυκλοφορίας (διάδρομοι, προθάλαμοι, κλιμακοστάσια).
  • Οι χώροι υγιεινής.
  • Τα μηχανοστάσια.
  • Οι αποθήκες.
  • Οι χώροι στάθμευσης αυτοκινήτων.
  • Τα κτίρια παραμονής ζώων (στάβλοι, βουστάσια κλπ
---------
σαφώς μπορείς να τους ενοικιάζεις ή να τους χρησιμοποιείς ανεξάρτητα από την οικία και να τους πουλήσεις

για την αγοροπωλησία λογικα απαιτείται και κατανομή χιλιοστών
------
είναι αυθαίρετα;;;;;;
  • 0

#3 sakistsalikis

sakistsalikis

Διακεκριμένο Μέλος

• Members
  • PipPipPipPip
  • 232 Μηνύματα:

Δημοσίευση 11 Μάιος 2009 - 00:03

Ειναι το υπογειο στο σπιτι μου. Δεν ειναι αυθαιρετο. Ειναι χαρακτηρισμενο το μεγαλυτερο μερος ως αποθηκη και το υπολοιπο ως γκαραζ.
Εβαλα το θεμα στα αυθαιρετα γιατι ηθελα να ρωτησω ακριβως αν θεωρειται αυθαιρεσια η χρηση των αποθηκων για εμπορικους σκοπους και οχι για την οικια.

Θα εξηγησω τι ακριβως θελω να κανω:
Ειμαι ηλεκτρολογος μηχανικος. Σκοπευω λοιπον εκτος απο μελετες να ασχοληθω και με ηλεκτρομηχανολογικες εγκαταστασεις και πολυ πιθανον και με εμποριο ηλεκτρομηχανολογικου υλικου. Επειδη λοιπον εχω στο σπιτι ενα μεγαλο υπογειο που μενει ανεκμεταλευτο εδω και χρονια, αρχικα σκεφτηκα να κανω οτι και οι γειτονες, μετατροπη σε σπιτι. Επειδη ομως γενικα θελω να εχω το κεφαλι μου ησυχο και με μια τετοια παρανομια παντα θα προσπαθω να ξεφυγω, σκεφτηκα μια και θα μου χρειαστει μια αποθηκη για εμπορικους σκοπους να χρησιμοποιησω αυτο αν δεν ειναι αυθαιρεσια κατι τετοιο.

Κατι τελευταιο:
Μπορει το υπογειο-αποθηκη να γινει εδρα καταστηματος-αποθηκης; Λεγοντας "καταστημα-αποθηκη" εννοω ενα καταστημα χωρις βιτρινες που κανει κατα καποιο τροπο χοντρεμποριο και πηγαινουν συγκεκριμενοι πελατες να φορτωσουν καποια πραγματα.
Για παραδειγμα: Εχω το γραφειο μου σε ενα κεντρικο σημειο και στο οποιο μπορει να κανω και εμποριο ηλεκτρομηχανολογικου υλικου. ομως για να μην νοικιασω ενα χωρο 200 τετραγωνικα που θα ειναι πανακριβος, νοικιαζω 80 για να εχω τη βιτρινα για νεους πελατες και για ψιλοπραγματα και τους γνωστους πελατες ή καποιους που θελουν μια μεγαλη ποσοτητα τους στελνω κατευθειαν στην αποθηκη να φορτωσουν. Γινεται κατι τετοιο ή αυτοματως το υπογειο μετατρεπεται σε κυριας χρησης αφου μεσα σε αυτο γινεται εμπορικη δραστηριοτητα;
Εκ πρωτης οψεως κατι τετοιο μαλλον φαινεται παρανομο, αφου η αποθηκη πλεον δεν ειναι αποθηκη, αλλα καταστημα εμπορικο, εστω και χωρις βιτρινα. Ομως γνωριζω πολλα μαγαζια που εχουν ως μοναδικη εδρα υπογεια, γκαραζ, βοηθητικους χωρους. Αυτοι εχουν δηλωσει στην εφορια ως εδρα το υπογειο ή δηλωνουν κατι αλλο;

Θα μπορουσα να ρωτησω βεβαια στην εφορια αλλα φοβαμαι πως η εφορια δεν εχει προβλημα τι θα δηλωσεις για εδρα, αν ομως μετα απο καταγγελια ανακαλυψει η πολεοδομια οτι εχεις εδρα το υπογειο, τοτε δεν κρυβεται τιποτα.
  • 0

#4 pk10gr

pk10gr

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPip
  • 1.369 Μηνύματα:
  • Ειδικότητα:Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός

Δημοσίευση 11 Μάιος 2009 - 09:46

Θα μπορουσα να ρωτησω βεβαια στην εφορια αλλα φοβαμαι πως η εφορια δεν εχει προβλημα τι θα δηλωσεις για εδρα, αν ομως μετα απο καταγγελια ανακαλυψει η πολεοδομια οτι εχεις εδρα το υπογειο, τοτε δεν κρυβεται τιποτα.

Το βρηκες!!! Κι εγω νομιζω πως η εφορια δεν νοιαζεται και πολυ (εκτος αν χρειαστει αυτοψια του χωρου αλλα και αυτο παιζει..) Αλλα αυτο που περιγραφεις δεν νομιζω να εχεις ουσιαστικο προβλημα.. Αποθηκη ειναι εκει που αποθηκευεις τα προιοντα σου.. Τωρα αν τα παιρνεις εσυ απο εκει και τα πηγαινεις στον πελατη ή αν τα παιρνει ο πελατης κατευθειαν απο εκει δεν νομιζω να εχει μεγαλη διαφορα..
  • 0

#5 erling

erling

Διακεκριμένο Μέλος

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 3.962 Μηνύματα:

Δημοσίευση 11 Μάιος 2009 - 15:25

Θυμάμαι παλιά μία καλή υπάλληλος πολεοδομίας που με έβαζε να γράφω στο υπόγειο την φράση "Βοηθητικός χώρος κατοικίας"
Επίσης, έχω την εντύπωση, πως οι υπόγειοι χώροι κατοικίας στην πυροπροστασία δεν υπολογίζονται με το άρθρο που αφορά τις αποθήκες.
  • 0

#6 JTB

JTB

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPipPip
  • 2.363 Μηνύματα:
  • Website URLhttp://artiondp.wordpress.com
  • ΤοποθεσίαΚορυδαλλός (Επισκεπτήριο καθημερινά, ώρες γραφείου)
  • Ειδικότητα:Πολιτικός Μηχανικός Τ.Ε.Ι.

Δημοσίευση 11 Μάιος 2010 - 16:40

Το εμπόριο και η επαγγελματική δραστηριότητα δεν γίνεται σε χώρο βοηθητικής χρήσης... Ούτε μπορεί κανείς να ξέρει πως τελικά θα προκύψει...Αν περιμένεις 5 πελάτες δηλαδή και ξεπεράσεις το 2ωρο; Θα είσαι αυθαίρετος τη Τρίτη, νόμιμος τη Πέμπτη κλπ... Αστεία πράγματα όπως και όλα τα υπόλοιπα... Αφού η όλη ιστορία γίνεται για τους φόρους... Θεωρώ πιο σημαντικό τον κτιριοδομικό... Να υπάρχουν τα απαραίτητα ύψη, φωτισμός, αερισμός, να εντάσσεται στη μελέτη πυροπροστασίας κλπ... Τα άλλα όλα, ανήκουν στο παλιό καρκίνωμα των νόμων που μπλέκουν ασφάλιση και φορολογία με αρχιτεκτονική και δόμηση...
  • 0

#7 engant

engant

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPip
  • 377 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΚομοτηνή

Δημοσίευση 08 Μάρτιος 2011 - 09:04

Σε τμήμα οικίας που γίνεται αλλαγή χρήσης σε γραφείο, είναι υποχρεωτικό να έχει χώρο υγεινής? Και αν ναι, μπορεί να μου πει κάποιος στον ΓΟΚ που το αναφέρει για υποχρέωση κατασκευής του?
  • 0

#8 myri

myri

Διακεκριμένο Μέλος

• Moderators
  • 7.253 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΑθήνα
  • Ειδικότητα:Διπλ. Αρχιτέκτων Μηχανικός

Δημοσίευση 08 Μάρτιος 2011 - 13:55

δες τον κτιριοδομικό
http://www.michaniko...?do=file&id=369
  • 0

#9 salpigoal

salpigoal

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPip
  • 1.280 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΑθήνα

Δημοσίευση 08 Μάρτιος 2011 - 15:12

Αν θυμαμαι καλα απ τον ΓΟΚ, απαγορευεται η αυτοτελης ενοικιαση υπογειου...
  • 0

#10 Athina

Athina

Μέλος

• Members
  • PipPip
  • 55 Μηνύματα:

Δημοσίευση 08 Μάρτιος 2011 - 20:12

Δεν ξέρω αν αναφέρεται και στον κτιριοδομικό κανονισμό ή στον ΓΟΚ΄.
Πάντως υπάρχει αυτή η απόφαση "Αποφ-Γ1/9900/74 Περί υποχρεωτικής κατασκευής αποχωρητηρίων." (ΦΕΚ-1266/Β/3-12-74), η οποία αν δεν κάνω λάθος, εφαρμόζεται ακόμα για όλους τους χώρους εκτός από τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος και για αυτά που ισχύουν ειδικές διατάξεις. (στο άρθρο 1 παρ. 9 μιλάει για κάθε χώρο εργασίας)
  • 1