Μετάβαση στο περιεχόμενο

* * * * * 1 Ψήφοι

Βοηθητικοί Χώροι - Χρήση

• Please log in to reply
35 απαντήσεις στο θέμα

#21 tsiberi34

tsiberi34

Μέλος

• Members
  • PipPip
  • 97 Μηνύματα:

Δημοσίευση 20 Απρίλιος 2011 - 13:39

Συνάδελφοι καλημέρα
Γενικά υπό ποιές προυποθέσεις θεωρείται ένας όροφος υπόγειο;
  • 0

#22 neotzar99

neotzar99

Νέο Μέλος

• Members
  • Pip
  • 44 Μηνύματα:

Δημοσίευση 20 Απρίλιος 2011 - 17:13

Αν εννοεις σαν βοηθητικός χωρος τοτε το πρωτο που πρεπει να δεις ειναι το ύψος,δεν πρεπει να ξεπερναει τα 3.00μ. αλλιως μετρας στη δομηση. Τωρα για το υπόγειο που ο συναδελφος το περιελαβε στον κενακ,θεωρω οτι ορθώς επραξε και κατι αναλογο θα κανω και γω σε παρομοια περιπτωση και θα ενημερωσω τι απεγινε με τον ελεκτικι μηχανισμο της πολεοδομιας.
  • 0

#23 Ansryn

Ansryn

Νέο Μέλος

• Members
  • Pip
  • 7 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΘεσσαλονίκη
  • Ειδικότητα:Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός

Δημοσίευση 21 Ιούλιος 2011 - 20:42

Συνάδελφε τι έγινε τελικά με το θέμα της θέρμανσης του υπογείου (εφόσον το υπόγειο στην οικοδομική άδεια θεωρείται σαν βοηθητικός χώρος του κτηρίου και δεν συμμετέχει στον συντελεστή δόμησης);
Δυστυχώς έχω και γω το ίδιο πρόβλημα σε ιδιόκτητη μονοκατοικία με υπόγειο όπου ο υπάλληλος της πολεοδομίας δεν μου επιτρέπει να έχω θερμαντικά σώματα στο υπόγειο και επίσης δεν μου επιτρέπι να το θεωρήσω θερμαινόμενο χώρο.
  • 0

#24 mak_johnn

mak_johnn

Μέλος

• Members
  • PipPip
  • 80 Μηνύματα:

Δημοσίευση 13 Σεπτέμβριος 2011 - 11:57

Καλησπέρα σε όλους.
Σε περίπτωση αλλαγής χρήσης υπογείου από βοηθητκό χώρο σε κύρια χρήση, χωρίς την προβλεπόμενη τακτοποίηση, μπορεί η πολεοδομία να κάνει αυτοψία εσωτερικά του χώρου και να επιβάλλει το πρόστιμο? Το ρωτάω διότι κάπου ειπώθηκε ότι αυτό απαιτεί άδεια από εισαγγελέα, σε αντίθεση με τον εξωτερικό έλεγχο που μπορεί να γίνει ανά πάσα στιγμή. Πελάτης έχει αντιδικία με γείτονα και φοβάται καταγγελία. Την τακτοποίηση δυσκολεύται να την πληρώσει καθότι το κόστος στην περίπτωσή του βγαίνει αρκετά υψηλό (κάπου 30000 ευρώ).
  • 0

#25 Manolis gon

Manolis gon

Συντονιστής

• Moderators
  • 6.372 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΑγ. Νικόλαος - ΚΡΗΤΗ

Δημοσίευση 13 Σεπτέμβριος 2011 - 15:51

Με εισαγγελέα, εφόσον αρνηθεί το άνοιγμα της πόρτας στην πολεοδομία.Δεν είναι δύσκολη διαδικασία, οι εισαγγελείς το επιτρέπουν.Καλύτερα να μη φτάσουν εκεί.Γιατί όμως βγαίνει τόσο μεγάλο το πρόστιμο, λόγω τετραγωνικών και τιμή ζώνης?. Πάντως και με εξωτερική αυτοψία αν είναι ξεμπαζωμενο το υπόγειο μπορεί να γίνει έκθεση αυθαιρέτου.
  • 0

#26 mak_johnn

mak_johnn

Μέλος

• Members
  • PipPip
  • 80 Μηνύματα:

Δημοσίευση 14 Σεπτέμβριος 2011 - 12:26

Ναι Μανώλη, αρκετά τετραγωνικά (90) και σχετικά υψηλή ΤΖ. Εξωτερικά δεν υπάρχει πρόβλημα παρανομίας, εσωτερικά τον νοιάζει. Πάντως σαν διαδικασία (με άδεια εισαγγελέα), δεν την έχω συναντήσει συχνά, δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι. Εσύ σαν Π.Μ θα ξέρεις καλύτερα.
  • 0

#27 StaGian

StaGian

Νέο Μέλος

• Members
  • Pip
  • 33 Μηνύματα:
  • Ειδικότητα:Ψυκτικός

Δημοσίευση 08 Νοέμβριος 2011 - 17:21

Συνάδελφοι, υπάρχει κάποια διάταξη που να περιορίζει την επιφάνεια των βοηθητικών υπόγειων χώρων μιας κατοικίας σε σχέση με την επιφάνεια της ίδιας της κατοικίας?

Παράδειγμα Διώροφος οικοδομή 2 κατοικιών:

ισόγειο 75 μ2 - κατοικία (25 κύρια χρήση εντός Σ.Δ. και 50 βοηθητικοί υπόγειοι χώροι εκτός Σ.Δ. λόγω κλίσης εδάφους)
όροφος 75μ2 - κατοικία

Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με την έγκριση της θέρμανσης του βοηθητικού υπόγειου χώρου καθώς ο υπάλληλος της Πολ/μίας επιμένει ότι η επιφάνειά του (50μ2) είναι μεγάλη σε σχέση με τα 25μ2 της κύριας χρήσης.
Μου ζητάει μάλιστα ΕΠΑΕ για τη λειτουργικότητα του βοηθητικού χώρου καθώς υποψιάζεται μελλοντική αλλαγή χρήσης σε κατοικία.
Ποιά είναι η άποψή σας?

Το μήνυμα έχει επεξεργαστεί ο StaGian: 09 Νοέμβριος 2011 - 15:43

• 0

#28 Chris Fragkos

Chris Fragkos

Μέλος

• Members
  • PipPip
  • 54 Μηνύματα:

Δημοσίευση 12 Δεκέμβριος 2012 - 09:47

Η κουζίνες εστιατορίων θεωρούνται βοηθητικοί χώροι?
  • 0

#29 dib

dib

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPipPip
  • 3.043 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΜεσόγεια Αττικής
  • Ειδικότητα:Διπλ. Μηχανολόγος Μηχανικός

Δημοσίευση 12 Δεκέμβριος 2012 - 11:02

Η κουζίνες εστιατορίων θεωρούνται βοηθητικοί χώροι?

Πολεοδμικά νομίζω ως κύριας χρήσης αλλα απο πυροσβεστική άποψη θεωρούνται ως βοηθητικοί χώροι

edit
Άκυρο το ''νομίζω'' για την πολεοδομία, πρέπει να ειναι χώρος κύριας χρήσης

Το μήνυμα έχει επεξεργαστεί ο dib: 12 Δεκέμβριος 2012 - 11:08

• 0

#30 PERDA

PERDA

Παλιό Μέλος

• Members
  • PipPipPip
  • 160 Μηνύματα:

Δημοσίευση 12 Οκτώβριος 2013 - 11:23

Συναδελφοι, μια απορια..

Σε ισόγεια κατοικια 90 τμ υπαρχει ενα δωματιο με χρηση αποθηκης με διαστασεις 1.96μ* 4.30μ και υψος 2.75. Εχω το δικαιωμα να το δηλωσω σαν βοηθητικο χωρο στο Ε9 η και σε καποια τακτοποιηση αυθαιρετου?

Ευχαριστω.

Το μήνυμα έχει επεξεργαστεί ο PERDA: 12 Οκτώβριος 2013 - 11:23

• 0